Poniedziałek 29 listopada 2021r. 
REKLAMA

W środę rozpoczyna się policyjna akcja „Boże Ciało”

Data publikacji: 2020-06-10 06:48
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-10 17:29
W środę rozpoczyna się policyjna akcja „Boże Ciało”
 

Przed nami kolejny długi weekend, który wielu z nas będzie chciało spędzić poza miastem. Zachodniopomorscy policjanci przypominają kilka zasad, które pozwolą każdemu bezpiecznie dotrzeć na miejsce i równie bezpiecznie spędzić tam czas.

Od 1 stycznia do 31 maja 2020 roku na drogach województwa zachodniopomorskiego doszło do 288 wypadków drogowych, w których 36 osób zginęło a 317 zostało rannych. Główną przyczyną tych zdarzeń drogowych było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe zachowanie kierujących wobec pieszych oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

Od środy (10 czerwca) rozpoczyna się policyjna akcja "Boże Ciało" w związku z tym na głównych trasach komunikacyjnych pojawi się więcej patroli a funkcjonariusze będą sprawdzać, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Będą kontrolować także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Na trasach będą obecne także radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory i policyjna grupa SPEED.

Aby te wolne od codziennych obowiązków dni minęły bez stresu i negatywnych konsekwencji warto przypomnieć sobie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa już teraz - przypomina policja.

  • Dobrze jest przed podróżą zaplanować trasę przejazdu. Czas wyjazdu i powrotu najlepiej dostosować tak, by uniknąć korków przy wyjeździe i powrocie do miasta. Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie pojazdu) i upewnić się czy ważna jest polisa ubezpieczeniowa, czy nie zbliża się termin badania technicznego pojazdu. Ponadto należy sprawdzić aktualny stan techniczny i wyposażenie pojazdu, w tym sprawność i działanie hamulców, sprawność instalacji elektrycznej, zwłaszcza działanie wszystkich świateł. Powinniśmy być pewni, że w bagażniku znajduje się trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka pierwszej pomocy i koło zapasowe.
  • W podróż wyruszamy wypoczęci, trzeźwi i zrelaksowani. Przed samą jazdą należy pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa i zobowiązaniu do tego pozostałych podróżujących. W czasie podróży nie należy się spieszyć. Lepiej jechać z prędkością bezpieczną, przestrzegać nakazów i zakazów wynikających ze znaków, sygnałów drogowych i poleceń uprawnionych osób. Pamiętajmy także o zachowaniu kultury w czasie jazdy.
  • Kiedy już szczęśliwie dojedziemy do celu, wybierzmy odpowiednie miejsce do parkowania. Pamiętajmy o dokładnym zamknięciu szyb, drzwi i bagażnika oraz o zabraniu z wnętrza pojazdu wartościowych rzeczy. Najlepiej jest usunąć wszystkie rzeczy osobiste z miejsc widocznych i włożyć je do schowków czy bagażnika. Nie zapominajmy o zabezpieczeniu radia, po to aby swoim wyglądem nie kusiło złodziei.
  • Wiele osób wyjedzie do rodziny, czy na dłuższą wycieczkę. Pamiętajmy wówczas o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Włamywacze mogą wykorzystać kilkudniową nieobecność domowników. Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Jednym z najlepszych rozwiązań jest czujny sąsiad. Warto poinformować go o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie.
  • Pamiętajmy także, aby zadbać o siebie i innych zgodnie z obowiązującymi zasadami sanitarnymi. Ważne jest zachowanie dystansu społecznego a w razie takiej potrzeby zasłanianie ust i nosa maseczkami. Nasz zdrowie jest najważniejsze!

 (ip)

Fot. policja

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Swatevit
2020-06-10 08:41:11
Hvala Stadom Precz z białym bogiem ! HEHEHE
b
2020-06-10 08:02:19
Jasne, BMW, to kierowca od razu musi mieć zamazaną twarz.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ