piątek, 28 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Ulica Kolumba będzie modernizowana

Ulica Kolumba będzie modernizowana

Ulica Kolumba będzie modernizowana
Data publikacji: 2017-06-07 17:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:37
Wywietleń: 1419 268011

Ulica Kolumba w Szczecinie zostanie przebudowana. Powstaje projekt jej modernizacji.

Remont obejmie kompleksową przebudowę torowiska, jezdni chodników oraz sieci trakcyjnej. W ramach zadania przewidziane są dwa etapy:

• modernizacja torowiska wraz siecią trakcyjną w ciągu ul. Nabrzeże Wieleckie – ul. Kolumba – ul. Chmielewskiego – ul. Smolańska – ul. Budziszyńska – do rozjazdów z pętlą Pomorzany (około 6 km).

• modernizacja torowiska wraz z siecią trakcyjną w ciągu ulic: Nowa od wiaduktu kolejowego – pl. Ratuszowy – ul. Dworcowa na wysokości Hotelu Novotel wraz z dodatkową relacją pod wiaduktem (1 km).

W ciągu ulicy Kolumba przewiduje się tzw. przystanki wiedeńskie. Ich konstrukcja polega na podniesieniu jezdni w rejonie przystanku do poziomu chodnika. Rozwiązanie umożliwia łatwiejsze dojście i wsiadanie do tramwaju oraz spowalnia ruch i zwiększa bezpieczeństwo pieszych. Ponadto w ciągu ul. Kolumba przewidziano ułatwienia dla rowerów.

Obecnie inwestycja jest w fazie projektowania na bazie przyjętej wcześniej koncepcji. Harmonogram przewiduje, że dokumentacja pierwszej części zadania powinna być gotowa do początku grudnia 2017 r., zaś drugiej (przez ul. Dworcową) do końca września 2017 r. Projekt obu etapów przygotowuje firma SAFAGE S.A.S z Warszawy.

* * *

W ramach innego zadania planowana jest również modernizacja pętli tramwajowej na Pomorzanach. Remont ul. Kolumba to jeden z elementów długofalowej modernizacja infrastruktury tramwajowej na terenie Szczecina. Została ona podzielona na dwa etapy. W latach 2008-2015, podczas I etapu, przebudowano około 41km toru pojedynczego np. na ulicach Potulickiej, Narutowicza, 3 Maja. Etap ten uwzględniał także stworzenie zupełnie nowej sieci na prawobrzeże (Szczeciński Szybki Tramwaj). Obecnie w ramach etapu II planuje się modernizację około 18 km torów wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Projekt związany z ul. Kolumba jest jednym z dziesięciu przewidzianych.

(p)

Wizualizacje autorstwa firmy SAFAGE S.A.S.

Ulica Kolumba będzie modernizowana Ulica Kolumba będzie modernizowana

Komentarze

A_Szczecin
Czas najwyższy. Pamiętajcie o setkach miejsc parkingowych, które tam są konieczne!
2017-06-09 10:53:35
tomas
Parkingowiec byl pomyslany, ale nad peronami http://www.szczecinblog.pl/2013/przebudowa-dworca-pkp-w-2014-roku/ https://www.youtube.com/watch?v=fvudGDMKGQM
2017-06-08 19:20:44
taka prawda
Ta ulica była remontowana nie tak dawno i znów chcą ją remontować ? O, przepraszam, to już 30 lat minęło od tego remontu ! Przed tym remontem w latach 80-tcyh to było tak jak jeszcze 3 lata temu na Potulickiej i Narutowicza. A teraz całkiem poważnie. Oby po tym co jest teraz zaplanowane i zostanie zrealizowane (remont Kolumba) nie okazało się, że: - znów ktoś zacznie grzebać metodą bez odkrywkową np.: przy kanalizacji (bo się jakieś fundusze znajdą) i znów się torowisko pozapada jak to miało miejsce kilka lat temu, - kolej jednak stwierdzi, że oddaje te tereny przyległe do nasypu kolejowego za Dworcem Głównym w kierunku Pomorzan i znów zaczną orać, bo tam jest planowana jezdnia dla ruchu samochodowego. Remont jak najbardziej ale skoordynowany z otoczeniem a nie wyrywkowy.
2017-06-08 11:42:04
Piotr
Czyli z "wizualizacji" wychodzi, że przed dworcem wszystko będzie zabetonowane - pustynia. Magnolie, które zostały jakiś czas temu posadzone zostaną wycięte? Będzie zero trawników? Widać też,że będą po torowisku przy dworcu jeździły autobusy. Niech miasto teraz pomyśli, żeby nie było powtórki z Basenu Górniczego, gdzie tramwaje, które używają pisku do hamowania zostawiają ten piasek na przystanku, a zatrzymujące się autobusy i tramwaje podnoszą ten piasek do góry i wszystko jest w pyle i brudne. Proszę też nie zapomnieć o odwodnieniu przystanków, żeby nie było powtórki z przystanku "Port Centralny nż", gdzie po każdym deszczu jest bajoro. Ogólnie cieszy, że w końcu wezmą się za Kolumba bo jest na prawdę źle.
2017-06-08 08:19:07
tyt
Zmienić tytuł. Każdy wchodzi w ten artykuł tylko dlatego, bo myśli, że w końcu zakończy się gehenna kierowców i ul. K. Kolumba będzie normalna, a nie ze średniowiecza. Oczywiście chodzi o cały odcinek od Tamy Pomorzańskiej.
2017-06-08 06:59:29
ewa35
nie napisano jak bedzie przebiegac ulica Byla koncepcaja by Nowa ul Kolumba biegla terenem objetym do tej pory torem kolejowym a Kolumba miala byc bez tramwaju I co ?
2017-06-08 05:20:00
ckm
chyba należałoby wyburzyć stare kamienice po jednej stronie Kolumba i dopiero wtedy zrobić ulice z tramwajem po środku.
2017-06-08 01:27:32
k
Niech pomysla o parkingowcu pod dworcem. Jakis czas temu ktos podrzucil taki fajny pomysl...
2017-06-07 23:47:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Czytaj także

Spawacze na torach
Pogoda
0
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie