Wtorek, 18 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Ważny dyżur Czernickiego

Data publikacji: 05 stycznia 2016 r. 18:48
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:39
Ważny dyżur Czernickiego
Okręt Xawery Czernicki stacjonuje w macierzystym Porcie Wojennym w Świnoujściu. Jeśli zajdzie potrzeba, będzie musiał w ciągu kilku dni opuścić Świnoujście i skierować się we wskazany rejon. Fot. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża, Marcin Purman  

Okręt ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” pełni dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. Jednostka może w ciągu kilku dni udać się w dowolny rejon świata. Przygotowania okrętu do tego  zadania trwały długie miesiące.

- Okręt został dokładnie sprawdzony pod względem technicznym, a załoga jednostki musiała przejść egzamin certyfikujący. Oceniano m.in. umiejętności manewrowania okrętem oraz walki z przeciwnikiem atakującym z wody i z powietrza, czy radzenie sobie w sytuacjach awaryjnych. Podczas różnego rodzaju zadań na pokładzie „Czernickiego” zwykle umieszczany jest sztab kierujący działalnością sił przeciwminowych - tłumaczy  kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Okręt obecnie stacjonuje w macierzystym Porcie Wojennym w Świnoujściu. Jeśli zajdzie potrzeba, będzie musiał w ciągu kilku dni opuścić Świnoujście i skierować się we wskazany rejon.

Dodajmy, że ORP „Czernicki” to jeden z najnowszych okrętów w polskiej marynarce. Wchodzi w skład 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. W 2002 roku został skierowany do Zatoki Perskiej, gdzie wziął udział m.in. w operacji „Enduring Freedom”, a potem w wojnie przeciwko Irakowi. Tam między innymi patrolował ujście Eufratu i transportował oddziały specjalne. – W latach 2010 i 2013 ORP „Czernicki” był okrętem flagowym Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1). Na jego pokładzie znajdował się sztab kierowany przez polskich oficerów. Siły Odpowiedzi NATO zostały powołane w 2002 roku. Składają się z różnych rodzajów wojsk desygnowanych przez państwa członkowskie.

BaT

Na zdjęciu: Okręt Xawery Czernicki stacjonuje w macierzystym Porcie Wojennym w Świnoujściu. Jeśli zajdzie potrzeba, będzie musiał w ciągu kilku dni opuścić Świnoujście i skierować się we wskazany rejon.

Fot. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża, Marcin Purman

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA