Sobota 04 lutego 2023r. 
REKLAMA

Toksyczna wieża

Data publikacji: 2018-09-01 08:23
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-17 08:45
Toksyczna wieża
 

Niemal w samym środku wsi w ciągu zaledwie kilkunastu dni ekipa budowlana na zlecenie firmy telekomunikacyjnej zbudowała wieżę GSM. Nie byłoby w tym nic dziwnego – bo przecież przywykliśmy do tego, że maszty telefonii komórkowej, mimo iż najzdrowsze nie są, wyrastają na osiedlach, dachach budynków, a nawet na wieżach kościelnych – gdyby nie jeden szczegół. W tym przypadku zdziwienie może budzić fakt, że – jak twierdzi główny oponent przedsięwzięcia – inwestycja została zrealizowana „bez ważnego pozwolenia na budowę”. W tym kontekście szalony pośpiech ekipy budowlanej – jak twierdzą mieszkańcy Swochowa – wydaje się mniej zastanawiający. W każdym razie – wieża stoi, ale nie działa.

– Pozwolenia na użytkowanie nie mają, bo nie mogą mieć w chwili obecnej bez ważnego pozwolenia na budowę; tak więc wieża jeszcze nie działa – mówi o działaniach inwestora, firmy P4 spółka z o.o., Ryszard Kulig, który mieszka zaledwie około 50 metrów od masztu GSM w Swochowie, w gminie Bielice. – Z tego, co mi wiadomo, to firma ta odwołała się od wyroku uchylającego pozwolenie na budowę do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ile czasu może potrwać ewentualne uprawomocnienie się zezwolenia na budowę, nie wiem. Może dwa, może trzy lata? – zastanawia się głośno nasz rozmówca.

Ryszard Kulig ma w Swochowie opinię człowieka, który jest w stanie zatrzymać niemal wszystkie przedsięwzięcia. Niektórzy mają mu to za złe, bo jakoby hamuje rozwój miejscowości i inicjatywy biznesowe, inni go chwalą, bo stoi na straży prawa i dba o to, by we wsi żyło się spokojnie i zdrowo. 

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 31 sierpnia 2018 r.

Tekst i fot. Roman K. CIEPLIŃSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Abc
2020-04-17 08:43:04
Gdzie to środek wsi?! Jest to na końcu wsi u sąsiada Pana R. A nie u niego i to go boli! Tak samo jak miały być wiatraki bo sam się starał A jak się okazało że nie na jego polu to zaczeło się piekło! Protesty nagle stowarzyszenie założył ludzi na wsi podzielił na mądrych 5 osób mniej mądrych 6 osób A reszta ludzi to ciemnogród! Nie wspomne że jako radny powiedział o dzieciach patologia nisko społeczna!
xyz
2018-09-01 21:20:23
Podziwiam Pana i cieszę się, że są jeszcze ludzie, którym zależy na środowisku i dobru wspólnym. Wszystkim krytykom polecam się zastanowić czy chcieliby mieć pod oknem wieżę komórkową, wiatrak albo śmierdzące kurze odchody czy inne "atrakcje". Czy ktoś kiedyś się zastanawiał dlaczego szefowie spółek wiatrakowych, telefonii komórkowej i innej maści nie stawiają sobie masztów na swoim podwórku, ale chętnie na cudzym? Dlaczego nie chcą narażać zdrowia swojej rodziny tylko cudzej? Zanim ktokolwiek skrytykuje działania tego Pana, radzę poczytać trochę o za i przeciw tego typu inwestycji, zwłaszcza w kontekście ludzkiego zdrowia i wpływu na środowisko. Brawo Panie Ryszardzie, gratuluję odwagi, wiedzy i determinacji!!!
k
2018-09-01 15:33:54
Czy ktokolwiek szanuje cokolwiek ? Postęp jest taki ,że PO TRUPACH zbudujemy nowy wspaniały świat !!! JAK HITLER , STALIN , KIM IR SENY i inne sk.... ny . Nie zatrzymujmy postęou! . Podłóżmy sie pod koła rozpędzonej nowoczesności , poświęcmy siebie i nasze dzieci ! Świat będzie piekniejszy !Oczywizda , maszt potrzebny , ale na chama stawiany jest pominikim chamstwa .
Karawan
2018-09-01 13:32:49
Rychu skoncz pitolic
trohan
2018-09-01 12:11:09
abc -psycholek z natręctwem "ruski mir" nie odpuszcza. Lecz się...na nogi...
abc
2018-09-01 10:07:34
@Rysiek trzymaj się :jak ci nie pasuje wolność,demokracja,dobrobyt,kapitalizm, UE I NATO, to paszoł na ruski mir do Władimira.tam takich problemów nie ma ..o sukienkowych to szkoda pisac nawet
Rysiek trzymaj się
2018-09-01 09:29:32
- masz znikomą szansę na obronę przed tzw. demokracją. Ta czując "dulara" zniszczy wszystko co żyje i się porusza. Zamieni każde źdźbło trawy na grajcary, zabije każde stworzenie aż będzie tylko smród i góry śmieci, które się "samopodpalą". P.S. - u "sukienkowych" też kasy brakuje, fotografuję "domy boże" z antenami, ci od "posług" nie boją się "Pana Swego"
;_)
2018-09-01 09:18:44
Heh ciekawe czy Pan Ryszard posiada telefon komórkowy ,jeśli tak to jako przeciwnik takich inwestycji powinien z niego zrezygnować oraz z internetu,prądu ,gazu,samochodu itd. i zamieszkać w drewnianej chacie jak 100 lat temu.
kopec
2018-09-01 08:48:44
Wypadek w Niemcach,chłop zeby sie odgryzc na wiezy za hałas akumulatorowa wiertarka zrobił dwie dziurki od których po roku wieza pekla i zawaliła sie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA