Poniedziałek 25 października 2021r. 
REKLAMA

Trawnik dla pl. Orła Białego

Data publikacji: 2020-10-03 07:02
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-04 16:10
Trawnik dla pl. Orła Białego
 

Wygląda, jakby od zawsze tu był. Mowa o trawniku, którego zakładanie na pl. Orła Białego właśnie dobiera końca. Na poniedziałek (5 października) powinien być gotowy – na ten dzień bowiem zaplanowano jego oficjalny odbiór. Jeżeli przejdzie bez uwag, a pogoda dopisze, to z zielonej murawy na górnym tarasie szczecińskiego Starego Miasta będzie można korzystać do woli już w przyszłym tygodniu.

Trawnik zastępuje beton niegdysiejszego parkingu, który na lata zawłaszczył przestrzeń wokół nielicznych zabytków Starego Miasta, ocalałych z wojennej zawieruchy lub odbudowanych już po niej. Jest też elementem trwającego od ub. roku eksperymentu urbanistycznego, który w pewnej perspektywie ma zmienić pl. Orła Białego w bardziej przyjazny ludziom: otwarty dla ich społecznej aktywności i działań twórczych.

Przybyło zieleni na pl. Orła Białego

Ów proces podlegał szerokim konsultacjom społecznym. Ich wynik zdecydował o poszerzeniu zielonej strefy – dotychczas zajmującej niewielką i dość peryferyjną część pl. Orła Białego, głównie wokół pomnika Flory. To za sprawą założonego już w ub. roku ogrodu sąsiedzkiego, a teraz – trawnika ułożonego z rolki, jaki właśnie zastępuje beton na wyłączonej z użytkowania części dawnego parkingu. Czyli na powierzchni ponad 1 tys. metrów kwadratowych. Co ciekawe – przypomnijmy – to przedsięwzięcie finansują kierowcy korzystający z postoju na pl. Orła Białego, czyli z najdroższego parkingu Szczecina: z opłatami po 10 złotych za godzinę.

Trawnik na pl. Orła Białego w Szczecinie

Choć trawnik nie jest jeszcze ułożony w całości, to już widać, jak diametralnie – na lepsze – przemienia przestrzeń reprezentacyjnego placu na górnym tarasie Starego Miasta. Idealnie się wpasowuje w przestrzeń pomiędzy chodnikami, ławkami i charakterystycznymi zabytkowymi gmachami. Dodaje jej koloru i naturalności. Czyni bardziej przyjazną. Niby tylko trawnik, a jednak… robi wielką różnicę.

Finał inwestycji na pl. Orła Białego

Dlatego na finał prac – realizowanych przez szczecińską firmę Kontrolbud Dariusza Wallasa – z niecierpliwością czekają nie tylko okoliczni mieszkańcy. Tym bardziej że pogoda wciąż sprzyja rekreacji, przyciągając na pl. Orła Białego rzesze turystów i miłośników dobrej kuchni, chętnie korzystających z bogatej i różnorodnej oferty tutejszych lokali gastronomicznych.

– Z przyczyn technicznych odbiór inwestycji został przełożony o tydzień, czyli na najbliższy poniedziałek 5 października. Jeżeli przebiegnie bez uwag, bez zbędnej zwłoki cała przestrzeń pl. Orła Białego zostanie udostępniona mieszkańcom – informuje Wojciech Jachim, rzecznik prasowy spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne, która zawiaduje całym pl. Orła Białego, nie tylko jego parkingiem. ©℗

Tekst i fot. Arleta NALEWAJKO

Na zdjęciu: Niby tylko trawnik, a jednak… robi wielką różnicę. Dotychczas odhumanizowanej przestrzeni zawłaszczonej przez samochody nadając przyjaznej przytulności.

Sonda

Czy trawnik zamiast parkingu na pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ted
2020-10-04 08:36:00
Kilkadziesiąt metrów trawnika z rolki jest powodem ekscytacji lemingów.Ile drzew poszło i pójdzie pod topór rego roku?Ile młodych drzew uschło bo nie miał kto je podlać?Zieleń Szczecina wymaga rewitalizcji a nie propagandy
Robert
2020-10-04 07:25:13
A kiedy rozpoczną się wyburzenia pegeerowskich bloczków i odbudowa historycznej zabudowy placu i okolicznych uliczek? Bez tego klimatu starówki nie zyskamy, a sowchoz pozostaje. Obecnie wyglada tak, jakby do walącego się baraku, w którym ściany są pokryte grzybem i olejnicą, położono na podłodze nową wykładzinę, oznajmiając że oto mamy pałac.
Piotr
2020-10-04 07:12:04
Ładny trawnik i kusi aby zaparkować tam auto. Oj kusi.
zapytam
2020-10-03 22:24:04
a jak tam było przed wojną?
Czytelnik Łukasz
2020-10-03 19:25:44
Bardzo dobrze, na poślubną sesję zdjęciową po wyjściu z Katedry jak znalazł. Szczególnie tetaz, kiedy Różanka jest przy autostradzie, która jest marnym plenerem.
Miś II
2020-10-03 18:53:25
A mozna było wybudować podziemny parking , a na jego dachu posiać trawę - byłby wilk syty i owca cała . Ale to kosztuje , a problem by był rozwiązany na lata .
Mieszkaniec
2020-10-03 18:41:00
Wreszcie widać efekt tego co wielu krytykowało.Mam nadzieje że to nie będzie koniec tych prac.Wszyscy ubolewają nad tym że onego czasu wycięto dwie piękne wierzby tuż przy fontannie Dodawały uroku temu miejscu Może warto nasadzić nowe i trochę więcej jednak drzew bo one uchronią przed wysuszeniem tej trawy.A że właściciele psów oczywiście będą z tego trawnika korzystali to prosi sie o podniesienie opłat za posiadanie psów A pieniądze z tych opłat przeznaczyć na utrzymanie tych trawników.
Super
2020-10-03 15:38:43
Przydałyby się jeszcze jakieś kwiaty,piekne krzewy,oczywiście też dbanie o te zieleńce i byłoby jeszcze przyjemniej.Choć daleka droga do zielonego Szczecina,bo niestety więcej zieleni się dewastuje.Jak na razie betonowanie miasta zdecydowanie wygrywa.Czas pokaże w któryn kierunku to wszystko będzie zdążać.
Nowa lewacka atrakcja turystyczna
2020-10-03 15:00:40
Już nie mogę się doczekać wiosny przyszłego roku, gdy ekoświry znów ogłoszą stan "suszy" i zaapelują o niekoszenie trawników. Taki chaszcze w centrum miasta wśród niewielu ocalałych z wojennej zawieruchy zabytków Starego Miasta, to będzie coś!
Kynolog
2020-10-03 14:43:10
Czas na wyprowadzenie psów
@ A.
2020-10-03 12:25:40
Te wierzby wycięte !!!? Co za ponure, bezmyślne typy rządzą w tym mieście!!
A.
2020-10-03 10:51:28
Niby fajnie, a jednak jakoś nie widzę aby to miejsce tętniło życiem. Owszem są restauracje, kawiarnie, ale tłumów tam nie widać, a alternatywy dla zlikwidowanych miejsc parkingowych brak. Generalnie bardzo się cieszę, że Szczecin wraca do zieleni (chociaż o trawniki generalnie się u nas nie dba), ale jako kierowca ubolewam, że władze nadal nie potrafią rozwiązać problemu braku miejsc parkingowych. Jeszcze jedno mi się nasuneło... najbardziej szkoda tych pięknych wierzb, które rosły tuż przy fontannie.
Dryja
2020-10-03 09:56:43
Zobaczymy jak tu będzie wyglądało za rok, to w końcu Szczecin.
Kornel
2020-10-03 09:45:10
Bardzo dobrze. A co z posadzeniem kwiatów i krzewów w tej okolicy?
Powolniak
2020-10-03 09:35:06
Będzie gdzie w końcu piska na spacer wyprowadzić

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ