Wtorek 07 lutego 2023r. 
REKLAMA

Ulica Kolumba będzie modernizowana

Data publikacji: 2017-06-07 17:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:37
Ulica Kolumba będzie modernizowana
Wizualizacje autorstwa firmy SAFAGE S.A.S.  

Ulica Kolumba w Szczecinie zostanie przebudowana. Powstaje projekt jej modernizacji.

Remont obejmie kompleksową przebudowę torowiska, jezdni chodników oraz sieci trakcyjnej. W ramach zadania przewidziane są dwa etapy:

• modernizacja torowiska wraz siecią trakcyjną w ciągu ul. Nabrzeże Wieleckie – ul. Kolumba – ul. Chmielewskiego – ul. Smolańska – ul. Budziszyńska – do rozjazdów z pętlą Pomorzany (około 6 km).

• modernizacja torowiska wraz z siecią trakcyjną w ciągu ulic: Nowa od wiaduktu kolejowego – pl. Ratuszowy – ul. Dworcowa na wysokości Hotelu Novotel wraz z dodatkową relacją pod wiaduktem (1 km).

W ciągu ulicy Kolumba przewiduje się tzw. przystanki wiedeńskie. Ich konstrukcja polega na podniesieniu jezdni w rejonie przystanku do poziomu chodnika. Rozwiązanie umożliwia łatwiejsze dojście i wsiadanie do tramwaju oraz spowalnia ruch i zwiększa bezpieczeństwo pieszych. Ponadto w ciągu ul. Kolumba przewidziano ułatwienia dla rowerów.

Obecnie inwestycja jest w fazie projektowania na bazie przyjętej wcześniej koncepcji. Harmonogram przewiduje, że dokumentacja pierwszej części zadania powinna być gotowa do początku grudnia 2017 r., zaś drugiej (przez ul. Dworcową) do końca września 2017 r. Projekt obu etapów przygotowuje firma SAFAGE S.A.S z Warszawy.

* * *

W ramach innego zadania planowana jest również modernizacja pętli tramwajowej na Pomorzanach. Remont ul. Kolumba to jeden z elementów długofalowej modernizacja infrastruktury tramwajowej na terenie Szczecina. Została ona podzielona na dwa etapy. W latach 2008-2015, podczas I etapu, przebudowano około 41km toru pojedynczego np. na ulicach Potulickiej, Narutowicza, 3 Maja. Etap ten uwzględniał także stworzenie zupełnie nowej sieci na prawobrzeże (Szczeciński Szybki Tramwaj). Obecnie w ramach etapu II planuje się modernizację około 18 km torów wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Projekt związany z ul. Kolumba jest jednym z dziesięciu przewidzianych.

(p)

Wizualizacje autorstwa firmy SAFAGE S.A.S.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Alicja
2021-02-11 13:34:56
Za "Niemców" ul. Kolumba była jedną z bardziej reprezentacyjnych ulic Szczecina. Ten teren położony nad wodą, z aleją z pięknymi drzewami (nie mu już drzew) itp. nazywano "Wenecją". Zaniedbany teren ul. Kolumba jest efektem kolejnych włodarzy Szczecina, którzy widocznie nie lubią tego co kiedyś było "niemieckie". Krzystek się nie wyróżnia, widocznie też nie chce przywrócić świetności tej ulicy, woli 3 razy remontować Jagiellońską, stawiać i likwidować frygi, zabierać pasy jezdni na ścieżki rowerowe i betonować Szczecin (np. aleja "kwiatowa", plac przy KW i inne koszmarki).
Ano
2021-02-11 13:33:45
Prawda jest taka, że zaraz będzie przetarg bo muszą to szybko zrobić. Inaczej stracą duże dofinansowanie...
A_Szczecin
2017-06-09 10:53:35
Czas najwyższy. Pamiętajcie o setkach miejsc parkingowych, które tam są konieczne!
tomas
2017-06-08 19:20:44
Parkingowiec byl pomyslany, ale nad peronami http://www.szczecinblog.pl/2013/przebudowa-dworca-pkp-w-2014-roku/ https://www.youtube.com/watch?v=fvudGDMKGQM
taka prawda
2017-06-08 11:42:04
Ta ulica była remontowana nie tak dawno i znów chcą ją remontować ? O, przepraszam, to już 30 lat minęło od tego remontu ! Przed tym remontem w latach 80-tcyh to było tak jak jeszcze 3 lata temu na Potulickiej i Narutowicza. A teraz całkiem poważnie. Oby po tym co jest teraz zaplanowane i zostanie zrealizowane (remont Kolumba) nie okazało się, że: - znów ktoś zacznie grzebać metodą bez odkrywkową np.: przy kanalizacji (bo się jakieś fundusze znajdą) i znów się torowisko pozapada jak to miało miejsce kilka lat temu, - kolej jednak stwierdzi, że oddaje te tereny przyległe do nasypu kolejowego za Dworcem Głównym w kierunku Pomorzan i znów zaczną orać, bo tam jest planowana jezdnia dla ruchu samochodowego. Remont jak najbardziej ale skoordynowany z otoczeniem a nie wyrywkowy.
Piotr
2017-06-08 08:19:07
Czyli z "wizualizacji" wychodzi, że przed dworcem wszystko będzie zabetonowane - pustynia. Magnolie, które zostały jakiś czas temu posadzone zostaną wycięte? Będzie zero trawników? Widać też,że będą po torowisku przy dworcu jeździły autobusy. Niech miasto teraz pomyśli, żeby nie było powtórki z Basenu Górniczego, gdzie tramwaje, które używają pisku do hamowania zostawiają ten piasek na przystanku, a zatrzymujące się autobusy i tramwaje podnoszą ten piasek do góry i wszystko jest w pyle i brudne. Proszę też nie zapomnieć o odwodnieniu przystanków, żeby nie było powtórki z przystanku "Port Centralny nż", gdzie po każdym deszczu jest bajoro. Ogólnie cieszy, że w końcu wezmą się za Kolumba bo jest na prawdę źle.
tyt
2017-06-08 06:59:29
Zmienić tytuł. Każdy wchodzi w ten artykuł tylko dlatego, bo myśli, że w końcu zakończy się gehenna kierowców i ul. K. Kolumba będzie normalna, a nie ze średniowiecza. Oczywiście chodzi o cały odcinek od Tamy Pomorzańskiej.
ewa35
2017-06-08 05:20:00
nie napisano jak bedzie przebiegac ulica Byla koncepcaja by Nowa ul Kolumba biegla terenem objetym do tej pory torem kolejowym a Kolumba miala byc bez tramwaju I co ?
ckm
2017-06-08 01:27:32
chyba należałoby wyburzyć stare kamienice po jednej stronie Kolumba i dopiero wtedy zrobić ulice z tramwajem po środku.
k
2017-06-07 23:47:31
Niech pomysla o parkingowcu pod dworcem. Jakis czas temu ktos podrzucil taki fajny pomysl...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA