sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Wiadomości > W szacunku dla przeszłości

W szacunku dla przeszłości

W szacunku dla przeszłości
Data publikacji: 2017-04-05 07:47
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:11
Wywietleń: 1091 233533

„Jesteśmy dwoma narodami, które łączy sąsiedztwo i niełatwa przeszłość. Przed nami wspólna przyszłość. Właśnie z myślą o niej powinniśmy wzajemnie szanować ślady minionych pokoleń, dbać o ciągłość historyczną, zachować pamięć. Przecież ojczyzna to… ziemia i groby” – mówi właścicielka parceli, z której wczoraj do lapidarium Cmentarza Centralnego przewieziono 15 nagrobnych płyt o unikatowej wartości historycznej.

O wyjątkowej – bo z poniemieckimi nagrobkami – parceli na Pogodnie pisaliśmy przed tygodniem. Nasz ekspert – dr Andrzej Ossowski, kierownik Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego współpracujący z Polską Bazą Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów – uspokajał, że nie są to ślady po niegdyś istniejącym w tym miejscu cmentarzu. Twierdził, że to wyłącznie pozostałość po zakładzie kamieniarskim, jaki tam funkcjonował, m.in. zdobywając nagrobne płyty z niszczonych na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku przedwojennych cmentarzy oraz kirkutów. Likwidowanych barbarzyńsko, bo równanych z ziemią bez ekshumacji ciał spoczywających w mogiłach. Terenów potem przemienianych w miejskie parki.

Cały artykuł w "Kurierze Szczecińskim", e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 5 kwietnia 2017 r.

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

Komentarze

M.Dem.
Do "gregor102". "Przepraszam to bylo do kogo innego": nie mozna bylo jasniej? Kto powinien byc przeproszony a kto zostal przeproszony bezpodstawnie? I czy zasadnie "nalatuje" Pan/Pani na obroncow drzew na Niebuszewie, czujacych potrzebe tlenu w plucach w zwiazku z drzewami? Mimo to napewno "gregor102" nie jest najgorsza rzecza jaka sie komentarzom prasowych wiadomosci przydarzyla. Czytanie "Przygod Tomka Sawyera" (Twain) i innych takich w szczeniecych latach, pozostawia w czlowieku cos do konca?
2017-04-05 20:00:45
gregor102
przepraszam to było do kogo innego
2017-04-05 09:47:13
autorka do pasjonata @&@
Trudno dyskutować z anonimowym idiotą. Ale powiem ci misiu: zakładaj kluby sobie podobnych, a zbijesz majątek. To była dla ciebie dobra wiadomość. Natomiast rozczarowujesz mnie podwójne, nie łącząc mnie z kirkutem. Mógłbyś mi urządzić jeszcze bardziej bolszewicko-narodową jazdę. Ale widać, że nauka i kultura są ci obce. Pozdrawiam PS słowo pasjonat przeze mnie zostało użyte w ortodoksyjnej polszczyźnie. Może wujek Google ci pomoże rozszyfrować właściwe znaczenie tego słowa, bo na bliskich intelektualnie liczyć - widać - nie możesz, biedaku.
2017-04-05 09:38:19
do: @&@
Ej, nie szalej, każdy ma przecież inne korzenie i mentalność, spokojnie.
2017-04-05 09:07:31
@&@
"Likwidowanych barbarzyńsko, bo równanych z ziemią bez ekshumacji ciał spoczywających w mogiłach" - jesteś osłem czy niemieckim agentem wpływu? Najpierw zapoznaj się ze stosownymi przepisami a dopiero potem pisz.
2017-04-05 07:58:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy