Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Tulipany dla osiedla i dla siebie [GALERIA]

Data publikacji: 2019-10-14 15:11
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-14 19:46
Tulipany dla osiedla i dla siebie
 

Pierwsze cebulki tulipanów już w ziemi. Najbliższej wiosny zakwitną na niewielkim pasie trawnika między sklepem i dojazdem do garaży przed budynkami przy ul. Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego. Akcję ich sadzenia na terenach zielonych szczecińskiego Drzetowa-Grabowa zainaugurowali tam w poniedziałek uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej im. Noblistów Polskich Społecznego Towarzystwa Oświatowego przy ul. Tomaszowskiej 1 wraz ze swoimi opiekunami oraz mieszkańcami osiedla, jego radnymi i społecznikami ze Stowarzyszenia Lepszy Szczecin. To początek realizacji pomysłu pn. Kolorowe Osiedle.

– Zastanawialiśmy się, jak upiększyć nasze osiedle, dodać mu koloru, wzbogacić zieleń o moc pozytywnych wrażeń. Niezbyt to nam wyszło z krokusami, więc tym razem postawiliśmy na tulipany. To autorski pomysł radnej Barbary Markowskiej, w którego realizacji pomaga nam Stowarzyszenie Lepszy Szczecin – mówi o o historii inicjatywy Łukasz Listwoń, przewodniczący Rady Osiedla Drzetowo-Grabowo.

Radna na realizację projektu Kolorowe Osiedle zdobyła środki z miejskiego programu mikrodotacji, będącego w pieczy Sektora 3. Szczecin. Dzięki tym pieniądzom tej jesieni udało się zakupić  300 cebulek kolorowych tulipanów.

- Patrząc na nasze osiedle, jak wygląda, chcemy je zmieniać, by stawało się stopniowo coraz bardziej przyjazne dla mieszkańców - dodaje sama inicjatora tulipanowych zakątków Barbara Markowska. - W tę akcję zaangażowały się zarówno szkoły, jak i przedszkola, znajdujące się na terenie Drzetowa-Grabowa.

Osiedlowi radni mają jednocześnie nadzieję, że na tym skrawku miejskiej przestrzeni, trawnika przy ul. Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego, między sklepem i drogą dojazdową do garaży i ze śmietnikami na jednym z poboczy, uda się urządzić w nieodległej przyszłości niewielką strefę rekreacji i plac zabaw, o ile pomysł zyska poparcie, by sfinansować go z puli środków Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego.

- Uczniowie naszej szkoły pochodzą z całego miasta, ale są też dzieci z miejscowości podszczecińskich gmin, a dzięki udziałowi w takich jak to przedsięwzięciach i dzięki takiemu wspólnemu działaniu mają okazję, by zrobić coś na rzecz lokalnej społeczności, a przez nie mieć poczucie większej identyfikacji z miejscami, które przecież niemal na co dzień mijają w drodze do szkoły i z powrotem do domu. Takie zaangażowanie w dbałość o otoczenie, w którym się uczą, na pewno w przyszłości zaprocentuje - uważa Krystyna Kubik, pedagog szkolny, współopiekunka samorządu szkolnego w SSP nr 1 STO przy ul. Tomaszowskiej oraz działającego w niej koła wolontariatu, która uczestniczyła w poniedziałkowy poranek w sadzeniu tulipanów z 10-osobową grupą uczniów klasy VIIb.

W rolę instruktorki w sadzeniu krokusów wcieliła się zaś Maria Mielczarek, mieszkająca w jednym z budynków jednej ze wspólnot mieszkaniowych przy sąsiedniej ul. Willowej, opiekująca się jej ogródkiem w podwórzu i zielenią w przedogródkach.

Kolejne odsłony sadzenia cebul tulipanów odbędą się przy: Przedszkolu Publicznym nr 73 (ul. Ceglana) – już w środę, 16 bm., Przedszkolu Publicznym nr 65 (ul. Jana Chryzostoma Paska) – 18 bm., w Szkole Podstawowej nr 11 im. UNICEF-u (budynek przy ul. Dubois) – 21 bm., a na finał w Przedszkolu Publicznym nr 1 (ul. Grażyny) 23 października. ©℗

(MIR)

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ