wtorek, 29 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > W KURIERZE. Na ratunek sms

W KURIERZE. Na ratunek sms

W KURIERZE. Na ratunek sms
Data publikacji: 2016-06-28 22:58
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:07
Wywietleń: 1371 141287

Osoby niesłyszące nie mają dostępu do systemu szybkiego powiadamiania pogotowia ratunkowego. Ale właśnie tworzy się taki w Szczecinie. Wykorzystane zostaną wiadomości tekstowe (sms) wysyłane z telefonów komórkowych. Trwa opracowywanie krótkich i czytelnych komunikatów - dla osób niesłyszących i dyspozytorów pogotowia.

To bardzo ważna część systemu, bo język osób żyjących w świecie ciszy różni się istotnie od tego, jakim na co dzień posługują się osoby słyszące. Jak teraz osoby niesłyszące wzywają pogotowie?

- Radzą sobie z pomocą tłumacza - mówi Elwira Rewcio z Oddziału Zachodniopomorskiego Polskiego Związku Głuchych w Szczecinie. -  Tłumacz odbiera sms-a i wykonuje telefon. To wydłuża czas. Obsługujemy całe województwo. Wiadomość może przyjść z Wałcza do tłumacza w Szczecinie. On musi dzwonić, a telefon obiera dyspozytor szczeciński. Wałcz zaś podlega pod Kołobrzeg, więc przełączają do dyspozytora w Kołobrzegu... Kołobrzeg przyjmuje od nowa zgłoszenie. Kiedyś był faks, ale wiele osób niesłyszących dzisiaj nie ma w domu tego urządzenia. Wezwanie pomocy zajmuje więc dużo więcej czasu.

Wstępne zasady działania nowego systemu przedstawił już podopiecznym Oddziału Zachodniopomorskiego Polskiego Związku Głuchych w Szczecinie informatyk współpracujący z pogotowiem ratunkowym. ©℗

Więcej w środowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu z 29 czerwca 2016r. 

Tekst i fot. Agnieszka Spirydowicz

Na zdj.: Część osób niesłyszących zapoznała się już z zasadami działania nowego systemu powiadamiania pogotowia ratunkowego. 

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie