Wtorek 13 kwietnia 2021r. 

Trzecia fala. Sytuacja w placówkach medycznych bardzo poważna, ale stabilna

Data publikacji: 2021-04-07 15:48
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-09 10:21
Trzecia fala. Sytuacja w placówkach medycznych bardzo poważna, ale stabilna
Fot. Urząd Marszałkowski  

Koronawirus nie odpuszcza. Trzecia fala pandemii jest najbardziej dotkliwa pod względem liczby zachorowań i zgonów. Szpitale stanęły przed kolejnymi wyzwaniami. Aktualna sytuacja placówek medycznych podległych samorządowi województwa była tematem narady marszałka Olgierda Geblewicza i ich dyrektorów. Spotkanie odbyło się w środę, 7 kwietnia br.

Przedstawiciele placówek mówili, że obecnie sytuacja jest bardzo poważna, ale stabilna. Chorych przybywa, a niedobór i zmęczenie kadr jest coraz bardziej odczuwalne.

- Trzecia fala postawiła przed naszymi jednostkami kolejne medyczne wyzwania - mówił Olgierd Geblewicz, marszałek województwa. - Na szczęście nigdzie nie notujemy krytycznej sytuacji. Trzymamy rękę na pulsie. Wspólnie liczymy, że przyspieszenie narodowego programu szczepień spowoduje znaczący spadek zachorowań. Dziękuję wszystkim szpitalom za pełne zaangażowanie. Z podziwem patrzę na ogrom pracy, jaki codziennie wykonują. To szczególnie ważne, bo dziś przypada Światowy Dzień Zdrowia oraz Dzień Pracownika Służby Zdrowia.

Szpital Wojewódzki w Szczecinie
W jednostce w ostatnich dniach obserwuje się znaczny wzrost liczby chorych. Obecnie w szpitalu leczonych jest 421 osób z koronawirusem.
- Pacjentów jest naprawdę dużo. Jesteśmy na szczęście zabezpieczeni w łóżka na OIOM-ie. To istotne, bo szpital jest zabiegowy i wykonuje planowe zabiegi – zaznaczyła dyrektor Małgorzata Usielska.

Placówka dysponuje 40 aparatami ECMO. Zabezpiecza 7,2 tony tlenu dziennie. Brakuje jednak personelu, a ci którzy pracują są zmęczeni. Chodzi o pielęgniarki, anestezjologów i lekarzy chorób
wewnętrznych.

Szpital Wojewódzki w Koszalinie
Już dwa tygodnie temu zwiększono tu liczbę łóżek do walkę z COViD-19.
- Aktualnie na 74 takie łóżka, 72 są zajęte, a 62 pacjentów korzysta z tlenoterapii. Wzmocniliśmy instalację tlenową, bo coraz więcej pacjentów uzależnionych jest od tej aparatury – przyznał Andrzej Kondaszewski, szef koszalińskiej placówki. - Coraz więcej trafia do nas młodych ludzi, ale niestety obserwujemy także wzrost liczby zgonów.

Szpital „Zdroje”
Obecnie przebywa tu 40 pacjentów z koronawirusem. To osoby, którym towarzyszą choroby współistniejące. Dodatkowo mają zaburzenia oddychania, co szczególnie widoczne jest na oddziale położniczo-ginekologicznym. W szpitalu brakuje personelu. - Potrzeba personelu jest wielka i nawet dodatek covidowy nie poprawia tej sytuacji - podkreślał Łukasz Tyszler, dyrektor placówki.
Jednostka prowadzi punkt populacyjny szczepień, a także jeździ w teren, by tam szczepić mieszkańców.

Szpital Gryfice
W związku z pandemią szpital zmuszony był do zamknięcia neurochirurgii. Obłożenie chorych w placówce jest spore. Jednostka posiada 5 wolnych łóżek covidowych. Ostatnio pojawiły się kłopoty z tlenem. - Udało się na szczęście dostarczyć tlen, bo mieliśmy go ledwie 100 litrów. Bez tlenu nie możemy prowadzić leczenia. Zużywamy 1,2 ton na dobę, a nasz zbiornik mieści 6,5 tony - wyjaśniał dyrektor Piotr Sołtysiński.

Szpital Kołobrzeg
Placówka ma 58 łóżek covidowych. 36 jest obecnie zajętych. Podobnie 4 izolatki. Szpital prowadzi regularne szczepienia. Dotąd zaszczepiono 10 tys. pacjentów, z czego pierwszą dawkę podano dla 7 tys. osób. Największym problemem jest obciążenie personelu medycznego.

Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie
Koszaliński szpital dysponuje aktualnie 10 łóżkami covidowymi, z czego wolne jest jedno. - Nie będę ukrywać, sytuacja jest napięta, bo szpital prowadzi bieżące leczenie. Mamy przecież zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy. Brakuje kadry, szczególnie w grupie pielęgniarskiej, gdzie absencja sięga 20 %. Ta fala jest najtrudniejsza, a przypadki coraz trudniejsze – przekazywał dyrektor Robert Szank.

Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie
W ZCO nie ma łóżek covidowych, a jedna pacjentka naświetlana jest aktualnie w kwarantannie. Sytuacja w placówce pozwoliła, by trzy pielęgniarki oddelegowane zostały do szpitali walczących z koronawirusem. Przyjęcia realizowane są na bieżąco, a tlen zabezpieczony. Jednostka jak dotąd zaczepiła ok. 300 osób.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego
W ostatnich dniach znacząco wzrosła liczba akcji ratujące życie. Obecnie to około 500 wyjazdów na dobę, a co drugie wezwanie jest z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. W takiej sytuacji
udzielanie pomocy trwa dłużej. Stacja jest zabezpieczona w zasoby tlenu i środki ochrony osobistej.

Szpital Uzdrowiskowy Willa Fortuna Kołobrzeg
Choć od 11 marca do funkcjonowania powróciła turystyka uzdrowiskowa, placówka ruszyła od 1 kwietnia. Obecnie obłożenie jest na średnim poziomie, bo na 90 zakontraktowanych miejsc, zajętych jest 51. Wynika to z faktu, że osoby, które mają rozpocząć pobyt w uzdrowisku, okazują się być zakażone koronawirusem. Placówka prowadzi własny punkt pobrań. Co prawda nie brakuje jej kadry, środków
dezynfekcji i ochrony osobistej, ale sytuacja daleka jest od zadawalającej. - Korzystamy z oszczędności. Dodatkowych trudności przysparza nam odpracowywanie turnusów. Liczymy na modyfikacje w tym zakresie, bo na koniec roku może to wstrząsnąć całym systemem leczenia uzdrowiskowego – powiedziała dyrektor Monika Czajkowska.

Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Stanominie
W Ośrodku nie ma ognisk koronawirusa. Od marca zwiększyła się liczba pacjentów, a obłożenie sięga właściwie 100%. Do placówki wpłynęła prośba starosty białogardzkiego oraz wójta gminy Białogard, którzy chcą, aby jednostka uruchomiła masowy punkt szczepień. Władze placówki odpowiedziały pozytywnie na apel obu lokalnych samorządów.

Zakład Opiekuńczo-Lecznicy „Leśna Ustroń” w Tucznie
Ośrodek jest wolny od koronawirusa. Placówka od marca działa w pełnym obłożeniu. W takim samym wymiarze funkcjonuje również rehabilitacja. Jak wspomniał pełniący obowiązki
dyrektora Paweł Suski, mieszkańcy proszą, aby w Tucznie otwarto punkt szczepień. Zapowiedział, że będzie w tym temacie rozmawiał z burmistrzem Człopy.

Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Szczecinie i Koszalinie
Dla obu placówek ostatnie tygodnie to okres jeszcze bardziej wytężonej pracy. Szczególnie widoczne jest to w ramach nocnej i świątecznej opieki. -Niestety pacjentów zgłaszających się w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej jest bardzo dużo, a 80% z nich ma objawy zakażenia COViD-19. Obserwujemy szczególny wzrost liczby młodych ludzi z COViD, a nawet dzieci – poinformowała Małgorzata Sysło-Przedpełska, dyrektor szczecińskiego WOMP.

Ponadto WOMP szczepi populacyjnie. Szczepienia odbywają w dwóch lokalizacjach w Szczecinie oraz w jednej w Stargardzie. Tylko w marcu zaszczepiono 940 osób. Jak przyznaje dyrekcja Ośrodka,
sytuacja ta wymaga sprawnej organizacji i zapewnienia odpowiedniej obsługi. I właśnie zatrudnienie kadry to największe wyzwanie, bo placówka prowadzi jeszcze mobilny punkt szczepień.
(isz)

Komentarze

Lewacy...
2021-04-09 11:27:12
Jak Sami rzadza... to z niczym Nie daja rady i tylko ciagle rzadaja PO-mocy...??/!
ws regat
2021-04-09 10:09:29
czystek zrobi regaty bo obiecał "kontrahentom" :-), a po za tym pewnie też coś musi z tego uszczknąć... Życzę mu żeby nie był już dalej prezydentem Szczecina, niech poświęci się wreszcie w 100% pracy na rzecz rad nadzorczych...
Bogdan
2021-04-08 20:44:57
Szpital przy Janosika to był sztandarowy program PO. Efekty widać dzisiaj. LIKWIDACJA.
dlo Oj tam
2021-04-08 19:18:23
Masz cos konkretnego na teraz ?
A co na to
2021-04-08 11:05:17
Byla tramwajowa motornicza Krzywonos... ?
A czy marszlek ...
2021-04-07 23:08:36
Po-myslal juz o nie falowej - ale Sztormowo-Cowidowej Jesieni... ??
No to po-sciagac...
2021-04-07 23:04:02
Szczecinskich PO-litycznych Lekarzy z Warszawy i Brukselki - do POMOCY...!! I chetnym po-rozdawac chociaz Mietowe Cukierki... by troche lepiej i lzej sie Im oddychalo...?/!!
Oj tam, Oj tam
2021-04-07 21:22:37
Niedługo będziemy mieli w Szczecinie finał regat. Ciekawe, czy zostaną zachowane jakiekolwiek standardy sanitarne. I czy Krzystek będzie w stanie wziąć odpowiedzialność za imprezę i jej skutki. Dopiero wtedy będziecie mieli szopkę, temat na niejeden artykuł i szukanie winnych 😁
Wacek Rondelek
2021-04-07 17:44:48
A co powie pan Geblewicz na temat "opylenia" terenu szpitala chorób płuc na ulicy Janosika w Szczecinie, deweloperowi? Ten szpital teraz jest niezbędny ale już go nie ma.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ