sobota, 15 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Trzy lata za trzy ciosy

Trzy lata za trzy ciosy

Trzy lata za trzy ciosy
Data publikacji: 2018-10-03 21:22
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:21
Wywietleń: 1554 354373

Na 3 lata więzienia szczeciński Sąd Okręgowy skazał w środę (3 października) Annę D. z miejscowości Stołeczna (gm. Trzcińsko Zdrój). Kobieta równo rok temu trzykrotnie ugodziła nożem swojego partnera. Mężczyzna żyje - dzięki natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Leszek G. żył w konkubinacie z Anną D. 14 lat. Ona pracowała w Niemczech opiekując się osobami chorymi i w podeszłym wieku. On głównie spożywaniem alkoholu - przepijając zarobione przez partnerkę pieniądze. Na tym tle wybuchały awantury. Jak twierdzą sąsiedzi, coraz częstsze i prowadzone z coraz większym nasileniem. Przynajmniej przez ostatni tydzień - przed 13 października 2017 r. - kłótnie prawie się nie kończyły. Anna D. twierdzi nawet, że została uwięziona w jednym z pokojów mieszkania, w którym mieszkali.

- Emocje więc się kumulowały - podkreślił adw. Józef Szenklewski, obrońca Anny D. - Gromadziły jak w balonie.

W końcu stało się to, co musiało się stać. Leszek G. (będąc jak zwykle pod wpływem alkoholu) znów sprowokował wymianę zdań. Potem doszło do wyzwisk, szarpaniny, a na koniec uderzenia pięścią w twarz. Kobieta poczuła się zagrożona. Wzięła nóż i próbowała się nim bronić przed agresją konkubenta. Machała nim bezładnie w powietrzu. Niestety trafiła w pierś atakującego mężczyzny.

- Ale nie zdawała sobie sprawy, że spowodowała zagrożenie życia. Nie miała świadomości, że zadała swojemu konkubentowi tak niebezpieczne ciosy - powiedział w uzasadnieniu wyroku sędzia Józef Grocholski. - Tym bardziej że nie miała zamiaru go zabić. Nie ma na to dowodów.

To ważne. Sąd na podstawie wyjaśnień oskarżonej oraz zeznań pokrzywdzonego i przesłuchanych świadków (w tym biegłych) inaczej ocenił to zdarzenie niż prokurator, który potraktował działanie Anny D. jako próbę zabójstwa. Zmienił kwalifikację prawną czynu i skazał ją za spowodowanie ciężkich obrażeń ciała. Dzięki temu wyrok nie jest tak surowy jak mógł być.

Leszek G. przeżył - udało mu się uciec przed konkubiną na balkon, skąd zaczął wzywać pomocy. Dał się D. dźgnąć nożem, bo go zaskoczyła kopnięciem w krocze. Ale (podobnie jak oskarżona) najwyraźniej nie zdawał sobie sprawy z zagrożenia - z otrzymanych ran prawie nie leciała mu krew. Poza tym był pod wpływem alkoholu i, najprawdopodobniej, w szoku. Na szczęście zanim przyjechało pogotowie ratunkowe zjawiła się policja - jeden z funkcjonariuszy udzielił pokrzywdzonemu pierwszej pomocy.

Wyrok nie jest prawomocny. Jego wysokość najpewniej satysfakcjonuje oskarżoną, bo za pół roku może się ubiegać o wcześniejsze warunkowe skrócenie kary (kobieta siedzi w areszcie już rok). Jednak jest duże prawdopodobieństwo, że prokurator, który domagał się skazania Anny D. na 15 lat więzienia, odwoła się od wydanego w środę orzeczenia. ©℗

Leszek Wójcik

Fot. Robert Wojciechowski (arch.)

Komentarze

czytelnik
Powinna otrzymać pół roku w zawieszeniu. Za "kopnięcie w krocze". Tak robić nie wolno droga Pani, w żadnym wypadku.
2018-10-04 07:19:54
paprykarz
Powinna zadzgac sk-syna i zostac uniewinniona. A po**any prokurator czego chce wiecej? Powinien zajac sie zwyrodnialcem. To ona jest poszkodowana a nie on. Co za poj***ny kraj.
2018-10-04 01:09:33
pomylenie z poplątaniem
prokurator to sie jemu należy nie jej
2018-10-03 21:40:56

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
26
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Iluminacje Szczecin 2020

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie