Sobota, 02 grudnia 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

W KURIERZE: Morawiecki o priorytetach dla Szczecina

Data publikacji: 23 lipca 2016 r. 11:25
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:10
W KURIERZE: Morawiecki o priorytetach dla Szczecina
Fot. Dariusz Gorajski  

Rozmowa z wicepremierem i ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim

– Pomorze Zachodnie jest przykładem na to, że wprowadzając gospodarkę rynkową, wylaliśmy dziecko z kąpielą. Myślę tu nie tylko o upadku przemysłu stoczniowego, ale także huty na Stołczynie, firm przemysłu odzieżowego czy przedsiębiorstw rybackich. Pan w swoim „Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” za główny cel stawia reindustrializację. Co to oznacza dla naszego regionu?
– Niestety błędów okresu transformacji nie można naprawić w prosty sposób. Przemysł był często doprowadzany do upadłości, a przecież na Pomorzu Zachodnim istniał duży potencjał do restrukturyzacji. Tak się stało na przykład z przemysłem stoczniowym, który w dużej części uległ wręcz zapaści. Dzisiaj musimy szukać zarówno nowych, jak i wypróbowanych źródeł rozwoju gospodarczego. Jednym z takich obszarów jest właśnie przemysł stoczniowy. W tym zakresie konieczna jest bardzo bliska współpraca między firmami prywatnymi a administracją publiczną reprezentowaną nie tylko przeze mnie, ale również przez m.in. ministra obrony narodowej. Polska potrzebuje dziś kilku łodzi podwodnych i w najbliższym czasie będziemy zamawiać. Przeprowadzenie większości prac konstrukcyjnych w stoczni szczecińskiej na pewno byłoby ogromnym impulsem rozwojowym.

– Jednym z filarów pana planu jest rozwój innowacyjnych firm. W Szczecinie na ZUT co roku naukowcy patentują ponad setkę wynalazków, ale wdrożenia krajowe są śladowe. Jak chcą państwo temu zaradzić, by przemysł nie kupował licencji za granicą, jak to ma miejsce w ZCh Police, ale korzystał z polskiej myśli naukowej?
– To jest wielki problem we wszystkich regionach. Brakuje odpowiedniego połączenia pomiędzy uczelniami, instytutami badawczymi a przemysłem. Nawet tam gdzie, jak pani zauważyła, powstają patenty, mają one ogromny problem z komercjalizacją i wdrożeniem. Jednym z mechanizmów, poprzez które chcemy to zmienić, jest takie motywowanie uczelni wyższych i instytutów badawczych, żeby ośrodki naukowe oraz naukowcy w nich zatrudnieni mieli bezpośrednią korzyść z wdrożeń biznesowych.

– Panie premierze, czy nie jest pan zbytnim optymistą, kiedy mówi pan, że do 2020 r. polskie PKB wzrośnie z obecnego 69 proc. średniej unijnej do 79 proc., czy też wtedy kiedy prognozuje pan znaczący wzrost polskich inwestycji zagranicznych?
– Jestem optymistą, bo wierzę w polskich przedsiębiorców i wierzę w Polaków. ©℗

Rozmawiała Magdalena SZCZEPKOWSKA

Więcej m.in. o priorytetach dla Pomorza Zachodniego w magazynowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z 22 lipca 2016 r.

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jak zwykle puste słowa
2016-07-25 07:44:41
i obietnice bez pokrycia a w Szczecinie będzie coraz gorzej
Antoni w odpowiedzi do @ A...
2016-07-24 22:59:44
Dymanie upośledzonych, to nie opłacanie żadnych składek z tytułu zatrudniania ludzi, którzy nie są w stanie prowadzić działalności gospodarczej samodzielnie.Co gorsze , to i należne wynagrodzenie naliczane nieuczciwie i wypłacane w ratach po terminie.LIBERAŁOWIE nie chcieli widzieć jak marnowane są słuszne idee wprowadzonej przez SLD dobrej ustawy dla rozpoczynających działalność gospodarczą po raz pierwszy. Co do Ojca Rydzyka , to jak mi wiadomo " został przerobiony " jak wielu innych chcących za radą swojego " doradcy pseudo- maklera " pomnożyć pieniądze na giełdzie.Organizatorzy giełdy do piekła lub do aresztu.Sam Ojciec Rydzyk podobnie jak my wszyscy stając przed ŚWIATŁOŚCIĄ będzie się musiał wybielać wg. swoich przewinień.Osobiście zaryzykowałbym swoją szalę grzechów za szalę Ojca Rydzyka, bo coś mi się wydaje, że gorszym grzesznikiem jestem. Czym są " wałki " w STELLA MARIS poczynione przez niekompetentnych ludzi ( czytaj grzesznych ) do ogromu zła jakie czynią np. mafie paliwowe.Sam upadek Stoczni pana Piotrowskiego i GRUPY KAPITAŁOWEJ jest pokłosiem wpływu tejże mafii.O miliardach niezapłaconego VAT-u, a WYŁUDZONEGO z budżetu państwa nie piszę!LIBERAŁOWIE ślepe mendy lub współudziałowcy zła. A LUDZIE PROŚCI tu na ziemi wciąż oczekują pomocy ziemskich WYBAWICIELI.Niebiańską dostępują na mocy Błogosławieństw ze słynnego KAZANIA NA GÓRZE. GENERALNIE rzecz ujmując dogadzając ciału służymy SZATANOWI !!
do @ Antoni
2016-07-24 20:32:50
Sam się dowiedz, bo tylko powielasz brednie czerskich i nie masz pojęcia, o czym piszesz. Jest internet, doinformuj się!
@ Antoni
2016-07-24 17:08:23
"...większy złodziej i oszust tym większe poważanie wśród pseudobiznesmenów- sługusów szatana!" Masz zapewne na mysli "ojca dobrodzieja"dyrektora Radyja Maryja ,własciciela studni z gorącą wodą i tp.biznesów w Toruniu i nie tylko.Może dowiesz się co ten"nieuposledzony" zrobił z kasiorą zebraną na stocznię?A może wiesz, co inni "nieuposledzeni" (np. ten od Stella Maris z Gdańska)zrobili z przekręconą pod sutannami kasą?
Do Antoniego
2016-07-23 22:55:34
Świetny wpis. Czy mógłbyś rozwinąć to zdanie: do " dymania " upośledzonych , to "cwaniaków" nie brakuje !
Antoni
2016-07-23 21:11:30
Przemysł stoczniowy to koło zamachowe gospodarki,ale także poligon do realizacji wielu celów.W całej gamie zapotrzebowania na różne opcje usług znajdują także swoje miejsce osobistości o węższym potencjale umysłowym. Dysponują oni np.niewyczerpanymi pokładami siły fizycznej.Dla nich jest to niezbędne, aby tę nadwyżkę ktoś sensownie zagospodarował.Jak bardzo jest to ważne z socjologicznego pkt. widzenia wiedzą tylko wtajemniczeni.Los nie wszystkich obdarzył jednakowym potencjałem, a przemysł stoczniowy jest jak spektrum zapotrzebowań.Potrzeba nam liderów, którzy umiejętnie poprowadzą tych ,którzy tego prowadzenia oczekują. Nie brakuje u nas ludzi z klasą, którzy to potrafią zrobić. I o to chodzi.W przeciwnym razie tych co nie umieli znaleźć się w "Liberalnej Gospodarce" należałoby sensownie utylizować lub dać im sowitą " KURONIÓWKĘ ". Na płacenie na kuroniówkę nie ma jak się okazuje chętnych, ale do " dymania " upośledzonych , to "cwaniaków" nie brakuje ! Czas z tym skończyć. Człowiek to człowiek i należy go traktować godnie. Jak ktoś tego nie rozumie niech nie zabiera się do wykorzystywania słabości ludzkich, bo skończy w więzieniu.Tym niebiańskim, bo u liberałów im większy złodziej i oszust tym większe poważanie wśród pseudobiznesmenów- sługusów szatana!
tylko sugeruje...
2016-07-23 15:09:24
priorytetem dla Szczecina jest odsunięcie od stołków tych, dzięki którym każda inwestycja miejska okazuje się być przepłaconą, nieterminową partaniną. I w szczególności panie premierze zacząć od swojej partii.
ewa35
2016-07-23 14:30:38
w kazdym wojewodztwie Pan -Jak. Mu. Tam .to samo mowi wymieniajac miejscowe problemy Nawet sie mu nie dziwie Co moze wiedziec i co moze zrobic bedac krotko mnistrem i nie bedacy pewnym czy jutro nie popadnie w nielaske u Prezesa
edek
2016-07-23 12:34:31
Jak mawiał klasyk: "To se nevrati"
tylko pytam...
2016-07-23 11:43:59
Czy nie bardziej opłacalne byłoby produkowanie w Szczecinie pomników Jedynego Prezydenta (na wzór terakotowej armii z Chin) zamiast owych okrętów podwodnych dla Maciorywicza? tylko pytam...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA