1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, o g. 19.30 z placu Orła Białego w Szczecinie wyruszy Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Punkt docelowy to plac Grunwaldzki. Organizatorem wydarzenia jest Porozumienie Środowisk Patriotycznych.
- Organizujemy ten marsz od kilku lat, aby upamiętnić Żołnierzy Wyklętych i ich walkę o wolną, w pełni suwerenną Polskę - mówi Bartłomiej Ilcewicz z PŚP. - Przejdziemy przez ulicę Wyszyńskiego, aleję Niepodległości, plac Rodła. Na placu Grunwaldzkim odbędą się okolicznościowe przemówienia, zostaną złożone kwiaty. Cieszymy, że w marszach zawsze bierze udział od kilkuset do kilku tysięcy uczestników, głównie ludzie młodzi.
Marcin Sajniak z Ruchu Narodowego przyznaje, że pojawiają się opinie, że wiedza o Wyklętych jest już powszechna, zwłaszcza odkąd w ich upamiętnienie włączyły się instytucje państwowe, jednak jego zdaniem wciąż nie dla wszystkich bohaterstwo żołnierzy podziemia antykomunistycznego jest oczywiste.
- Jest jeszcze dużo do odkłamania w historii Wyklętych - dodaje Bartłomiej Ilcewicz. - Porozumienie Środowisk Patriotycznych cały rok organizuje wykłady, spotkania ze świadkami historii. Marsz jest w pewnym sensie zwieńczeniem całorocznej pracy.
Nie wiadomo, czy w Marszu wezmą udział sami Niezłomni, których pozostała w Szczecinie garstka. PŚP zaprosi ich na marsz, ale jako że są osobami w podeszłym wieku a pochód organizowany jest późno, nie jest pewne, czy uda im się przyjść. Jednocześnie członkowie PŚP zapewniają, że przy okazji 1 marca odwiedzają Wykletych w ich domach.
Narodowy Dzień Pamięci Wyklętych to nie tylko marsz. 1 marca o godz. 12, pod tablicą upamiętniającą osoby przetrzymywane i zamordowane w budynku więzienia w latach 1945-1956 (Areszt Śledczy, ul. Kaszubska 28), i o godz. 13 pod tablicą upamiętniającą żołnierzy podziemia niepodległościowego, przetrzymywanych i torturowanych w budynku WUBP/WUdsBP w latach 1945-1956 (Komenda Wojewódzka Policji przy ul. Małopolskiej 47) zostaną złożone kwiaty. O godz. 16 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza odbędzie się premiera audiobooka „Nie było czasu na strach. Z Janiną Wasiłojć-Smoleńską rozmawiają Marzena Kruk i Edyta Wnuk” w interpretacji Anny Marii Buczek i Teresy Lipowskiej. Wydarzeniu towarzyszyć będzie premierowy pokaz filmu dokumentalnego o Janinie Wasiłojć-Smoleńskiej, ps. Jachna oraz koncert pieśni partyzanckich.
Oficjalne obchody poprzedzi pokaz filmu „Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć” w reż. Jacka Frankowskiego w siedzibie IPN-u przy ul. Piotra Skargi 14 (27 lutego o godz. 13) oraz prezentacja wystawy „»…Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu…« Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego” w sąsiedztwie „Przełomów” przy pl. Solidarności 1 (od 28 lutego). ©℗
(as)
Na zdjęciu: Tak wyglądał Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych rok temu.
Fot. Robert Stachnik