środa, 19 grudnia 2018.
Strona główna > Wiadomości > W KURIERZE: Radny tropi genitalia

W KURIERZE: Radny tropi genitalia

W KURIERZE: Radny tropi genitalia
Data publikacji: 2016-01-19 09:43
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:00
Wywietleń: 1970 103408

Szczeciński radny Marek Duklanowski nadal tropi zakupy szczecińskiego Stowarzyszenia Zachęta. Miesiąc temu, radny na swoim facebookowym profilu dzielił się zrzutami zdjęć nabytych przez jak napisał - „lewackie stowarzyszenia pseudosztuki" i finansowego wkładu w nie miasta. W ubiegłym tygodniu, złożył w tej sprawie interpelację.

Duklanowskiego zbulwersowały fotografie z cyklu „Owo" Aleksandry Ska, przedstawiającego męskie genitalia, z nakładką w kształcie korzenia imbiru. Autorka, laureatka Medalu Młodej Sztuki, zajmuje się sztuką  wideo, fotografią, tworzy tez instalacje.

- Na promocję lewackiego (proszę spojrzeć na skład rady nadzorczej) stowarzyszenia pseudosztuki Gmina Miasto Szczecin przekazuje publiczne środki. Siedziba stowarzyszenia mieści się w budynku będącym w zasobach gminnych. Ciekaw jestem, na jakich warunkach odbywa się tam ta promocja obsceny i złego smaku? Czy magistrat w ogóle wie, jakie g*no obejmuje swoim mecenatem?! - grzmiał radny na swoim facebooku.

W interpelacji, Duklanowski rozwija swoje wątpliwości, pytając w jaki sposób obsceniczne fotografie mają promować miasto, przyciągać do jego odwiedzania, czy kolekcja Zachęty zachęci inwestorów do stworzenia miejsc pracy na terenie Szczecina i czy władze miasta nie powinny ostrożniej wydatkować pieniędzy na dotacje.

Stowarzyszenie Zachęta Sztuki Współczesnej powstało w 2004 roku, na mocy programu, ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury. W skład zarządu wchodzą artyści - Agata Zbylut, Kamil Kuskowski i Łukasz Skąpski. Większość środków na uzupełnianie kolekcji stowarzyszenie otrzymuje z Warszawy. W ubiegłym roku było to 160 tys. złotych.

- Zawarliśmy z Zachętą umowę promocyjną, na 3,5 tysiąca złotych brutto - informuje Jadwiga Kimber, wicedyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta. - Stowarzyszenie na jej mocy miało reklamować Miasto na swoich materiałach, tuż obok ministerstwa - i z tych wymogów się wywiązało. Nie weryfikujemy zakupów Zachęty, to już rola ministerstwa. Nie reklamujemy Szczecina tym jednym dziełem, które tak zbulwersowało pana radnego, zaznaczamy raczej wkład miasta w budowanie kolekcji sztuki współczesnej.

Wydział Kultury przygotowuje właśnie odpowiedź na interpelację Marka Duklanowskiego. Radny otrzyma ją najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu. ©℗

Katarzyna STRÓŻYK

Fot. R. STACHNIK

Komentarze

Nawikk
Politycy , owszem mają prawo do bycia znawcami sztuki,jeżeli dają kasę . Zawsze znajdą się ludzie gotowi malować,śpiewać ,tańczyć jak im politycy i władcy każą. Sztuka dworska była, jest i będzie.
2016-01-20 12:54:56
Gorzka prawda
Co by się nie robiło to szczecin i tak na tle innych większych i mniejszych miast jest i będzie wiocha z tramwajami. Jest brzydki, brudny i zaniedbany.
2016-01-20 07:30:11
Kiedy wreszcie wkroczy prokurator na to szczecińskie POle sztukmistrzów ??
.
2016-01-19 21:51:27
Stachnik, to ujęcie Marka Duklanowskiego Ty zaoferowałeś
czy wybrano spośród kilku? (rozumiem KULTURA.....)
2016-01-19 19:19:25
art
Teraz wystarczy zrobic zdjecie "wlasnorecznie zrobionej kupie" i juz sie jest "artysta". Duchamp i Manzoni juz to zrobili. Taka "Akademia Sztuki" jacy artysci. Pogratulowac, teraz pora na zdjecie warg sromowych z marchwia i dyptyk gotowy. Jak brak talentu, to pozostaje szokowac. Pytanie czy to jest sztuka i czy "tworca" takich arcydziel jest artysta
2016-01-19 16:00:16
Pan Witek
Popieram radnego w tym zakresie. Domagam się, by z takim samym zapałem podchodził do innych spraw. W szczególności do wyprowadzenia ruchu wielkich ciężarówek z centrum miasta i budowy obwodnicy.
2016-01-19 14:07:48
waldy
Radny Duklanowski lecz sie czlowieku a moze wez do solidnej pracy ojczulek tez sie chyba opieprzal jako radny i to samo robi synek, potrzeba ludzi do odsniezania ulic
2016-01-19 14:03:59
Trzymam z Duklanowskim. Dewianci - straszyć nad Rusałką !
.
2016-01-19 14:03:51
do " Mark " - w proteście eksPOnuj swoje.
.
2016-01-19 14:00:49
ed
Brawo Panie Radny. Jak to dziwadło ma promować Szczecin i ukulturalniać mieszkańców? Dość płacenia z publicznych pieniędzy za takie "wynalazki"
2016-01-19 12:42:19
xyz
... z normalnością trudno wygrać... bo jak tylko ktoś wyśmieje taką bzdetną sztukę, od razu staje się wrogiem cultury... ...brawo Panie Marku D. zgadzam się z w 100%...
2016-01-19 12:29:37
nana
WNOSZĘ PROJEKT O ZAKAZ ZATRUDNIANIA RADNYCH DUKLANOWSKI BALICKA DZIKOWSKI JERZYK POWINNO ICH CZAS PRACY I PŁACY ROZLICZYĆ JAK KARTY BANKOWE CHOCHULSKIEGO DUKLANOWSKI O PANIE ZAJMIJ SIĘ SZYNAMI TRAMWAJOWYMI I SPALARNIOWYM TERMINEM
2016-01-19 10:47:41
Mark
Ocenzurować wszystko i wszystkich. Pana D wyznaczyć na Głównego Cenzora.
2016-01-19 10:23:32
Autorze nagłówka wygląda, że jednym z tropionych to ty.
.
2016-01-19 10:19:44
m
Akurat w tym wyjatkowym przypadku radny ma racje. Kazdy moze ogladac i "tworzyc" ale na wlasny rachunek a nie za publiczne pieniadze.
2016-01-19 10:01:58
Sztuka...
Tytuł powinien brzmieć: Radny tropi wydatkowanie miejskich środków finansowych (publicznych) lub dba o wizerunek miasta na arenie ogólnopolskiej/międzynarodowej. Prawdziwy talent to dar, występujący w muzyce, malarstwie, pisarstwie, czy sztukach audio-wizualnych. Dar, który cechuje daną osobę i inni nie są w stanie odtworzyć takiej twórczości, gdyż go nie posiadają. Talent to również skłonność do innowacyjności, a nie powielania schematów. Gdy tego talentu brak, ludzie skłaniają się w stronę skandali, szokowania, grania na uczuciach religijnych lub społecznych. Wtedy zyskują rozgłos, ludzie oglądają ich "dzieła", bo usłyszeli o nich w mediach, właśnie w aurze skandalu. Czy o taką reklamę chodzi miastu? Aspekty erotyczne, czy profanacja religijna to najniższe pobudki, którymi kierują się ludzie w dojściu do sławy. To droga obierana już od bardzo dawna, bo gwarantuje sukces medialny (jak ten artykuł), a i mogąca przysporzy grono dewiantów, zachwycających się tego rodzaju ekscesami, bo i tacy egzystują wśród nas.
2016-01-19 10:01:07
Czy ci sami dewianci POstawili FRYGĘ ??
.
2016-01-19 09:51:18
Skandal
Tym razem ma rację. Niby artystka a raczej beztalencie chce szokować i zaistnieć.
2016-01-19 09:28:46
kibic
jeden normalny,a gdzie reszta?!
2016-01-19 09:21:05
Jakub
Radny Marek Duklanowski niech weźmie się do pracy na rzecz mieszkańców miasta, a nie dba o ich moralność i nie mówi co mają oglądać i jak mają żyć. Już to kiedyś przerabialiśmy i jak mówił klasyk "Wy pracujcie a my Wam powiemy co jest dla Was dobre".
2016-01-19 09:19:47
Tomasz Wiśniewski
Czarnogród.
2016-01-20 15:05:33
Roman W.
Comentare necesse est.
2016-01-20 15:02:20