Środa, 29 maja 2024 r. 
REKLAMA

Torakochirurdzy uczą się od mistrzów

Data publikacji: 14 grudnia 2016 r. 06:36
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:23
Torakochirurdzy uczą się od mistrzów
 
Szczecińscy torakochirurdzy ze szpitala w Zdunowie przez kilka minionych dni poznawali najnowsze metody leczenia małoinwazyjnego. Także praktycznie, m.in. pod kierunkiem prof. Alana Sihoe z Hongkongu i prof. Diego Gonzaleza - Rivasa z La Coruna.

- W tym szczecińskim festiwalu torakochirurgii jednym z trzech tematów były małoinwazyjne wideolobektomie - mówi dr hab. Bartosz Kubisa, kierownik zespołu ds. przeszczepiania płuc z kliniki chirurgii klatki piersiowej i transplantacyjnej szpitala w Zdunowie. - Lobektomia to zabieg, który się od kilkudziesięciu lat wykonuje z powodu raka płuca. Do tej pory trzeba było zrobić u pacjenta nacięcie długości 12 centymetrów, z mechanicznym rozszerzeniem żeber. Żebra się czasem łamały, blizna była duża, bardzo pacjenta bolało.

Prof. Diego Gonzalez Rivas z Hiszpanii jest prekursorem metody małoinwazyjnej wideolobektomii - robi się jedno nacięcie w skórze o długości 3 centymetrów, bez żadnego rozszerzania żeber. Żebra nie pękają, nie łamią się, pacjenta nie boli.

- Myślę, że to jest przyszłość wszystkich operacji torakochirurgicznych, bo do tej pory byliśmy w niechlubnej czołówce operacji, po których najbardziej boli. Operacje wideotorakoskopowe, czyli coś jak laparoskopia w brzuchu, wykonuje się już w Polsce od kilkunastu lat. Ale zawsze do tej pory przez trzy dostępy. I to też jeszcze bolało. Teraz wystarczy jeden dostęp - podkreśla dr hab. Bartosz Kubisa.

(sag)

Fot. Robert STACHNIK

Specjaliści ze Zdunowa przeprowadzali operacje małoinwazyjnej wideolobektomii pod okiem prekursora tej metody - Diego Gonzaleza - Rivasa z Hiszpanii.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do: JaKto
2016-12-14 08:37:29
Nie, męczennikiem może być też osoba, która doprowadziła do tak skandalicznego zadłużenia tej jednostki.
JaKto
2016-12-14 00:00:23
Rozumiem że A.Antosiewicz patron stoczniowej ulicy Hutnicza to męczennik tego kompleksu uzdrowieńczego.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA