Niedziela 05 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Usuną pomnik, tablicę przeniosą

Data publikacji: 2017-10-15 14:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:53
Usuną pomnik, tablicę przeniosą
 

Po 37 latach zniknie z mapy Barlinka pomnik zlokalizowany w parku przy ulicy Niepodległości. Postawiono go 22 lipca 1980 roku dla uczczenia osób, którym w ówczesnym czasie miasto zawdzięczało swój wygląd.

O losie pomnika zdecydowali miejscowi radni na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Pytań nie mieli i jednogłośnie zgodzili się na takie działanie.

– Kiedy pomnik stawiano, było to wielkie święto w mieście – opowiada „Kurierowi” pan Stanisław. – Bo to nie tylko pomnik, ale i tablica pamiątkowa. Obok była fontanna, bardzo nowoczesna na owe czasy, bo z małymi piłeczkami, które poruszała woda. Nie wspomnę o oficjelach, którzy licznie stawili się w tym dniu. Trochę szkoda, że zniknie z terenu miasta. Może przeniosą go w inne miejsce?

Obecnie obelisk stoi tuż przy nowo wybudowanych budynkach usługowo-mieszkalnych. Jak napisano w projekcie uchwały, pomnik znajduje się na terenie tzw. starego miasta. Teren ten zostanie w przyszłości przebudowany. Uwag do usunięcia pomnika nie miał konserwator zabytków. Dlatego po znalezieniu wykonawcy zostanie on usunięty.
Pamiątkowa tablica znajdzie swoje miejsce w miejscowym Muzeum Regionalnym. A pomnik?

– Może być problem z usunięciem go w całości i przeniesieniem w inne miejsce – odpowiada wiceburmistrz Barlinka Krzysztof Paszek. – Z tego, co nam wiadomo, jest on bardzo głęboko wkopany, a jego podstawa to spora ilość betonu. Czekamy, co powiedzą fachowcy z tej dziedziny, ale najprawdopodobniej próba usunięcia go w całości mogłaby naruszyć fundamenty budynków stojących za pomnikiem. Czekamy jednak na projekt budowlany. ©℗

Tekst i fot. J. Słomka

Na zdjęciu: Pomnik za jakiś czas zostanie usunięty. Na pewno cieszą się z tego mieszkańcy budynków stojących za nim.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wawrzek
2017-10-16 20:25:34
Pomnik Gęsiarki powinien stać na trawniku przy Jeziorze a nie na Rynku Barlinka. Kamienicznicy Barlinka górą, pomniki muszą uciekać. Dla przypomnienia sprzedano również działki budowlane na obecnym skwerze z Kamieniem-Pomnikiem Marszałka na razie zabudowa odłożona po protestach ale przyjdzie czas przenosin i tego Kamienia, kasa, kasa. A po tym pomniku dziurę zasypać, ławki i fontannę odremontować posadzić krzewy zamiast szwedzkich Jarzębów pod którymi pełno ptasiego guana i niech ludzie mają gdzie usiąść dla odpoczynku
@Alek
2017-10-16 15:46:50
Pamięć towarzysza już zawodzi. Pewnie po obniżce świadczeń gorsze witaminki się kupuje. Żaden Gierek nie odsłaniał Pomnika Czynu Polaków. Wiem bo byłem na tym "wydarzeniu" przymusowo spędzony przez szkołę. Obecność obowiązkowa!
Alek
2017-10-16 08:53:18
Jeszcze trochę porządzą PiSiory i z Jasnych Błoni zniknie Pomnik Czynu Polaków.Dlaczego?A no dlatego że odsłaniał go tow.Gierek.Panie arcypatrioto Brudziński,do DZIEŁA!!!
Myślenie du.ą!
2017-10-15 16:07:22
Dlaczego żaden jełop urzędowy z Barlinka nie pomyślał o usunięciu pomnika przed rozpoczęciem budowy? Nie wiedział na co wydaje pozwolenie na budowę i gdzie ta budowa będzie zlokalizowana?
esteta
2017-10-15 14:36:41
Zawsze uważałem, że wszelkie pomniki należy stawiać w szczerym polu i z daleka od miasta. Po latach nie ma z nimi problemu, a mogą się nawet stać atrakcją turystyczną. Wyjątkowo paskudne przedstawienia figuratywne mogłyby mogłyby pełnić pożyteczną funkcję strachów na wróble.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA