Piątek, 01 grudnia 2023 r. 
-6 szczecin
REKLAMA

Unieważniony wyrok śmierci

Data publikacji: 16 kwietnia 2019 r. 13:37
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:37
Unieważniony wyrok śmierci
 

Sąd Okręgowy w Szczecinie stwierdził nieważność wyroku śmierci z roku 1950, na mocy którego stracono Bronisława "Sokoła" Klimczaka, jednego z oskarżonych w propagandowym procesie znanym jako afera Robineau. Sąd zrobił to na wniosek prokuratorów szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

B. Klimczak był zawodowym żołnierzem 80. pułku piechoty, oficerem kontrwywiadu, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem obozów w Majdanku i Gross Rosen. Po wojnie związał się z wychowaną we Francji Genowefą Zielińską. Przez nią poznał mieszkającego w Słupsku byłego francuskiego jeńca Gastona Drueta. To właśnie on miał zaproponować B. Klimczakowi współpracę z francuskim wywiadem. "Sokół" przekazywał zdobyte informacje bezpośrednio wicekonsulowi francuskiemu Rene Barentowi, a następnie sekretarzowi szczecińskiego konsulatu Andrè Robineau. Oskarżono o szpiegostwo na rzecz Francji. Pokazowy proces przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Szczecinie zorganizowano w sali filharmonii.

- Działalności Bronisława Klimczaka nie można rozpatrywać w kategoriach przestępstwa kryminalnego jakim - w każdym znanym systemie prawnym - jest szpiegostwo - uważa prokurator Marek Rabiega, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie. -  W toku śledztwa znęcano się psychicznie i fizycznie nad nim, ale i nad bliską mu wówczas Genowefą Zielińską, co miało stanowić dla niego także znęcanie się psychiczne. Dochodziło do sporządzania w całości fałszywych protokołów. Na protokole przesłuchania B. Klimczaka widnieje zapisek osoby kontrolującej - „sporządzić nowy protokół”.

Komunistyczny prokurator w mowie końcowej wskazywał, że oskarżony to „zdecydowany, zacięty i nieustępliwy w swej nienawiści wróg Polski Ludowej [który] z nienawiści do mas pracujących, rzuca się w bagno pracy wywiadowczej”, „zdrajca, który swą łajdacką i prowokatorską robotą kontynuuje od lat młodzieńczych”, „dwójkarz”, „współpracownik gestapo”, „faszystowski żołdak”, który „budzi dziś wstręt i gniew każdego uczciwego Polaka”.

- Tymczasem już z materiałów zgromadzonych przez komunistyczne organa ścigania i wymiaru sprawiedliwości, pomimo wszelkich prób zafałszowania dowodów, na niekorzyść oskarżonych, jednoznacznie wynika patriotyczny motyw działania B. Klimczaka, którego jedynym celem była działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego, wynikająca z braku akceptacji do zaprowadzanego ustroju totalitarnego - komentuje M. Rabiega.

Wyrok śmierci wykonano w grudniu 1950 roku w kieleckim więzieniu przy ul. Zamkowej. Miejsce pochówku B. Klimczaka pozostawało nieznane. Jego szczątki zostały odnalezione dopiero w listopadzie 2016 r. na kieleckim Cmentarzu "Piaski".

(as)

Fot. Archiwum IPN 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Edmund
2019-04-17 08:32:30
Gdy w końcu Polacy zmadrzeją na tyle źe pogonią te obecne nibyelity,zacznie rządzić ktoś normalny,to okaźe się źe ten Klimczak był jednak szpiegiem.Dorzuci się teź Kuklińskiego.
hmmm
2019-04-17 00:45:40
to w końcu był szpiegiem czy nie?
Po 2015 - ym
2019-04-16 23:47:01
Bo to i dzisiejsze PO-rozumie-nie... ?/!!
cdn
2019-04-16 21:18:39
TYLKO JEDEN STALINOWSKI SEDZIA ZOSTAL WYKLUCZONY PO1956.NIEKTORZY ZTYCH BANDYTOW ZYJA DO DZIS.MIELI B>WYSOKIE EMERYTURY.TZW ,,WOLNA POLSKA" ZGODNIE Z UMOwA W MagdALENCE ICH NIE ROZLICZYLA ZA MORDY SADOWE.AKTUALNIE DUZA CZESC NADZWYCZAJNEJKASTY JEST POLITYKAMI I POPIERA DZIALANIA TARGOWICY>
I gdzie jest środowisko sędziowskie?
2019-04-16 19:21:52
Gdzie jesteście obrońcy praworządności? Chroniliście i dalej chronicie tych zbrodniarzy przed sprawiedliwością i tym samym stajecie się wspólnikami tych zbrodni.
Hookaust polskich elit
2019-04-16 17:52:36
Niemcy, Rosjanie, Żydzi nie mieli litości. Wszystkim zależało na unicestwieniu państwa polskiego. Mam wrażenie, że i kiedyś i dziś.
Co dalej
2019-04-16 14:14:10
To on będzie żył?
+
2019-04-16 13:48:28
Miły gest, ale szkoda, że tylko symboliczny.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA