sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > W KURIERZE. Przypadek Romana Łyczywka cz. 5

W KURIERZE. Przypadek Romana Łyczywka cz. 5

W KURIERZE. Przypadek Romana Łyczywka cz. 5
Data publikacji: 2017-08-13 15:27
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:26
Wywietleń: 1387 288208

Odolanowski matecznik

Odolanów. Dziś mała miejscowość leżąca na południu Wielkopolski. Kiedyś za I Rzeczypospolitej starostwo niegrodowe, Prusacy podnieśli ją do rangi powiatu, w II Rzeczypospolitej jeszcze utrzymało ten status. Później zdominowana przez szybko rozwijający się węzeł kolejowy, jakim był Ostrów Wlkp., taki kąt wciśnięty między Śląsk a Polskę. Miało to dobre i złe strony. Cokolwiek działo się na Śląsku – np. wojna trzydziestoletnia (1618-1648), to natychmiast odbijało się na Odolanowie. Był już przywoływany na łamach tej opowieści. Mianowicie za sprawą „pasa Dmowskiego”, którego część stała się terytorium powiatu odolanowskiego. Miał tam miejsce ogromnie interesujący eksperyment z czasów II Rzeczypospolitej mający ratować przed ostateczną germanizacją mówiących staropolszczyzną Dolnoślązaków.

Tak się złożyło, że w Odolanowie urodził się 8 lutego 1916 r. Roman Łyczywek.

Czytając jego memuary ma się wrażenie, że Odolanów nie stanowił dla niego niczego ważnego, że istotny był Poznań, gdzie mając 6 lat w 1922 r. poszedł do szkoły na Łazarzu. Nie podał też, kiedy jego rodzina składająca się z trzech synów – on był najmłodszym – i córki przeprowadziła się do Poznania.

Ojciec Franciszek urodził się w 1878 r. Oczywiście też w Odolanowie. Pracował jako sekretarz notarialny u notariusza Józefa Chełmickiego. Był więc urzędnikiem państwowym w państwie pruskim.

Cały artykuł w "Kurierze Szczecińskim", e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 11 sierpnia 2017 r.

Wojciech LIZAK

Po opowieści o Piotrze Zarembie przyszedł czas na innego słynnego szczecinianina – prawnika Romana Łyczywka. Wojciech Lizak pisze: Drukowane fragmenty pochodzą z przygotowywanej do druku książki „Nasz Szczecin. Rok zero”. Jest to praca o charakterze popularnym, aczkolwiek wykorzystująca warsztat historyka m.in. w zakresie przytaczania niedostrzeżonych źródeł, dość powszechnie dostępnych. Ich celowe pomijanie wiąże się ze sposobem uprawiania historii rodem z wulgarnego materializmu historycznego. Zaciemnił on na tyle obraz początków polskiego Szczecina, że – o paradoksie – pojawiły się „białe plamy”. Skutkiem czego mamy, jako zbiorowość, zafałszowaną samoświadomość historyczną, polegającą m.in. na głębokim przekonaniu, że komuniści już od ideologicznej kołyski ssąc mleko sowieckiej matki głosili wszem i wobec ideę „powrotu” Szczecina do Polski. Paradoksem jest, że był to wyłącznie postulat polskiej przedwojennej prawicy, z której wyrosła polska myśl zachodnia. Mam nadzieję, że po tekstach o Piotrze Zarembie kolejnym przybliżeniem czytelnikowi tej problematyki będzie historia ideowych filiacji Romana Łyczywka.

Komentarze

TEMIDA
Tyle JADU i GLUPOTY powypisywali takie "Nocniko-dawcy" ze to az papier cierpnie, bo mu namazali taka zoltaczka zakazna!!!! Panowie LYCZYWKOWIE to OSOBY ktore ZASLUGUJA NA SZACUNEK NAJWYZSZEGO STOPNIA.Kiedy Polacy (bez wzgledu skad przyemigrowali do Szczecina) potrzebowali ochrony prawnej Rodzina Panstwa Lyczywkow stawala w ich obronie szczegolnie w sprawach "karnych", bo innych w tamtych czasach NIE wydawaly sady!!!! Masa ludzi dzis zyje dzieki MECENASOM nazwiskiem Lyczywek.!!!!!! A do IMER - schowales sie pod pseudonimem z czterema literkami i jestes na cztery litery!!!!!
2017-08-14 19:11:55
Kowal
Mozna wyprac skarpetki ale prac zyciorys? Zyciorys startuje co?do :polityki ,do wladz sadowych wysokiego szczebla, do parlamentu europarlamentu ??czy to jest ucieczka przed wiezieniem ? od 24kurier.pl- oczekuje wiecej wrazliwości o los polskiego Szczecina.
2017-08-14 09:14:12
IMER
Nie Roman tylko Włodzimierz. Chochlik tzw. Drukarski
2017-08-13 20:54:12
IMER
A Romuś się zaprzedał i z Kodomitami,ZBOWiD-owcami i UB-kami pod rękę idzie.Taka rodzina a tu taki psikus ,'( Nie ładnie Roman, nie ładnie....
2017-08-13 20:07:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy