poniedziałek, 18 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Tulipany dla osiedla i dla siebie

Tulipany dla osiedla i dla siebie [GALERIA]

Tulipany dla osiedla i dla siebie
Data publikacji: 2019-10-14 15:11
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-14 19:46
Wywietleń: 683 422119

Pierwsze cebulki tulipanów już w ziemi. Najbliższej wiosny zakwitną na niewielkim pasie trawnika między sklepem i dojazdem do garaży przed budynkami przy ul. Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego. Akcję ich sadzenia na terenach zielonych szczecińskiego Drzetowa-Grabowa zainaugurowali tam w poniedziałek uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej im. Noblistów Polskich Społecznego Towarzystwa Oświatowego przy ul. Tomaszowskiej 1 wraz ze swoimi opiekunami oraz mieszkańcami osiedla, jego radnymi i społecznikami ze Stowarzyszenia Lepszy Szczecin. To początek realizacji pomysłu pn. Kolorowe Osiedle.

– Zastanawialiśmy się, jak upiększyć nasze osiedle, dodać mu koloru, wzbogacić zieleń o moc pozytywnych wrażeń. Niezbyt to nam wyszło z krokusami, więc tym razem postawiliśmy na tulipany. To autorski pomysł radnej Barbary Markowskiej, w którego realizacji pomaga nam Stowarzyszenie Lepszy Szczecin – mówi o o historii inicjatywy Łukasz Listwoń, przewodniczący Rady Osiedla Drzetowo-Grabowo.

Radna na realizację projektu Kolorowe Osiedle zdobyła środki z miejskiego programu mikrodotacji, będącego w pieczy Sektora 3. Szczecin. Dzięki tym pieniądzom tej jesieni udało się zakupić  300 cebulek kolorowych tulipanów.

- Patrząc na nasze osiedle, jak wygląda, chcemy je zmieniać, by stawało się stopniowo coraz bardziej przyjazne dla mieszkańców - dodaje sama inicjatora tulipanowych zakątków Barbara Markowska. - W tę akcję zaangażowały się zarówno szkoły, jak i przedszkola, znajdujące się na terenie Drzetowa-Grabowa.

Osiedlowi radni mają jednocześnie nadzieję, że na tym skrawku miejskiej przestrzeni, trawnika przy ul. Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego, między sklepem i drogą dojazdową do garaży i ze śmietnikami na jednym z poboczy, uda się urządzić w nieodległej przyszłości niewielką strefę rekreacji i plac zabaw, o ile pomysł zyska poparcie, by sfinansować go z puli środków Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego.

- Uczniowie naszej szkoły pochodzą z całego miasta, ale są też dzieci z miejscowości podszczecińskich gmin, a dzięki udziałowi w takich jak to przedsięwzięciach i dzięki takiemu wspólnemu działaniu mają okazję, by zrobić coś na rzecz lokalnej społeczności, a przez nie mieć poczucie większej identyfikacji z miejscami, które przecież niemal na co dzień mijają w drodze do szkoły i z powrotem do domu. Takie zaangażowanie w dbałość o otoczenie, w którym się uczą, na pewno w przyszłości zaprocentuje - uważa Krystyna Kubik, pedagog szkolny, współopiekunka samorządu szkolnego w SSP nr 1 STO przy ul. Tomaszowskiej oraz działającego w niej koła wolontariatu, która uczestniczyła w poniedziałkowy poranek w sadzeniu tulipanów z 10-osobową grupą uczniów klasy VIIb.

W rolę instruktorki w sadzeniu krokusów wcieliła się zaś Maria Mielczarek, mieszkająca w jednym z budynków jednej ze wspólnot mieszkaniowych przy sąsiedniej ul. Willowej, opiekująca się jej ogródkiem w podwórzu i zielenią w przedogródkach.

Kolejne odsłony sadzenia cebul tulipanów odbędą się przy: Przedszkolu Publicznym nr 73 (ul. Ceglana) – już w środę, 16 bm., Przedszkolu Publicznym nr 65 (ul. Jana Chryzostoma Paska) – 18 bm., w Szkole Podstawowej nr 11 im. UNICEF-u (budynek przy ul. Dubois) – 21 bm., a na finał w Przedszkolu Publicznym nr 1 (ul. Grażyny) 23 października. ©℗

(MIR)

Fot. Mirosław WINCONEK

Tulipany dla osiedla i dla siebie Tulipany dla osiedla i dla siebie Tulipany dla osiedla i dla siebie Tulipany dla osiedla i dla siebie Tulipany dla osiedla i dla siebie Tulipany dla osiedla i dla siebie Tulipany dla osiedla i dla siebie Tulipany dla osiedla i dla siebie

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie