Sobota 23 października 2021r. 
REKLAMA

Użytek z przesadzarki [GALERIA]

Data publikacji: 2020-12-22 13:44
Ostatnia aktualizacja: 2020-12-22 14:04
Użytek z przesadzarki
 

Drzewa ze skweru przy ul. Księżnej Zofii wykopane zostało z początkiem tego tygodnia przy użyciu specjalistycznej przesadzarki i znalazło nowe miejsca, w których będą teraz rosnąć w rejonie placu przy ul. Księżnej Zofii na osiedlu Książąt Pomorskich. W sumie sztuk sześć. Ustąpiły przestrzeni ludziom i ich samochodom. Na placu z zieleńcem, gdzie dotąd bowiem rosły, postanowiono urządzić nowe miejsca parkingowe. 

- „Operacja” została przeprowadzona przy pomocy przesadzarki do drzew zakupionej przez miasto - przypomina Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta Urzędu Miasta. - Jest to model GTH-PD 1300, który może być podłączony do różnych maszyn budowlanych, takich jak koparki czy ładowarki.

Urządzenie służy do przesadzania roślin z bryłą korzeniową. Średnica czaszy wynosi 1,3 m i 0,9 m wysokości. Oznacza to, że przesadzarka przeznaczona jest do przesadzania krzewów oraz małych i średnich drzew, u których cały proces ma największe szanse na powodzenie. Pozostałe kryteria konieczne do spełnienia przed zakwalifikowaniem drzew do przesadzenia to m.in. odpowiedni rodzaj i gatunek, dobry stan zdrowotny, wiek oraz lokalizacja.

Przy ul. Księżnej Zofii w tym konkretnym przypadku operacja przesadzania dotyczyła  grusz drobnoowocowych o obwodach pni  od 18 do 22 cm i wysokości ok. 3 metrów. Młode drzewka bez szwanku przeszły całą operację, aby jednak mieć pewność, że przesadzanie się powiedzie, przez kolejne dwa lata będą one objęte dodatkową pielęgnacją. I to właśnie ten czas pokaże, jakie efekty przynoszą tego rodzaju działania i czy nie są to tylko poczynania na pokaz, czy przynoszą one więcej pożytku niż szkody w utrzymaniu zieleni w miejskiej przestrzeni. ©℗

(MIR)

Fot.: (CIM UM Szczecin)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jolanta
2020-12-24 09:20:44
W Szczecinie potrzeba więcej drzew!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ