Piątek 03 lutego 2023r. 
REKLAMA

W Zachodniopomorskim Centrum Onkologii radiolog deficytowy

Data publikacji: 2020-01-05 14:30
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-06 08:02
W Zachodniopomorskim Centrum Onkologii radiolog deficytowy
 

Pacjentka onkologiczna szpitala na szczecińskim Golęcinie przyjechała ze Słupska na „chemię”. Nie otrzymała jednak leku, bo radiolog nie wykonał opisu badania tomograficznego. Powód: brakuje ludzi do pracy.

– Ale co ja mam zrobić?! Ktoś pomyślał o mnie? – pyta roztrzęsiona pacjentka. – Przecież nie jestem chora na anginę. To mi samo nie przejdzie!

Pani Helena na „chemię” przyjeżdża do Szczecina co 3 tygodnie. Ostatnia wizyta w 2019 r. wypadła jej zaraz po świętach – 27 grudnia.

– Tłukłam się 250 km, by się dowiedzieć, że szpital ma kłopoty kadrowe i od 5 grudnia radiolog nie zdążył wykonać opisu badania tomograficznego – denerwuje się pacjentka. – A bez niego pani doktor nie wie, jaki jest mój stan. Nie wie, jak mnie leczyć. Jestem załamana. Nasza Czytelniczka twierdzi, że przez zaniedbania jest ponad sześć tygodni bez leku. A kiedy interweniowała w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej, od kierownika usłyszała: „Nic nie poradzę”. – Zawsze to samo. Nikt nic nie może poradzić. A ja nie mogę się leczyć – żali się pani Helena.

Zdaniem naszej rozmówczyni, w podobnej sytuacji jest wielu pacjentów: chorzy nie mają opisów wyników.

– Brakuje radiologów. Rezygnują z pracy – tłumaczy Mariusz Holicki, kierownik ZDO. – Z otwartymi ramionami przyjmę każdego, kto się zgłosi. Ale nie ma chętnych. Jest ich niewielu na rynku pracy, a ci co są, wyjeżdżają z kraju.

W Zakładzie Diagnostyki Obrazowej Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii pracuje więc znacznie uszczuplona obsada. Radiolodzy nie są w stanie opisywać wyników na bieżąco.

– Jeden opis badania wykonuje się nawet półtorej godziny – podkreśla kierownik ZDO. – Trzeba obejrzeć 3-4 tys. obrazów, a potem je ocenić, porównać… Każdy ma swoją ograniczoną wydajność.

Jak się dowiedzieliśmy, wykonanie opisu badania pani Heleny trwało dłużej niż zwykle, bo lekarz kierujący nie zaznaczył na skierowaniu „pilne”. Ale, i tu dobra wiadomość, jest już do odbioru. ©℗

Leszek WÓJCIK

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

M.
2020-01-06 00:59:19
Zgred - uspokój się z tym Zdunowem. Tam też jest tomograf i wszędzie są terminy czekania. Mało tego to jest rzeczywiście bardzo dokładne badanie i wymaga precyzyjnego i pracochłonnego opisu. Jakbyś miał jakiekolwiek pojęcie to nie pisałbyś głupot.
pretensje
2020-01-05 22:19:51
drodzy komentatorzy pretensje to miejcie do siebie. Chcieliscie UE to macie. Lekarze odeszli do sasiadow bo tam wiecej zarobia i dlatego ich ni ma. Kazdy z postpeerelowskich rzadow tylko sie cieszyl wraz z tym glupkowatym nauczycielem fizyki z Gorzowa i znawcy bankowosci ze Polacy moga wyjechac do pracu w UE no to pojechali i juz.
Co zrobił rząd PO/PSL
2020-01-05 21:18:13
by wykształcić nowych radiologów - miał na to 8 lat?
Haha
2020-01-05 20:21:57
Wspaniały efekt rządów PiS. Dalej glosujcie na tych baranów
@Zgred
2020-01-05 17:26:05
Czasem lepiej jest milczeć i tylko wyglądać na idiotę, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
:)
2020-01-05 16:18:17
Ciekawe na kogo pacjentka głosowała ,tak to juz jest od 5 lat ,jak to mowila w sejmie pewna posłanka jedynej słusznej partii do lekarzy-NIECH JADĄ.A suweren niech sie leczy u antyszczepów,znahorów,uzdrowicieli duchowych, szamanów foliarstwa i szurii oni was wszystkich "wylecza" szczegolnie finansowo ,narodowy socjalizm to taki ustroj ktory walczy z problemami ktore sam stworzył oraz z problemami nie znanymi w zadnym innym ustroju @Zgred-profesora jak już,Grodzki jak by chciał to by 20-30 lat temu wyjechał za granicę i dzis byłby milionerem i szanowanym człowiekiem a on biedny sie użera w tym kraju z suwerenem- ma gosc zdrowie, szacun, jak tam pan byly marszałek nadal pracuje dla idei $?
Zgred
2020-01-05 15:08:35
Trzeba do doktora ze Zdunowa...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA