niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Ważny dyżur Czernickiego

Ważny dyżur Czernickiego

Ważny dyżur Czernickiego
Data publikacji: 2016-01-05 18:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:50
Wywietleń: 810 87407

Okręt ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” pełni dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. Jednostka może w ciągu kilku dni udać się w dowolny rejon świata. Przygotowania okrętu do tego  zadania trwały długie miesiące.

- Okręt został dokładnie sprawdzony pod względem technicznym, a załoga jednostki musiała przejść egzamin certyfikujący. Oceniano m.in. umiejętności manewrowania okrętem oraz walki z przeciwnikiem atakującym z wody i z powietrza, czy radzenie sobie w sytuacjach awaryjnych. Podczas różnego rodzaju zadań na pokładzie „Czernickiego” zwykle umieszczany jest sztab kierujący działalnością sił przeciwminowych - tłumaczy  kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Okręt obecnie stacjonuje w macierzystym Porcie Wojennym w Świnoujściu. Jeśli zajdzie potrzeba, będzie musiał w ciągu kilku dni opuścić Świnoujście i skierować się we wskazany rejon.

Dodajmy, że ORP „Czernicki” to jeden z najnowszych okrętów w polskiej marynarce. Wchodzi w skład 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. W 2002 roku został skierowany do Zatoki Perskiej, gdzie wziął udział m.in. w operacji „Enduring Freedom”, a potem w wojnie przeciwko Irakowi. Tam między innymi patrolował ujście Eufratu i transportował oddziały specjalne. – W latach 2010 i 2013 ORP „Czernicki” był okrętem flagowym Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1). Na jego pokładzie znajdował się sztab kierowany przez polskich oficerów. Siły Odpowiedzi NATO zostały powołane w 2002 roku. Składają się z różnych rodzajów wojsk desygnowanych przez państwa członkowskie.

BaT

Na zdjęciu: Okręt Xawery Czernicki stacjonuje w macierzystym Porcie Wojennym w Świnoujściu. Jeśli zajdzie potrzeba, będzie musiał w ciągu kilku dni opuścić Świnoujście i skierować się we wskazany rejon.

Fot. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża, Marcin Purman

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie