Niedziela, 24 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Uszkodzone wały przeciwpowodziowe

Data publikacji: 13 lutego 2024 r. 17:23
Ostatnia aktualizacja: 13 lutego 2024 r. 17:23
Uszkodzone wały przeciwpowodziowe
We wtorek w Kołczewie pracownicy Wód Polskich i strażacy z Kamienia Pomorskiego zabezpieczali teren dodatkowymi rękawami przeciwpowodziowymi. Fot. Wody Polskie  

Dodatnie temperatury oraz opady deszczu spowodowały podwyższenie poziomu wód w korytach rzek w Regionie Wodnym Dolnej Odry i Przymorza Zachodniego. Od kilku dni dochodzi do uszkodzeń wałów przeciwpowodziowych. Służby Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie prowadzą wzmożony monitoring sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej i współpracują ze strażą pożarną przy naprawianiu szkód.

W niedzielę (11 lutego) doszło do przerwania wału przeciwpowodziowego w miejscowości Święta (gmina Goleniów). Sytuacja związana jest z wysokimi stanami wody rzeki Krępa. Na miejscu pracowało siedem zastępów straży pożarnej. Gmina Goleniów zapewniła worki oraz piasek w celu umocnienia wału. Na miejsce udali się pracownicy Wód Polskich z dodatkowymi rękawami przeciwpowodziowymi. Późnym wieczorem sytuacja została opanowana.

Tego samego dnia po godz. 18 Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało, że doszło do uszkodzenia górnej części wału przeciwpowodziowego w Kołczewie (gmina Wolin) przy ul. Wolności. To wynik wysokiego stanu wody w jeziorze Koprowo oraz w kanale Darzowice.

– Ułożono tam 100 worków z piaskiem (ponad pięć ton) – poinformowały Wody Polskie w Szczecinie. – W działaniach udział wzięli strażacy z OSP Kołczewo, JRG Międzyzdroje, OSP Wolin oraz JRG Kamień Pomorski.

We wtorek (13 lutego) pracownicy Wód Polskich i Państwowej Straży Pożarnej w Kamieniu Pomorskim zabezpieczali teren w Kołczewie dodatkowymi rękawami przeciwpowodziowymi o długości 200 m. Sytuacja jest stale monitorowana.

Wody Polskie zachęcają do śledzenia komunikatów hydrologicznych na stronie internetowej tej instytucji. Przypominają też, że działa całodobowy telefoniczny numer dyżurny (22 470 10 01) mający na celu zapewnienie monitoringu zagrożeń, wymiany informacji o wystąpieniu zagrożeń oraz zaistnieniu sytuacji kryzysowych w obszarze właściwości PGW Wody Polskie. Ponadto incydenty można zgłaszać drogą mailową: zk.sd@wody.gov.pl. ©℗

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA