środa, 30 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Ważny dyżur Czernickiego

Ważny dyżur Czernickiego

Ważny dyżur Czernickiego
Data publikacji: 2016-01-05 18:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:50
Wywietleń: 927 87407

Okręt ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” pełni dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. Jednostka może w ciągu kilku dni udać się w dowolny rejon świata. Przygotowania okrętu do tego  zadania trwały długie miesiące.

- Okręt został dokładnie sprawdzony pod względem technicznym, a załoga jednostki musiała przejść egzamin certyfikujący. Oceniano m.in. umiejętności manewrowania okrętem oraz walki z przeciwnikiem atakującym z wody i z powietrza, czy radzenie sobie w sytuacjach awaryjnych. Podczas różnego rodzaju zadań na pokładzie „Czernickiego” zwykle umieszczany jest sztab kierujący działalnością sił przeciwminowych - tłumaczy  kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Okręt obecnie stacjonuje w macierzystym Porcie Wojennym w Świnoujściu. Jeśli zajdzie potrzeba, będzie musiał w ciągu kilku dni opuścić Świnoujście i skierować się we wskazany rejon.

Dodajmy, że ORP „Czernicki” to jeden z najnowszych okrętów w polskiej marynarce. Wchodzi w skład 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. W 2002 roku został skierowany do Zatoki Perskiej, gdzie wziął udział m.in. w operacji „Enduring Freedom”, a potem w wojnie przeciwko Irakowi. Tam między innymi patrolował ujście Eufratu i transportował oddziały specjalne. – W latach 2010 i 2013 ORP „Czernicki” był okrętem flagowym Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1). Na jego pokładzie znajdował się sztab kierowany przez polskich oficerów. Siły Odpowiedzi NATO zostały powołane w 2002 roku. Składają się z różnych rodzajów wojsk desygnowanych przez państwa członkowskie.

BaT

Na zdjęciu: Okręt Xawery Czernicki stacjonuje w macierzystym Porcie Wojennym w Świnoujściu. Jeśli zajdzie potrzeba, będzie musiał w ciągu kilku dni opuścić Świnoujście i skierować się we wskazany rejon.

Fot. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża, Marcin Purman

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie