środa, 08 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > W KURIERZE. Tramwaj na linie

W KURIERZE. Tramwaj na linie

W KURIERZE. Tramwaj na linie
Data publikacji: 2016-06-04 11:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:05
Wywietleń: 1378 137593

Wiele wskazuje na to, że w XXI wieku tramwaj czekają złote lata. Przynajmniej tam, gdzie nie został do końca zlikwidowany. Na zdjęciach z San Francisco wygląda on jednak raczej jak zabytkowa turystyczna ciekawostka.

Jak czytamy w artykule „Zabytkowe tramwaje w San Francisco”, którego autorem jest Igor Gisterek z Instytutu Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej, miasto zaczynało od tramwajów konnych. Mogły one jednak jeździć tylko po wybranych trasach, które wiodły po łagodniejszych stokach. Na bardziej stromych ulicach dochodziło do „wypadków czy poślizgnięć koni na bruku”.

Pierwszy tramwaj ciągnięty przez linę ruszył w San Francisco w 1873 roku. „Pomysł zastosowania stacjonarnej maszyny parowej napędzanej przesuwającą się w kanale podjezdniowym liną okazał się wielkim sukcesem” – napisał I. Gisterek.

Więcej w magazynowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu z 2 czerwca 2016r.

(kl)

Fot. Jerzy UNDRO

PS. Te i inne zdjęcia można obejrzeć na wystawie fotografii Jerzego Undry pt. "Łyk Kaliforni" w Galerii Okręgu Szczecińskiego ZPAF na Wydziale Elektrycznym ZUT w Szczecinie przy ul. 26 Kwietnia 10. Wystawa potrwa do 19.07.br.

W KURIERZE. Tramwaj na linie W KURIERZE. Tramwaj na linie W KURIERZE. Tramwaj na linie W KURIERZE. Tramwaj na linie W KURIERZE. Tramwaj na linie W KURIERZE. Tramwaj na linie W KURIERZE. Tramwaj na linie W KURIERZE. Tramwaj na linie W KURIERZE. Tramwaj na linie W KURIERZE. Tramwaj na linie W KURIERZE. Tramwaj na linie W KURIERZE. Tramwaj na linie W KURIERZE. Tramwaj na linie W KURIERZE. Tramwaj na linie W KURIERZE. Tramwaj na linie W KURIERZE. Tramwaj na linie

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Wojsko dla szpitala

Z dostawą do domu

Sonda

Czy zakaz wstępu do lasów pomaga zwalczać epidemię koronawirusa?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie