wtorek, 25 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Tragiczny rekord

Tragiczny rekord

Tragiczny rekord
Data publikacji: 2018-08-20 07:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:18
Wywietleń: 1968 344080

Każdy przypadek utraty życia pod wodą jest tragedią. Niektóre wywołują jednak szczególne emocje. Tak jest w sytuacji ubiegłotygodniowego wydarzenia w Darłówku, gdzie życie w Bałtyku straciła trójka rodzeństwa z Sulmierzyc. Dzieci kąpały się na niestrzeżonym odcinku plaży, na strzeżonej plaży powiewała czerwona flaga oznaczająca zakaz kąpieli. Tymczasem Paweł Zacharzewski, pełnomocnik rodziny z Wielkopolski, złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Odpowiedzialnością za tragedię obarcza woprowców.

Pod koniec lipca życie w morzu stracił 69-letni mieszkaniec Poznania. Mężczyzna postanowił zażyć kąpieli w towarzystwie swojego wnuczka w obrębie niestrzeżonej plaży w Świętouściu. Niestety, z wody wyszło tylko dziecko. Reanimacja odnalezionego później mężczyzny nie przyniosła oczekiwanego skutku.

6 sierpnia w Kopaniu doszło do innego zdarzenia. Życie w Bałtyku stracił wtedy 46-letni turysta z Jaworzna. Tam tragedia rozegrała się także na niestrzeżonym kąpielisku.

W lipcu w Polsce utonęło 75 osób, w sierpniu już 77.

Ratownicy WOPR pełniący służbę na zachodniopomorskich kąpieliskach nie ukrywają, że najwięcej kłopotu mają z beztroskimi rodzicami. Rodziny, przychodząc na plażę, często rozkładają swoje koce z dala od brzegu, tuż przy wydmach. Rodzice uważają, że na strzeżonych kąpieliskach nie muszą opiekować się swoimi dziećmi. Często pozwalają im iść do wody, podczas gdy sami z zamkniętymi oczami łapią opaleniznę. Ratownicy twierdzą, że to sytuacja skrajnie nieodpowiedzialna.

– Dzieci pozostawiane bez opieki w wodzie za każdym razem odprowadzamy do opiekunów. Ostatnio mieliśmy taką sytuację, że matka, której zwrócono uwagę na to, iż zostawiła dziecko samo w wodzie, odpowiedziała, że zrobiła to, bo nie umie pływać i boi się wejść do morza. Na pytanie o umiejętności pływackie jej męża odpowiedziała, że umie on pływać, ale poszedł na chwilę na piwo. Ręce opadają, gdy słyszy się takie tłumaczenia – zauważa Leszek Pytel.

Warto przypomnieć, że pozostawienie dziecka do lat 7 bez opieki jest niezgodne z polskim prawem. Dotyczy to oczywiście także plaż. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 20 sierpnia 2018 r.

Przemysław Weprzędz, (m)

Tragiczny rekord

Komentarze

@Postawić
Massz rację . Tyle ,że to jasne dla tych , którzy już wiedzą o tym i pływać w takich warunkach potrafią , a wczasowicz / coś jak niedzielny kierowca ?/ , nic o tym nie wie , a co dopiero dziecko .
2018-08-20 22:22:15
xxx
Trzeba się zastanowić kto w ogóle potrafi pływać. I ewentualnie postawić tablice tak jak było kiedyś na basenach tylko dla umiejących pływać.
2018-08-20 12:16:01
Postawic na plazy Tablice z rysunkiem i taka informacja...
Morska Tajemnica !! Przy wiekszej fali podwodne prady sciagaja czlowieka w glab morza czyli dalej od brzegu ! Dlatego by Szczesliwie powrocic... to trzeba plynac spokojniej i lekko skosnie wzdluz brzegu... gdzie kolejne fale na powierzchni morza - beda pchaly plywajacego spowrotem do brzegu !!
2018-08-20 11:45:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

kondolencje

Sonda

Czy zakaz handlu w niedzielę jest dla Ciebie uciążliwy?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie