Przy ulicy Taczaka w Szczecinie po weekendzie będzie czynny nowy, dziewiąty ekoport w naszym mieście. Jego otwarcie nastąpiło w sobotę (18 stycznia).
Były konkursy z nagrodami i zabawy, a w zamian za plastikowe nakrętki można było otrzymać sadzonki kwiatowe lub poczęstunek.
- Jest to bez wątpienia najnowocześniejszy ekoport w Szczecinie. Wygląda podobnie jak ten, znajdujący się przy ulicy Arkońskiej. Wzbogacony jednak został o szereg nowych rzeczy. Jest rębak, dzięki któremu porąbiemy odpady drzewne. Jest także duża, ogólnodostępna niszczarka do dokumentów - informuje Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska. - Na terenie ekoportu do końca maja znajdzie się też mnóstwo zieleni, która zajmie aż 2300 metrów kwadratowych. Znalazła się tam także ścieżka edukacyjna, która będzie służyła nie tylko uczniom, ale również wszystkim mieszkańcom.
Na ogrodzonym terenie znajdują się place tematyczne. Pierwszym z nich jest plac o nawie „Recycling” z tablicami informacyjnymi i gablotami przedstawiającymi m.in. frakcje odpadów. Drugim jest pole dotyczące „odnawialnych źródeł energii – OZE” wyposażone w małą instalację pokazową. Trzeci jest plac, który nazwano: „Woda deszczowa”. Ma drewnianą wiatę i pojemnik na deszczówkę, a czwarty o nazwie „Ogród miejski” ma domki dla owadów, minigrządki, krzewy i ławki.
- W nowym ekoporcie zastosowano też rozwiązania ekologiczne. Odzyskiwana jest woda z deszczówki oraz, dzięki zamontowanym panelom słonecznym, energia elektryczna. Dzięki temu zmniejszą się koszty eksploatacji tego miejsca - wyjaśnia A. Kus.
Posegregowane odpady będzie można przynosić do nowego ekoportu od poniedziałku do piątku w godzinach 9-19 oraz w soboty – od 9 do 15.
Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Korzysta z nich już ponad połowa mieszkańców Szczecina. W 2018 roku odwiedziło je prawie 169 tysięcy osób. W roku 2019 – tylko do listopada - były już 222 tysiące osób! Katalog przyjmowanych odpadów jest obszerny. Najpopularniejszymi frakcjami są odpady budowlane (przyjętych 3178 ton w 2019 roku i 2146 w 2018 roku), opony (przyjętych 385 ton w 2019 roku, w 2018 – 273 tony), gabaryty, w tym meble (przyjęte 1353 tony w 2019 roku, a w 2018 roku - 1092 tony). Łącznie w 2019 roku zebrano w ekoportach 8000 ton odpadów.
Istnieje także system miniekoportów, który obejmuje szczecińskie apteki. Jest ich aż 180. Zbierają od mieszkańców przeterminowane leki. Do listopada 2019 roku przyjęto 17 ton medykamentów. W całym 2018 roku było ich 14,5 tony.
(ip)
Fot. Ryszard Pakieser