Sobota 21 maja 2022r. 
REKLAMA

Ugięli się pod krytyką?

Data publikacji: 2016-12-09 19:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:22
Ugięli się pod krytyką?
 

Czy PiS ugiął się pod krytyką opinii publicznej? - Jeśli ktoś chce w ten sposób myśleć, to niech tak będzie. Po prostu przyjęliśmy uwagi, przedyskutowaliśmy temat i uznaliśmy, że taki krok jest do zaakceptowania - mówi poseł Leszek Dobrzyński.

Przypomnijmy, że Sejm w ubiegłym tygodniu przyjął nowelizację ustawy o zgromadzeniach. Jeśli w tym kształcie przeszłaby ona przez cały proces legislacyjny (Senat i podpis prezydenta), to pierwszeństwo w organizacji zgromadzeń (wybór miejsca i czasu) miałyby organy władzy publicznej, Kościoły i związki wyznaniowe.

„Za” nowelizacją w tym kształcie głosowali posłowie PiS, za co z kolei posypały się na nich głosy krytyki. Opozycja stwierdziła, że władza chce kontrolować zgromadzenia kosztem wolności obywatelskich.

Dokument trafił do Senatu. Ten z kolei, ku zaskoczeniu wielu osób, wprowadził do dokumentu poprawki. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez głosów senatorów PiS. Wykreślony został zapis przyznający uprzywilejowaną pozycję władzy publicznej, kościołów i związków wyznaniowych.

Jak to się stało, że rządzący zmienili zdanie? Leszek Dobrzyński, poseł PiS wyjaśnia, że jego partia przyjęła uwagi i doszła do wniosku, że w tym zakresie mogą pójść na ustępstwa. Dodajmy, że PiS od początku dyskusji na temat ustawy o zgromadzeniach stoi na stanowisku, że nowelizacja zwiększy bezpieczeństwo uczestników manifestacji i uporządkuje pewne kwestie.

Dodajmy, że Senat zachował zapis o pierwszeństwie zgromadzeń organizowanych cyklicznie (z prawem ich zgłaszania na trzy lata). O plusach takiego rozwiązania mówił na naszych łamach Mieczysław Jurek, przewodniczący NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego. Przypomniał, że co roku 30 sierpnia Solidarność organizuje pod bramą Stoczni Szczecińskiej rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Kiedyś jednak pewne stowarzyszenie wyprzedziło związkowców i zgłosiło swoje zgromadzenie właśnie tego dnia, o tej porze i w tym miejscu. - Tylko wizyta prezydenta RP, dzięki której mieliśmy pierwszeństwo, a to za sprawą innych przepisów, pozwoliła nam na zorganizowanie tradycyjnych uroczystości - podkreślił Jurek.

Kontrowersje wśród opozycji budzi wciąż zapis, że odległość między zgromadzeniami nie będzie mogła być mniejsza niż 100 metrów. Takie uregulowanie poseł Dobrzyński porównuje do przepisów ruchu drogowego: jeden samochód nie może  wjechać na drugi. W tym przypadku ma to być sposób na uniknięcie ewentualnych zamieszek między skonfliktowanymi manifestacjami.

Dokument wrócił do Sejmu. Żeby jednak ustawa zaczęła obowiązywać, potrzebny będzie też podpis prezydenta Andrzeja Dudy. ©℗

(masz)

Fot.: Dariusz GORAJSKI (arch.)

Na zdjęciu: październikowy czarny protest kobiet w Szczecinie.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jakób
2016-12-10 21:53:50
@ Opinia publiczna (itp. "opinie"): Swojej gęby proszę nie wycierać opinią publiczną. Każdy, kto cokolwiek PiŚnie przeciw PiS-owi to wróg Polski, bydlę, lewak, kodowiec itp. Skąd my to znamy? Skąd bierzecie takie wzorce wypowiedzi? Z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych minionego wieku. Wtedy wodzowie PZPR (nie będę skrótu rozwijał, bo "Opinia publiczna" wie o co chodzi) mówili: Partia z narodem, naród z partią, a jak nie - to wróg i to z określonych kół i woda na młyn odwetowcom z Bonn. To wy jesteście wrogami normalnej Polski! My rzeczywiście jesteśmy wrogami Polski, takiej Polski, jaką chcecie nam tu zafundować. Ale pamiętajcie - może Suweren was wybrał i popiera, ale Suweren to nie Naród, Suweren to tylko 18 procent Narodu.
dzisna
2016-12-10 17:34:54
"Stoczniowiec" -niech zgadnę, masz rentę "na głowę"? Gdybyś potrzebował na komisję lekarską świadków -to my internauci pierwsi poświadczymy, że masz stuki pod kopułką.
PiS-PO jedno zło
2016-12-10 12:41:32
Tak, tak pisz gdzie się tylko da z dużej litery PO :-) Śledź stalinowców (najlepiej na cmentarzu!) tylko ich nie wykopuj. Paranoik z Jarka wziął cały PiS do chocholego tańca a ci tańczą jak kurdupel zagra. Dobrzyński jeszcze samodzielnie nie myśli -taki odważny to on nie jest.
roger
2016-12-10 11:23:09
I ZNOWU TE OSZOŁOMY Z CZARNEGO MARSZU POKAZUJĄ???? ALE W SWIETA WEZMA DO RĄK OPŁATEK...CO ZA HIPOKRYZJA I OBŁUDA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ks.Skorupka
2016-12-10 10:35:01
Prosimy nie porównywać małego zakompleksionego człowieczka, ledwo wystającego spod spódnicy ś.p. mamusi, którego największą zasługą dla kraju jest bycie bratem tragicznie zmarłego prezydenta do Marszałka Piłsudskiego którego życiorys, format polityczny i zasługi dla Polski nie pomieszczą się na tym skromnym forum.
Grzesiek
2016-12-10 09:20:38
Do długo-PiSa. Nie muszę być politykiem bo na szczęście mam dobry zawód. Ty zapewne próbujesz nim być lub jesteś. Każdy orze jak może. Na miarę rozumu, jakim obdarzyła go natura. Kochać możesz każdego wodza nawet jeśli jest nim nieudacznik życiowy z pogardą odnoszący się do ludzi inaczej myślących. Szczęśliwego życia.
Stoczniowiec z Warskiego,
2016-12-10 00:16:32
A ten Kolejowy "dzialacz" z Mysliborza... tj. Mieczyslaw Jurek, niech sie WYRAZNIEJ wy-PO-wiada.... ze reprezentuje ale: PO-stkomunistyczna Solidarnosc`90 z Siedziba przy ul. Wojska Polskiego, zalozona kilka lat pozniej... gdzie PO-dkradli jeszcze nazwe 1-ej prawdziwej Solidarnosci z Sierpnia 1980 roku ! Chyba ze i Mieczyslaw Jurek, PO-dpisal rowniez kilka lat pozniej... ale juz "PO cichu" opoznione PO-rozumienie z Mieczyslawem Barcikowskim i Delegacja PZPR-u z Warszawy ??
Dlugo-PiS,
2016-12-09 23:54:29
Do Grzeska... no to sam PO-zostan tym rzekomo "madrym PO-litykiem" to byc moze w ten s-PO-sob zmniejszysz "co nie co" ten przez ciebie wymieniony PO-lityczny deficyt...??
@Opinia publiczna
2016-12-09 22:31:30
Pełna zgoda. Koderaści won za Don.
Grzesiek
2016-12-09 21:06:23
Kaczyński tak się ma do Piłsudskiego jak wąż ogrodowy do węża boa. Nam dyktatorzy nie są potrzebni ale uczciwi i mądrzy politycy. Niestety mamy ich deficyt.
Opinia publiczna
2016-12-09 20:54:50
A niby dlaczego miałby się ugiąć. Poza tym to nie krytyka opinii publicznej tylko lewaków . Opinia publiczna ma już dość łamania prawa, chamskich zachowań, marszów KOD i tym podobnym. Chcemy spokoju a nie bydlęcych rozrób wrogów Polski.
Polickidzik
2016-12-09 19:46:40
Bezwzględnie powinni kontynuować dotychczasową intensywną politykę.Ktoś kto traci brata podczas służby narodu jest godny zaufania.Tak ta ustawa prawdopodobnie miała na celu ewentualną możliwość blokowania manifestacji.Ale ten kraj potrzebuje takich rządów.Polska potrzebuje silnej jednolitej władzy,dyktatora a dla zbulwersowanych dodam ,że był nim Piłsudski.
k-2
2016-12-09 19:32:16
PiS i ustępstwa? Śmiech na sali....

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA