Piątek, 22 września 2023 r. 
14 szczecin
REKLAMA

W KURIERZE. Tramwaj na linie

Data publikacji: 04 czerwca 2016 r. 11:07
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:05
W KURIERZE. Tramwaj na linie
 

Wiele wskazuje na to, że w XXI wieku tramwaj czekają złote lata. Przynajmniej tam, gdzie nie został do końca zlikwidowany. Na zdjęciach z San Francisco wygląda on jednak raczej jak zabytkowa turystyczna ciekawostka.

Jak czytamy w artykule „Zabytkowe tramwaje w San Francisco”, którego autorem jest Igor Gisterek z Instytutu Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej, miasto zaczynało od tramwajów konnych. Mogły one jednak jeździć tylko po wybranych trasach, które wiodły po łagodniejszych stokach. Na bardziej stromych ulicach dochodziło do „wypadków czy poślizgnięć koni na bruku”.

Pierwszy tramwaj ciągnięty przez linę ruszył w San Francisco w 1873 roku. „Pomysł zastosowania stacjonarnej maszyny parowej napędzanej przesuwającą się w kanale podjezdniowym liną okazał się wielkim sukcesem” – napisał I. Gisterek.

Więcej w magazynowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu z 2 czerwca 2016r.

(kl)

Fot. Jerzy UNDRO

PS. Te i inne zdjęcia można obejrzeć na wystawie fotografii Jerzego Undry pt. "Łyk Kaliforni" w Galerii Okręgu Szczecińskiego ZPAF na Wydziale Elektrycznym ZUT w Szczecinie przy ul. 26 Kwietnia 10. Wystawa potrwa do 19.07.br.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA