Sobota, 02 grudnia 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

Uwaga, koparka jedzie

Data publikacji: 17 marca 2019 r. 07:05
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:35
Uwaga, koparka jedzie
 

Bez rejestracji, a jednak mogą – choć nie bez ograniczeń – poruszać się nawet po centrach miast. Mowa o koparkach, spychaczach czy nawet ładowarkach (tzw. małe bobcaty), czyli o ciężkim sprzęcie budowlanym, który w Szczecinie nierzadko jest widywany także w godzinach szczytu komunikacyjnego i w punktach dla niego tak newralgicznych, jak choćby Brama Portowa czy pl. Żołnierza Polskiego.

Rzecz, która – z obawy o bezpieczeństwo w ruchu – bulwersuje wielu kierowców, to efekt dobrej woli ustawodawcy, który zwolnił takie pojazdy wolnobieżne z obowiązku rejestracji. Nie zwolnił ich (pojazdy silnikowe, których konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h) jednak z konieczności posiadania ubezpieczenia OC. Natomiast ich kierowców, z obowiązku posiadania prawa jazdy co najmniej kategorii B. W razie wątpliwości co do stanu pojazdu, uprawnień czy trzeźwości jego kierowcy – warto się nimi dzielić ze stróżami prawa. Dla bezpieczeństwa własnego i innych uczestników ruchu.

I jeszcze jedno: takie pojazdy, przemieszczające się między frontami robót, nie mogą brudzić ulicy. Jeżeli jednak dojdzie do takiej sytuacji, to służby budowy mają obowiązek uprzątnięcia budowlanego błota. Za co odpowiada kierownik budowy. To jego – jak ustalił „Kurier” – ma prawo ukarać straż miejska za niesubordynację podwładnych, której efektem jest zagrożenie bezpieczeństwa na drodze: na budowlanym błocie wszak łatwiej wpaść w poślizg.

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

re: cywilizowany
2019-03-18 11:25:26
A świstak siedzi i zawija w papierki.
xxx
2019-03-17 20:01:36
Takiego syfu jak na południowej przy okazji budowy nowego centrum to dawno nie widziałem
@ Piastowski
2019-03-17 19:12:03
Mogłeś pomilczeć i udawać kompetencję , ale odezwałeś się i wszyscy wiemy z jakim burakiem mamy do czynienia .. Czy tak ciężko spojrzeć we wsteczne lusterko zjechać i przepuścić ogon samochodów jadących za tobą z TWOJEGO POWODU?? No cóż typowy koparkowy :)))
Piastowski
2019-03-17 17:52:51
Już widzę jak za koparką wszędzie jezdzi laweta i cały pit stop.Wy tym robotnikom dziękujcie że kraj budują.A jak się nie podoba to jest tramwaj,rower i autobus.Jest ogromna budowa w centrum to jest i koparka i betoniarka i nawet dzwig samojezdny 10 osiowy.
cywilizowany
2019-03-17 12:51:59
W tzw. zachodnich krajach wszystkie tego typu pojazdy transportowane są na lawetach, dłużycach, no i mają obowiązek zjeżdżać na pobocze przepuszczając zator spowodowany swoją obecnością na drodze. No , ale nie w Polandii, gdzie najważniejsze jest kupowanie wyborców przez PISIA PROPAGANDĘ SUKCESU...
To zapraszam
2019-03-17 12:20:29
na ulice Kusocińskiego (ten odcinek z dużym spadkiem) cała ulica w błocie - pod koniec dnia sprząta ja jeden pan z szczotką (pozorowane dbanie o porządek) - policja nic nie robi mimo że często tam jeździ - w każdym cywilizowanym kraju Europy jezdnie czyści albo wynajęty pojazd z szczotkami potrafiącymi zerwać przylepione błoto albo przed wyjazdem z budowy podwozie pojazdu jest myte myjka ciśnieniowa. Ja rozumiem ze przyjdzie deszcz i spłucze tylko ze osad dostanie się do kanalizacji i ją zatka a poza tym zwyczajnie robi się na drodze ślisko (czekamy na powtórkę z YT ?).

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA