środa, 26 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Uczniowie XVI LO oddali krew

Uczniowie XVI LO oddali krew [GALERIA]

Uczniowie XVI LO oddali krew
Data publikacji: 2019-10-16 14:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 14:59
Wywietleń: 1485 422535

Uczniowie i nauczyciele XVI Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie oddali w środę honorowo krew. W ten sposób chcą upowszechnić oddawanie krwi dla ratowania życia innych.

Trzynaścioro pełnoletnich licealistów i troje nauczycieli postanowiło przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji placówek promujących oddawanie krwi wśród młodych ludzi. - W naszej szkole powstał Szkolny Punkt Honorowego Krwiodawstwa. Jego utworzenie zainicjowało troje nauczycieli, będących już cenionymi honorowymi krwiodawcami. Na młodzieży duże wrażenie zrobiło też spotkanie z doktorem Tadeuszem Gębką - mówi dyrektor w XVI LO Maciej Grenda.

Doktor Tadeusz Gębka, specjalista transfuzjologii klinicznej podczas spotkania z uczniami XVI LO przedstawił poważny problem, który może dotknąć naprawdę każdego. Mówił on o tym, że w Szczecinie często brakuje różnych grup krwi dla chorych. Tymczasem krew jest niezbędna do transfuzji podczas operacji po nagłych wypadkach, a także zabiegów planowanych wcześniej. Doktor podał też uczniom dane statystyczne: w Polsce krew oddaje 3 proc. społeczeństwa, a w Niemczech - 20 proc.

Uczniowie, którzy zdecydowali się oddać honorowo krew przyznali, że nie zdawali sobie z tego sprawy, że tak łatwo można komuś uratować życie. W Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie były w środę zarówno dziewczyny, jak i chłopcy, którzy po raz pierwszy zdecydowali honorowo oddać krew. Przyznali, że nie mają żadnych obaw, a oddane 450 ml krwi organizm szybko uzupełni.

- Planujemy kontynuować w naszej szkole honorowe oddawanie krwi przez naszych uczniów i nauczycieli. Chcemy aby ta akcja była prowadzona cyklicznie cztery razy w roku - powiedział nam Maciej Grenda.

Poprzez tę akcję XVI LO uzyska certyfikat szkoły promującej oddawanie krwi. Przyznaje go Ministerstwo Zdrowia wraz z Narodowym Centrum Krwi oraz Instytutem Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Sylwester SULIGA

 

Uczniowie XVI LO oddali krew Uczniowie XVI LO oddali krew Uczniowie XVI LO oddali krew Uczniowie XVI LO oddali krew

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie