Czwartek, 07 grudnia 2023 r. 
0 szczecin
REKLAMA

Ulica Międzyparkowa w remoncie [GALERIA]

Data publikacji: 12 kwietnia 2019 r. 09:08
Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia 2020 r. 14:07
Ulica Międzyparkowa w remoncie
Ulica Międzyparkowa w remoncie. Tędy od pierwszych dni maja br. na czas budowy nowego wiaduktu nad ul. Arkońską mają kursować miejskie autobusy linii 80. Teraz przeciskają się przez plac budowy po tej części starego wiaduktu, który też wkrótce zostanie wyburzona. Fot. Mirosław Winconek  

Trwa remont ul. Międzyparkowej w Szczecinie. To część realizowanej w jej bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji, tj. budowy nowego układu drogowo-komunikacyjnego z torowiskiem w ul. Władysława Szafera - al. Wojska Polskiego - ul. Arkońskiej aż do będącej także w trakcie przebudowy pętli Las Arkoński. To właśnie tą ulicą po Wielkanocy, najpóźniej po majowym weekendzie, przez następne miesiące kursować będą autobusy linii 80.

Stanie się tak wraz z zamknięciem dla ruchu samej ul. Arkońskiej na czas wyburzeń pozostałej jeszcze części poniemieckiego wiaduktu, którym możliwy jest teraz przejazd miejskich autobusów. I robót przy wznoszeniu w tym miejscu od podstaw nowej konstrukcji, na której mają się znaleźć brakujące wciąż odcinki jezdni z wbudowanym w nie torowiskiem.

- W miniony wtorek podpisaliśmy z Eurovią Polska SA, wykonawcą inwestycji, aneks do umowy. Z początkiem maja, a dokładniej tuż po majowym długim weekendzie, autobusy linii 80 pojadą dostosowaną do ruchu ul. Międzyparkową. I w przyszłym miesiącu po wyłączeniu ruchu z ul. Arkońskiej (Spacerowej) powinny tam wreszcie ruszyć roboty przy nowej konstrukcji wiaduktu drogowego nad leśnym odcinkiem ul. Wincentego Pola, który biegnie w kierunku Arkonki - zapowiada Michał Przepiera, zastępca prezydenta ds. inwestycji. - Jezdnia ul. Międzyparkowej będzie poszerzona, wykonana zostanie na niej nowa nawierzchnia, uporządkowany też zostanie zdewastowany pas pobocza z chodnikiem.

- Takie rozwiązanie, czyli utrzymanie ruchu autobusów dzięki ich przekierowaniu w ul. Międzyparkową, pozwoli nam w miesiącach wiosennych i letnich wykorzystać do maksimum czas na dokończenie wyburzeń i budowę nowej konstrukcji wiaduktu w całości, a nie etapowania robót kawałek po kawałku - mówi Paweł Knap, dyrektor oddziału Eurovia Poslka SA w Szczecinie.

Przypomnijmy, że przestój w rejonie starego wiaduktu trwa już od minionego lata. Kiedy okazało się, że jego modernizacja - co zakładał pierwotny projekt z dokumentacji - ze względu na stan techniczny ustroju nośnego mija się z celem. Po wyburzeniu go jedynie do połowy jesienią minionego roku zapadła decyzja o sporządzeniu projektu zamiennego i ma tam stanąć nowa konstrukcja, szersza i o wyższej nośności. Dodatkowym problemem była przebiegająca tamtędy magistrala wodociągowa.

Stąd oddalające się o kolejne miesiące terminy finału inwestycji, w tym przesunięcie na drugą połowę lipca br. oddania do użytku ronda u zbiegu al. Wojska Polskiego z ulicami Władysława Szafera i Arkońską, a na październik tego roku ukończenia jej w całości. To na razie nadal oficjalnie obowiązujące terminy. Choć z ostatnich wypowiedzi Michała Przepiery wynika, że bardziej realny scenariusz zakłada finał całego zakresu tego zadania bliżej końca tego roku.

- Według ustaleń inwestycja zakończy się pod koniec tego roku, stąd decyzja, że część płatności za nią przesunięta zostanie na rok 2020, co będzie też oznaczać zmniejszenie kwoty wydatkowanej na nią w tym roku, a znajdzie to odzwierciedlenie w przygotowanej korekcie zapisów budżetu na ten cel - informuje M. Przepiera. - Nie chcemy mieć presji czasowej, gdy chodzi o odbiory i porozumieliśmy się co do kwestii rozliczeń z przedstawicielami wykonawcy w tej sprawie w tym tygodniu.

Teraz - poza urządzaniem ul. Międzyparkowej - ekipy drogowców Eurovii i podwykonawców spółki koncentrują się na pracach w rejonie starej pętli Las Arkoński, gdzie po robotach rozbiórkowych do tej pory wykonane zostały już w dużym zakresie roboty przy wykopach i wymianie infrastruktury podziemnej. Ten zakres zadania realizuje min. spółka KML. Montowane są też przez spółkę Stanled kolejne odcinki torów z rozjazdami, które zepną trasę z istniejącym torowiskiem od strony skrzyżowania ul. Arkońskiej z ul. Wojciechowskiego.

Zniwelowany został już też na dłuższym odcinku pas pobocza pod ciąg pieszo-rowerowy od strony lasu, od przebudowywanej obecnie pętli w kierunku stadionu KS Arkonia i urządzanego naprzeciwko niego parkingu. Ułożone są też nawierzchnie chodników i wysp przystankowych w rejonie ronda zarówno od strony schroniska dla bezdomnych zwierząt, jak i wzdłuż ul. Władysława Szafera w kierunku osiedla Zawadzkiego-Klonowica. Ponadto przygotowane są do wylania nawierzchni pasy wytyczonych w tamtym rejonie ścieżek rowerowych. Gotowe są nawierzchnie dojazdów tak do schroniska od al. Wojska Polskiego, jak i pobliskiego kompleksu kortów tenisowych obok toru kolarskiego. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

pół roku zmarnowali !
2019-04-12 18:31:52
przez minionego pół roku mogli już dawno postawić nowy wiadukt a nie wciskać kit.
christoph
2019-04-12 14:16:07
Ten dom to nowy budynek restauracji, która nie będzie już drewniana.
pasażer
2019-04-12 13:07:44
Co za dom jest budowany w miejscu gdzie była gospoda vis a vis Arkonii
Gość
2019-04-12 11:58:41
Kiedy koniec przebudowy pętli tramwajowej w Lasku Arkońskim i powrót linii 3 na swoją trasę?
xxx
2019-04-12 11:44:26
Jeżeli tam nie będzie ronda turbinowego to będziemy mieli to co teraz dzieje się na Gierosa na Gumieńcach.
Piernik do wiatraka
2019-04-12 10:55:49
Jaki związek ma opóźnienie prac przy wiadukcie do wykonania ronda w terminie, czyli do grudnia 2018 roku? Poza tym, to, że mogą być problemy z wiaduktem było wiadomo jeszcze przed inwestycją, dlatego było zastrzeżenie, że albo remont starego albo budowa nowego. Kpina.
Bob budowniczy
2019-04-12 10:00:23
Mydlenie oczu,by nie powiedzieć celowa i świadoma dezinformacja co do zakończenia prac.Nie łudźmy się że w tym roku cała inwestycja zostanie ukończona.Pracownicy z jednej z firm podwykonawczej twierdzą,że czas mają do lutego 2020r.Tak więc ktoś tu zwyczajnie "mija się z prawdą" Ta pierwsza wersja to rzecz jasna na użytek mediów i opinii publicznej.Pod koniec roku spodziewajmy się właściwego komunikatu już tego lutowego.
misiek
2019-04-12 09:25:39
No pięknie, teraz niech zaczną jeszcze remont Szafera, a potem na stadion zaczną jeździć od Mickiewicza, bo od Witkiewicza prędzej czy później skarpa nie wytrzyma, to z Pogodna tylko śmigłowcem rano będzie można się wydostać. Co za bęcwał w urzędzie zajmuje się koordynacją tego, czy to wymaga Nobla, żeby ogarnąć jakoś harmonogram tego, i wiedząc że Arkońska ma obsuwę o tyle miesięcy nie forsować innych remontów w tym czasie w okolicy?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA