Sobota, 23 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Upamiętniliśmy koniec wojny [GALERIA]

Data publikacji: 08 maja 2017 r. 14:37
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:40
Upamiętniliśmy koniec wojny
Obchody rocznicowe w Szczecinie Fot. Robert Stachnik  

Uroczystości upamiętniające 72. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej w Szczecinie zostały zorganizowane przed Pomnikiem Braterstwa Broni na Cmentarzu Centralnym. W programie uroczystości były m.in. przemówienia okolicznościowe, modlitwa w intencji poległych w walkach o ojczyznę oraz złożenie kwiatów.

Uroczystości odbyły się także w stolicy. Jak zaznaczył szef MON Antoni Macierewicz "koniec II wojny światowej nie stał się w Polsce dniem radości i zwycięstwa".

– Polska była jedynym narodem, jedynym państwem, które nigdy nie kolaborowało ani z sowieckim, ani z niemieckim zaborcą, nie stworzyło rządu kolaborującego, odwrotnie, stworzyło wielkie państwo podziemne – powiedział minister przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Jak dodał, 8 maja przypomina kapitulację Trzeciej Rzeszy – "państwa niemieckiego, które wespół z Rosją sowiecką tę straszliwą wojnę rozpoczęło".

– Chcielibyśmy, żeby to był dzień zwycięstwa, radości, wielkiej narodowej polskiej dumy. Tak myśleli, tak marzyli, taką mieli nadzieję Polacy wtedy, w maju 1945 roku – mówił. – Ale rzeczywistość polska była inna, ale rzeczywistość polską wówczas znaczyły morderstwa NKWD, zsyłki do łagrów, więzienia, gwałty, pseudo-sądy odbywające się w Moskwie.

* * *

Kapitulacja III Rzeszy zakończyła działania wojenne w Europie. Nadal jednak toczyły się walki z Japonią na Dalekim Wschodzie. Dopiero jej kapitulacja – 2 września 1945 r. – była końcem II wojny światowej, która pochłonęła ponad 50 mln ofiar – poległych, zamordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych. Według danych przedstawionych w publikacji Instytutu Pamięci Narodowej "Polska 1939-1945. Straty osobowe i ofiary represji pod dwiema okupacjami", pod redakcją prof. Wojciecha Materskiego i prof. Tomasza Szaroty, w czasie II wojny światowej zginęło od 5,6 do 5,8 mln obywateli polskich. Szacuje się, że połowę z nich stanowili polscy Żydzi. 

(pap)

Fot. Robert Stachnik

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jarun
2017-05-09 10:49:12
To nasza Armia nie walczyła z Niemcami? Obecne władze wstydliwie podchodzą do tego, że Polacy walczyli z Niemcami. Wiadomo, że najważniejszy teraz jest Smoleńsk. Za kilkanaście lat mało kto będzie pamiętał kaczorka i jego ekipę. Ludzie będą mówić -"Ale durne czasy wtedy były - patrząc z dnia dzisiejszego". Tak będzie. A IPN zostanie zapamiętanie jak jaczejka PiS-u. I tak Polska została sama. Na Zachodzie tylko ich wkurzamy -"Polska to ból głowy". Na Wschodzie nas nie lubią. Lubia nas Węgrzy, Apacze, Pigmeje i Czukcze. Ci ostatni lubią bo...nie znają.
do @ zaciekawiony
2017-05-09 08:46:32
"To w końcu kto tę wojnę wygrał?"..Ten u którego Polacy pracują nie musząc być wywożeni na "roboty przymusowe"....Nie czytasz w Kurierze, np."Gdy widzisz jak przez mgłę. Czy to zaćma?"
pamięć
2017-05-09 07:10:35
Ważne, aby pamiętano, kto ją wygrał, bo marsze "wolności" z chęcią pozmieniałyby historię.
Zaciekawiony
2017-05-08 20:22:09
To w końcu kto tę wojnę wygrał?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA