piątek, 05 marca 2021r.

Trzecia zmiana wyleciała na misję do Libanu

Data publikacji: 2021-01-25 12:17
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-25 12:58
Trzecia zmiana wyleciała na misję do Libanu
Kolejnie żołnierze i pracownicy III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL polecieli do Libanu na misję pokojową w ramach mandatu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Fot. 12BZ  

Kolejnie żołnierze i pracownicy III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL polecieli do Libanu na misję pokojową w ramach mandatu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Cały kontyngent liczy ponad dwustu żołnierzy i pracowników. 

- Polscy i węgierscy żołnierze przez pół roku razem szkolili się oraz doskonalili współdziałanie - mówił kapitan Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12BZ. Teraz razem z Irlandczykami będą wykonywać zadania podczas misji w Libanie.

Zanim jednak żołnierze wylecieli w rejon misji kilkadziesiąt godzin przed wylotem czasowo pełniący obowiązki Dowódcy 12. Brygady Zmechanizowanej pułkownik dypl. Roman Brudło, spotkał się z nimi w stargardzkich „Białych” Koszarach, aby życzyć im "żołnierskiego szczęścia".

- Życzę wam wszelkiego powodzenia podczas wykonywania zadań w rejonie misji. Cierpliwie będziemy czekać na Wasz powrót – podkreślił płk Brudło.

Trzon III zmiany PKW UNIFIL stanowią żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej, głównie z 2. batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu, ale w jej składzie 
są również żołnierze innych jednostek wojskowych. Są to m. in. specjaliści z logistyki czy łączności, oficerowie współpracy cywilno - wojskowej, medycy, żandarmi. Dodatkowo jest także piętnastu żołnierzy węgierskich, którzy są w składzie jednego 
z plutonów manewrowych. Dowódcą III zmiany PKW UNIFIL jest podpułkownik Daniel Kowalewski, który jest żołnierzem 10. wrocławskiego pułku dowodzenia.

- Najważniejszymi zadaniami żołnierzy w Libanie jest patrolowanie granicy między Libanem a Izraelem, czyli Niebieskiej Linii, kontrolowanie przestrzegania pokoju, a także niesienie pomocy humanitarnej dla społeczności lokalnej - wylicza kapitan Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12BZ.

Wraz z wylotem III zmiany zadania misyjne dla "Błękitnej Brygady" nie kończą się, ponieważ już rozpoczęto formowanie i przygotowanie IV oraz V zmiany.

(KK)

Komentarze

Do - Jedrusia
2021-01-26 11:17:24
Jak to czego... ? A Kto ma bronic granic Izraela - jak nie "G-polaczki" !! I duzo lepiej by bylo... jak by tych 200 Polskich Zolnierzy Pomoglo zrobic po-rzadek z Lewactwem w dzisiejszej R.P. !!!
pomoc seniorom
2021-01-26 11:00:17
może powinni pomagać seniorom w robieniu zakupów i dowożeniu ich na szczepienia .
Jędruś
2021-01-26 08:31:20
Czego my tam szukamy ?
Odpowiadam !
2021-01-25 15:06:20
Do "Po co" ! Znajomy który był mówi, że po "KASĘ" ! I nie każdy może polecieć bo trzeba mieć plecy ! A jak coś się dzieje (np. ostrzał) to łoficerowie dają dyla do bunkra, a sierżanty garbią się za workami i murami. Tak to wygląda. No ale jak żona gon,i to trza zarabiać ! No chyba że .............................................. ! Takie życie ! :(
Pytam
2021-01-25 12:57:58
Po co?!

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ