sobota, 14 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Uwaga na drogi. Zgłaszaj dziury

Uwaga na drogi. Zgłaszaj dziury

Uwaga na drogi. Zgłaszaj dziury
Data publikacji: 2018-12-21 10:12
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:28
Wywietleń: 1070 367389

Obecne wahania temperatur sprzyjają pojawianiu się dziur w drogach. Drogowcy będą się więc na nich pojawiać coraz częściej. Trzeba uważać i na ubytki w jezdni, i na ludzi pracujących przy naprawianiu szkód, które wyrządziła zima.

Duże spadki temperatur i wielokrotne w ciągu doby przechodzenie ich od minusowych do dodatnich, przysparzają wielu problemów kierowcom i drogowcom. W trakcie użytkowania nawierzchnie asfaltowe ulegają tak zwanemu „zmęczeniu powierzchni drogowej”. W mikropęknięciach gromadzi się woda, która zamarzając zwiększa swoją objętość, a gdy przychodzi ocieplenie powraca do stanu ciekłego. W ten sposób powstają znacznie większe pęknięcia w drogach. Im większe uszkodzenie, tym większa podatność na jego powiększenie się.

– Uzupełnianie ubytków w drogach asfaltowych odbywa się dwoma metodami: „na ciepło”, czyli używa się gorącej, rozgrzanej mieszanki mineralno-asfaltowej i „na zimno” poprzez użycie zimnej MMA (popularnie określanej mianem asfaltu) – tłumaczy Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. – W okresie letnim używa się głównie pierwszej metody, a w okresie zimowym drugiej. Jest ona stosowana przy dziurach wymagających szybkiej interwencji. Ze względu na to, że nie jest to metoda długoterminowa, stosuje się ją tylko w sytuacjach awaryjnych. Do takich dziur naprawionych metodą „na zimno” drogowcy na pewno wrócą latem.

Rzeczniczka zauważa też, że pojawianie się dziur w drogach zimą, nie ma związku ze sposobem budowania jezdni, stosowanych technologii. Ten problem występuje na całym świecie. Najważniejsze, żeby szybko takie wyrwy naprawiać, bo są one niebezpieczne.

– Dlatego prosimy o zgłaszanie dziur na interwencyjny nr telefonu 91 48 00 401 – apeluje rzeczniczka. – Numer dyspozytora służy wyłącznie do przyjmowania zgłoszeń, bez możliwości udzielania odpowiedzi na zadawane pytania.

(sag)

Fot. ZDiTM

Komentarze

jerzyn
A co z chodnikami ////
2018-12-21 16:34:47
123
alertszczecin.pl tam sie zgłasza najlepiej a nie przez telefon
2018-12-21 10:20:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie