Piątek, 01 marca 2024 r. 
REKLAMA

Uratują wrak z Międzywodzia?

Data publikacji: 06 października 2016 r. 23:52
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:17
Uratują wrak z Międzywodzia?
 

Gdy przed laty go odkryto, nie zdecydowano się na wyciągnięcie - ze względu na wysokie koszty. Teraz Bałtyk wyrzucił fragmenty tajemniczego wraku w Międzywodziu na brzeg. Czy da się go uratować?

Co jakiś czas za sprawą sztormu morze odsłania swoje tajemnice. Tak też było z wrakiem statku w Międzywodziu. Gdy przed laty odkryto go blisko brzegu, miał 27,5 m długości oraz 7 m szerokości. Ale jednostka ta była kiedyś większa, bo szczątkom brakowało części dziobu i rufy. Zastanawiano się nad jej wiekiem. Wykonana została prawdopodobnie z dębowego drewna.

Wraku nie wyciągano z uwagi na wysokie koszty. Wystający z morza "grzebień" stanowił swego rodzaju atrakcję turystyczną.

Ostatni sztorm przemieścił szczątki, a niektóre fragmenty - w tym kawałki wręg (poprzecznych wzmocnień kadłuba) - porozrzucał na plaży. O tej sytuacji poinformował Ewę Stanecką, zachodniopomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, kamieński archeolog Grzegorz Kurka.

- Poproszono nas o zabezpieczenie fragmentów, które się znalazły na plaży - mówi Ewa Wieczorek, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Pracownicy UMS zajęli się tym, a wojewódzki konserwator zabytków wybiera się do Międzywodzia na początku przyszłego tygodnia. Po dokonaniu oględzin powinna zapaść decyzja o dalszych losach wraku.

(ek)

Fot. (arch.) Elżbieta Kubowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Konserwa
2016-10-07 07:28:34
Wybiera się na początku przyszłego tygodnia - cóż to za zainteresowanie tematem i troska o dziedzictwo kulturowe regionu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA