Sobota, 14 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

W Szczecinie przeszczepili nerkę zespołowo i z pomocą robota

Data publikacji: 24 marca 2023 r. 16:29
Ostatnia aktualizacja: 24 marca 2023 r. 19:37
W Szczecinie przeszczepili nerkę zespołowo i z pomocą robota
Taka operacja była możliwa dzięki ścisłej współpracy lekarzy i pielęgniarek kilku dziedzin medycyny – urologów, chirurgów, nefrologów, diagnostów laboratoryjnych. Fot. SPSK-2  

Po raz pierwszy w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 2 PUM w Szczecinie wykorzystano system robotyczny da Vinci do pobrania nerki od żywego dawcy. Dawczynią była mama, która oddała nerką swojemu synowi. Oboje czują się dobrze i wkrótce wrócą do domu.

Taka operacja była możliwa dzięki ścisłej współpracy lekarzy i pielęgniarek kilku dziedzin medycyny – urologów, chirurgów, nefrologów, diagnostów laboratoryjnych.

Nerka została pobrana przez zespół urologów z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej SPSK-2. Wypreparowanie narządu wykonano ze wsparciem robota da Vinci, a samo wyjęcie nerki nastąpiło laparoskopowo. Po około 3-godzinnym zabiegu pobrania, nerka została przekazana na drugą salę operacyjną zespołowi chirurgów Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, gdzie we współpracy z urologiem została przeszczepiona biorcy, który musiał być już poddawany zabiegom dializy.

Oboje pacjenci czują się dobrze i funkcjonują prawidłowo.

To trzecie w kraju pobranie nerki z wykorzystaniem systemu robotycznego.

- Robot chirurgiczny pozwala na bardzo precyzyjny wgląd w anatomię szczególnie tzw. wnęki nerkowej, co ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo dawcy oraz na jakość pobranego narządu - tłumaczy prof. dr hab. n. med. Marcin Słojewski. - Przy planowaniu operacji wykorzystano precyzyjny wydrukowany model 3D nerki dawcy, co znacząco wpłynęło na bezpieczeństwo zabiegu. Operacja była możliwa dzięki dużemu, wieloletniemu doświadczeniu zespołu urologicznego w dziedzinie chirurgii robotycznej i laparoskopowej oraz ścisłej współpracy zespołu nefrologiczno-transplantacyjno-urologicznego.

- Wykonanie modelu 3D operowanego narządu daje już przed zabiegiem możliwość dużo lepszego poznania pobieranego organu - zwraca uwagę prof. dr hab. n. med. Marek Ostrowski. - A pobranie robotyczne to przyszłość – łatwiejszy dostęp do nerki, doskonały obraz. Z pewnością stanie się to standardem w naszym szpitalu. W takim kierunku idzie światowa medycyna.

(sag)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Da Vinci
2023-03-25 09:17:38
Szkoda że na zdjęciach nie pokazano systemu da Vinci tylko jest widoczna technika operacyjna z ubiegłego wieku
Sylwia
2023-03-24 19:12:22
Medycyna powinna być lepiej dofinansowana w naszym kraju, żeby można było w nowoczesny sposób nas leczyć.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA