Piątek, 15 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Turniej rycerski na zamku

Data publikacji: 28 września 2018 r. 14:21
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:21
Turniej rycerski na zamku
Walka turniejowa na kopie, miniatura z dzieła: Codex Manesse, między 1300 a 1340, w zbiorach Univesitätsbibliothek w Heidelbergu. Fot. materiały organizatora  

Turniej rycerski, pokazy walk, zwiedzanie zamkowych dziedzińców, warsztaty dawnych rzemiosł - to tylko niektóre atrakcje, jakie przygotował Zamek Książąt Pomorskich z okazji Święta Gryfa. Związane z tegorocznym świętem wydarzenia odbywać się będą przez cały weekend. Wstęp wolny.

Do tradycji turniejów zamek wraca po kilku wiekach. Ostatnie turnieje w Szczecinie odbyły się prawdopodobnie w XVI w. za panowania księcia Jana Fryderyka.

Święto Gryfa otworzy piątkowy (28 września) wykład Marii Łopuch na temat turniejów rycerskich na dworze Gryfitów, który odbędzie się w kinie Zamek o godz. 18. Tego samego dnia od godz. 19.15 przygotowano też zwiedzanie dziedzińców z zamkowym przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem w asyście rycerzy Chorągwi Zachodniopomorskiej Księcia Kazimierza V Szczecińskiego.

W sobotę i niedzielę w Zamku trwał będzie Jarmark Rzemiosł Dawnych i Współczesnych. Odbędą się takie warsztaty jak: tkacki, garncarski, perfumiarski, wikliniarski, kowalski, menniczy. Zaplanowano też pokazy wyrobu m. in. szkła, biżuterii. Amatorzy jedzenia będą spróbować średniowiecznej kuchni. Nie zabraknie pokazów kuglarzy, animatorów, sbandieratori (żonglerów chorągwiami), inscenizacji (m. in. egzekucji słynnego błazna szczecińskiego Zamku Mikołaja Hinzego) i widowisk plenerowych.

Głównym punktem programu będzie I Turniej Rycerski, który rozpocznie się w sobotę o godz. 14. Jak zapowiedział Grzegorz Kuklewski „Lazarus” z Fundacji Gloria Griffin, weźmie w nim udział ponad dwadzieścia ekip, w tym m.in.: drużyna Leo Corde ze Śląska, Bractwo Rycerskiego Zamku Będzin, Bractwo Rycerzy Ziemi Międzyrzeckiej, Opolskie Bractwo Rycerskie czy Zakon św. Jana z Lublina.

Szczegółowy program na stronach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

(KK)

Na zdjęciu: Walka turniejowa na kopie, miniatura z dzieła: Codex Manesse, między 1300 a 1340, w zbiorach Univesitätsbibliothek w Heidelbergu.

Fot. materiały organizatora

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Czy za łajdaków, zdrajców, jurgieltników trzeba będzie się przebierać ??
2018-09-28 23:45:46
.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA