Czwartek, 23 marca 2023 r. 
10 szczecin
REKLAMA

Tym, którzy nie powrócili z morza. Kwesta na renowację pomnika [GALERIA]

Data publikacji: 01 listopada 2022 r. 14:39
Ostatnia aktualizacja: 03 listopada 2022 r. 07:41
Tym, którzy nie powrócili z morza. Kwesta na renowację pomnika
Fot. Elżbieta KUBOWSKA  

Jak co roku, w Dniu Wszystkich Świętych wiele zniczy zapalono przy pomniku „Tym, którzy nie powrócili z morza” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. W południe, zgodnie z tradycją, odbyła się tu uroczysta zmiana warty honorowej studentów Politechniki Morskiej. Kwiaty złożyli przedstawiciele morskich organizacji.

Ciągłą opiekę nad pomnikiem sprawuje komitet wyłoniony z członków Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej, który w Dniu Wszystkich Świętych, tak jak w poprzednich latach, zorganizował kwestę na bieżące koszty utrzymania i renowację pomnika.

Monument powstał 33 lata temu i jego obecny stan wymaga przeprowadzenia znacznego zakresu prac odtworzeniowych. To pochłania spore koszty.

– Nasze skromne środki finansowe, pochodzące z organizowanych wcześniej kwest, w całości zostały zużytkowane na obudowę sześciu pylonów granitem, wymianę okablowania ziemnego instalacji elektrycznej oraz bieżące naprawy konserwacyjne za łączną kwotę około 80 tysięcy złotych – mówi kpt. ż.w. Mirosław Folta, przewodniczący Komitetu Opieki nad Pomnikiem Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej.

Do końca tego roku zostanie całkowicie odnowiona i odrestaurowana zasadnicza część pomnika – fala.

– Na wiosnę przyszłego roku, jeżeli tylko uda nam się zebrać odpowiednią ilość pieniędzy, chcemy przeprowadzić więcej prac renowacyjnych, a w szczególności wymienić frontowy ciąg komunikacyjny z przodu pomnika i obecne, nieładne już płyty z lastriko zastąpić granitowymi płytami chodnikowymi – informuje kpt. ż.w. Włodzimierz Grycner, przewodniczący SKKŻW. – Chcemy też wymienić 200 paneli z piaskowca, na których są mocowane imienne tabliczki mosiężne z nazwiskami marynarzy i nazwami statków, na których zatonęli. Obecne są niejednokrotnie popękane i tak przerośnięte mchem, że nie nadają się do renowacji. Zamierzamy wymienić około 220 m kw. płyt chodnikowych z lastriko na obwodzie pomnika wraz z wykonaniem odpowiednich odwodnień oraz odtworzyć tak zwaną zieloną architekturę wokół pomnika.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Chcesz to wplac
2022-11-03 01:44:56
W listopadzie 2021 zakończyła się zbiórka na remont tego pomnika. Z oczekiwanych 10.000 darczyńcy wpłacili 1400 zł. Wiec wszyscy oburzeni wpisem Ali mogą zobaczyć jakie zainteresowanie jest tym pomnikiem. Dawni oficerowie marynarki żyją w Szczecinie. Wielu ma swoje firmy, po kilka mieszkań i lokali które wynajmują. Wielu dawnych marynarzy ms ładne domy na osowie. Do kogo macie pretensje oburzeni wpisem ? Nie krutykuje srowiska morskiego, ale w Polsce są nieustające zbiórki na wszystko.
@Ala
2022-11-02 23:56:02
Bredzimy w celu sprowokowania dyskusji, czy po prostu mamy pusty łeb?
do: Ala
2022-11-02 13:11:56
Od razu widać, że nie jesteś ze Szczecina, nie czujesz morskiego klimatu,a może i nawet nie jesteś z Polski, skoro piszesz takie bzdury.
Zapalić świeczkę?
2022-11-02 12:34:49
Zapalić świeczkę temu; "Na holu do naprawy. „Regina R. II” z portu do portu" ?
Ala
2022-11-01 19:40:43
Zamiast tych plyt zróbcie zielen, za kilka lat będzie kolejny zebrejzing. Jeden z twórców polskiej marynarki handlowej , czyli Konstanty Maciejewicz, ma raczej skromna tablice na budynku zut. I nie wymaga ona pieniędzy na utrzymanie. Kolejna sprawa ze kapitanowie to elita finansowa, zrzućcie się po kilka tysięcy, i będzie remont. Rodzinom które nie mogly pochować bliskich, bo cial nie odnaleziono, akurat wielkość pomnika nie pomaga w tęsknocie.
Anna
2022-11-01 17:33:12
Tak pytam - niech to będzie dla ciebie tajemnicą.
Tak pytam
2022-11-01 15:37:31
Co w tym miejscu było wcześniej zanim postawili ten pomnik?.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA