wtorek, 29 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Torakochirurdzy uczą się od mistrzów

Torakochirurdzy uczą się od mistrzów

Torakochirurdzy uczą się od mistrzów
Data publikacji: 2016-12-14 06:36
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:23
Wywietleń: 1337 183337
Szczecińscy torakochirurdzy ze szpitala w Zdunowie przez kilka minionych dni poznawali najnowsze metody leczenia małoinwazyjnego. Także praktycznie, m.in. pod kierunkiem prof. Alana Sihoe z Hongkongu i prof. Diego Gonzaleza - Rivasa z La Coruna.

- W tym szczecińskim festiwalu torakochirurgii jednym z trzech tematów były małoinwazyjne wideolobektomie - mówi dr hab. Bartosz Kubisa, kierownik zespołu ds. przeszczepiania płuc z kliniki chirurgii klatki piersiowej i transplantacyjnej szpitala w Zdunowie. - Lobektomia to zabieg, który się od kilkudziesięciu lat wykonuje z powodu raka płuca. Do tej pory trzeba było zrobić u pacjenta nacięcie długości 12 centymetrów, z mechanicznym rozszerzeniem żeber. Żebra się czasem łamały, blizna była duża, bardzo pacjenta bolało.

Prof. Diego Gonzalez Rivas z Hiszpanii jest prekursorem metody małoinwazyjnej wideolobektomii - robi się jedno nacięcie w skórze o długości 3 centymetrów, bez żadnego rozszerzania żeber. Żebra nie pękają, nie łamią się, pacjenta nie boli.

- Myślę, że to jest przyszłość wszystkich operacji torakochirurgicznych, bo do tej pory byliśmy w niechlubnej czołówce operacji, po których najbardziej boli. Operacje wideotorakoskopowe, czyli coś jak laparoskopia w brzuchu, wykonuje się już w Polsce od kilkunastu lat. Ale zawsze do tej pory przez trzy dostępy. I to też jeszcze bolało. Teraz wystarczy jeden dostęp - podkreśla dr hab. Bartosz Kubisa.

(sag)

Fot. Robert STACHNIK

Specjaliści ze Zdunowa przeprowadzali operacje małoinwazyjnej wideolobektomii pod okiem prekursora tej metody - Diego Gonzaleza - Rivasa z Hiszpanii.

 

Komentarze

do: JaKto
Nie, męczennikiem może być też osoba, która doprowadziła do tak skandalicznego zadłużenia tej jednostki.
2016-12-14 08:37:29
JaKto
Rozumiem że A.Antosiewicz patron stoczniowej ulicy Hutnicza to męczennik tego kompleksu uzdrowieńczego.
2016-12-14 00:00:23

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie