Poniedziałek, 18 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Trzy litery – wiele emocji. Gratka dla miłośników PRL

Data publikacji: 20 stycznia 2024 r. 12:19
Ostatnia aktualizacja: 21 stycznia 2024 r. 00:01
Trzy litery – wiele emocji. Gratka dla miłośników PRL
Fot. Piotr Sikora  

W mediach społecznościowych dotyczących Szczecina pojawiło się ostatnio zdjęcie fragmentu szyldu nawiązującego stylistyką do czasów PRL. Z całego szyldu widać tylko trzy ostatnie litery „asz”.

Z tego co udało nam się ustalić, to cały napis brzmiał „Tomasz” i jak nazwa wskazuje, sprzedawano tam różnego rodzaju towary z przeznaczeniem dla mężczyzn. Napis znajduje się nad sklepem działającym przy ul. Gen. Ludomiła Rayskiego – odcinek pomiędzy numerami 17 i 18. Nie ulega wątpliwości, że szyld powstał jeszcze w czasach sprzed gospodarki rynkowej.

W tamtych czasach ulica nosiła nazwę gen. Karola Świerczewskiego ps. „Walter” (a w latach 1945–1947 Polonii Zagranicznej). O generale Świerczewskim pokolenie pamiętające czasy PRL uczyło się w szkole z lektury pt. „O człowieku, który się kulom nie kłaniał”.

Ulica nie miała typowo handlowego charakteru. Niemniej jednak mieściło się przy niej kilka sklepów – w tym specjalistyczny dla tzw. młodych małżeństw, gdzie za okazaniem specjalnego zaświadczenia z Urzędu Stanu Cywilnego można było np. kupić buty dla pana młodego lub materiał na sukienkę dla panny młodej.

Litery „asz” sprowokowały nas do przypomnienia, że handel w czasach PRL był uspołeczniony, czyli podlegał pod którąś z central handlowych jak np. Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego, Wojskowa Centrala Handlowa, Miejski Handel Detaliczny, Handlowa Spółdzielnia Inwalidów czy Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem”. Były też sklepy specjalne jak Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego, czyli „Pewex”, gdzie można było kupić towary z zachodu jak np. jeansy firmy „Wrangler” czy klocki lego, ale także samochód Polski Fiat 125p oraz… polską wódkę.

Jeśli chodzi o sklep „Tomasz”, wchodził on w skład sieci „Otex” mającej swoje sklepy w wielu punktach miasta. Wśród nich m.in. Dom Handlowy „Odzieżowiec” w al. Niepodległości oraz „Świat Dziecka” przy placu Lotników.

Fragment starego szyldu ujrzał światło dzienne przez przypadek. Był on przez lata przykryty reklamą używaną przez obecnego najemcę, który postanowił zdemontować swój szyld. Dziś trzy litery „asz” przypominają o czasach PRL oraz o przełomie ustrojowym i gospodarczym. Są też gratką dla ludzi odkrywających Szczecin na różnych poziomach.

Krzysztof ŻURAWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Makaronii
2024-01-21 14:32:18
Prosta arytmetyka przydaje się w życiu nawet jako expert od reaserchu. Kolejna manipulacja na nas leci i na nasze zasoby. Prostackie obracanie kota ogonem. Robienie z nas jakis wariatów, którzy do 4 nie potrafią policzyć. A za manipy są niestety konsekwencje o których prawdopodobnie nic nie było na uczelniach. Pech w życiu... Prawda ?
As
2024-01-21 11:49:59
Jakie asz ? Pierwsza litera to o !
@czytam
2024-01-20 23:50:00
Niestety, miłośników PRL nie brakuje. Nawet nie wiedzą, że mają mentalność niewolników. Trzeba jeszcze wielu pokoleń, by to się zmieniło. Wolni Polacy są w mniejszości, co pokazały ostatnie wybory.
@123
2024-01-20 20:13:04
Teraz to już trochę za późno mieliście 8 lat na to.
@Edek Historyk
2024-01-20 19:41:20
Zdaniem wielu na Zachodzie ale też i u nas Europa to przestrzeń od Lizbony do Władywostoku... Reset już się zaczyna... do czerwca ukry przegrają i wtedy reset przyśpieszy.
Edek Historyk
2024-01-20 16:10:56
Nie należała do Europy tylko do satrapii Moskiewskiej zwanej też swedopią. Gdzie demokrata Miller jechał pożyczyć kasę by założyć partię demokratyczną? Do Moskwy. A to najbliżej Azji niż Berlin
@@Edek Historyk
2024-01-20 15:33:08
I ty i in macie rację, geograficznie od zawsze jesteśmy w Europie ale sama Europa rzadko to zauważa traktując nas w najlepszym razie jako swoje kondominium. A za bycie w Europie zapłaciliśmy najwyższą cenę, naszego zycia i naszej krwi. Tym się różnimy od nielegalnych migrantów gdy wielu próbuje nas zawstydzać tym że sami często byliśmy migrantami. Tak, ale my za to zapłaciliśmy najwyższą cenę, wykupiliśmy sobie to prawo do migrowania walcząc o niepodległość tych krajów.
@Edek Historyk
2024-01-20 13:47:50
Jakie wejście do Europy? A do tej pory gdzie była Polska? W Afryce? To co się wydarzyło w ostatnich kilkudziesięciu latach, to co najwyżej dołączenie do Unii Europejskiej czyli z deszczu pod rynnę. Z jednego komunizmu w drugi. Z czerwonego w zielony, bo nieważny jest w komunizmie kolor, pod którym niewoli się narody, tylko sam fakt niewolenia.
Edek Historyk
2024-01-20 12:42:12
Po pierwsze generał Walter to bandyta i zbrodniarz który własnoręcznie rozstrzeliwał cywilów w Hiszpanii po drugie winny masakry polskich żołnierzy przy forsowaniu Odry gdzie dowodził kompletnie pijany. Po drugie PRL to system totalitarny narzucony przez Moskwę któremu sprzeciwiali się miedzy innymi robotnicy Szczecina, którzy płacili krwią za obalenie PRL i wejście do Europy. Więcej prawdy prosimy
1,2,3
2024-01-20 12:38:14
wraz z powrotem komunistycznej i ubeckiej władzy , proponuję wrócić do dawnej słusznej nazwy ulicy ! No chyba, że " obudzone " nową lepsiejszą praworządnością Tuska , nagrodzoną sowitą nagrodą KPO , społeczeństwo zorientuje się , że nie wybrali Szymka Zabawnego , czy też Tygryska agresywnego . Jeden i drugi to ciapa co siedzi cicho , bo dostał ochłapa . Już widzę jak Szymek będzie Prezydentem ! HA, HA,HA !
czytam
2024-01-20 12:30:09
Ciekawy art. . Kawałek historii - Polski, Szczecina , mieszkańców. Teraz mało estetyczny a jednak pamiątka.Chociąż czy dla "miłośników PRL-u" ? Są tacy?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA