Wtorek 07 lutego 2023r. 
REKLAMA

Uczniowie XVI LO oddali krew [GALERIA]

Data publikacji: 2019-10-16 14:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 14:59
Uczniowie XVI LO oddali krew
 

Uczniowie i nauczyciele XVI Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie oddali w środę honorowo krew. W ten sposób chcą upowszechnić oddawanie krwi dla ratowania życia innych.

Trzynaścioro pełnoletnich licealistów i troje nauczycieli postanowiło przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji placówek promujących oddawanie krwi wśród młodych ludzi. - W naszej szkole powstał Szkolny Punkt Honorowego Krwiodawstwa. Jego utworzenie zainicjowało troje nauczycieli, będących już cenionymi honorowymi krwiodawcami. Na młodzieży duże wrażenie zrobiło też spotkanie z doktorem Tadeuszem Gębką - mówi dyrektor w XVI LO Maciej Grenda.

Doktor Tadeusz Gębka, specjalista transfuzjologii klinicznej podczas spotkania z uczniami XVI LO przedstawił poważny problem, który może dotknąć naprawdę każdego. Mówił on o tym, że w Szczecinie często brakuje różnych grup krwi dla chorych. Tymczasem krew jest niezbędna do transfuzji podczas operacji po nagłych wypadkach, a także zabiegów planowanych wcześniej. Doktor podał też uczniom dane statystyczne: w Polsce krew oddaje 3 proc. społeczeństwa, a w Niemczech - 20 proc.

Uczniowie, którzy zdecydowali się oddać honorowo krew przyznali, że nie zdawali sobie z tego sprawy, że tak łatwo można komuś uratować życie. W Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie były w środę zarówno dziewczyny, jak i chłopcy, którzy po raz pierwszy zdecydowali honorowo oddać krew. Przyznali, że nie mają żadnych obaw, a oddane 450 ml krwi organizm szybko uzupełni.

- Planujemy kontynuować w naszej szkole honorowe oddawanie krwi przez naszych uczniów i nauczycieli. Chcemy aby ta akcja była prowadzona cyklicznie cztery razy w roku - powiedział nam Maciej Grenda.

Poprzez tę akcję XVI LO uzyska certyfikat szkoły promującej oddawanie krwi. Przyznaje go Ministerstwo Zdrowia wraz z Narodowym Centrum Krwi oraz Instytutem Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Sylwester SULIGA

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA