W prywatnym domu nikt by nie pozwolił tak - jak widać na zdjęciu - oszpecić fasady domu. Zapewne w normalnym kraju i mieście żaden prawdziwy rzemieślnik nie przyłożyłby ręki do takiego partactwa. Tymczasem w Szczecinie…
Wiekowy budynek z czerwonej cegły, efektownie zdobiony architektonicznym detalem - m.in. szczególnie cenionymi w okresie secesji dekoracjami roślinnymi, do dziś zachowanymi w formie specyficznej bordiury. Adres: ul. Nehringa 55 (Stołczyn). Niegdyś własność prywatna, kamienica zamożnego gospodarza. Dzisiaj element tzw. gminnego zasobu mieszkaniowego - wydzielony jako czterodzinny. Formalnie: zasób docelowo czynszowy, czyli obecni, jak i przyszli lokatorzy zostali pozbawieni prawa wykupu na własność mieszkań w tejże kamienicy.
Jedynym jej właścicielem jest Miasto Gmina Szczecin. Wyłącznym administratorem i dysponentem - Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych. Z efektem, którego - niestety - nie da się ukryć.
- Bodaj z pięć lat temu przyszli fachowcy i tak ułożyli kable. Mówiłem: ludzie, zobaczcie jak wygląda to, co robicie. Na takiej kamienicy?! Zrobili swoje i poszli. A budynek wygląda, że żal patrzeć - mówi Andrzej Bojanowski, jeden z lokatorów tegoż budynku, posadowionego u zbiegu ul. Polickiej i Nehringa.
Zapytaliśmy więc ZBiLK: jak mógł pozwolić na takie oszpecenie zabytkowej fasady budynku oraz czy cokolwiek, a jeśli tak, to co zamierza zrobić w tej sprawie. Podpowiedział Marcin Nieradka, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa:
- W budynku przy ul. Nehringa 55 zostało wykonane nowe podłączenie do sieci energetycznej. To rozwiązanie tymczasowe, wykonane by ze względu na montaż kabla nie niszczyć elewacji z cegły klinkierowej. Podczas gruntownego remontu elewacji kabel zostanie umieszczony pod jej powierzchnią.
To „rozwiązanie tymczasowe" trwa już… niemal pół dekady. I potrwa jeszcze co najmniej rok. Bowiem również w tegorocznym wykazie ZBiLK, obejmującym prace związane z wyminą instalacji elektrycznej na klatkach schodowych w 15 budynkach, adres Nehringa 55 znów został pominięty. Chociaż, jak przyznaje rzecznik tejże jednostki budżetowej miasta: „Prawidłowo działająca instalacja elektryczna to jeden z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo mieszkańców". O znaczeniu estetycznym - co trudno pominąć - także. ©℗
(an)
Fot. Arleta NALEWAJKO