Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Testy na koronawirusa w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie

Data publikacji: 2020-03-25 15:19
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25 23:21
Testy na koronawirusa w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie
 

Diagności laboratoryjni z Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie rozpoczęli pracę przy manualnej izolacji RNA wirusa SARS-CoV-2. To kolejne miejsce, po szpitalu przy ul. Arkońskiej i laboratorium Diagnostyka przy ul. Unii Lubelskiej, gdzie wykonywane są testy na obecność koronawirusa na Pomorzu Zachodnim.

- Manualna izolacja, w odróżnieniu do automatycznej, jest zdecydowanie dłuższa, ale dopóki nie dojedzie do nas sprzęt do automatycznej izolacji, będziemy pracować manualnie – mówi Małgorzata Domagała-Dobrzycka, dyrektor WSSE w Szczecinie.

Sprzęt do automatycznej izolacji wirusowego RNA ma zostać dostarczony do WSSE w pierwszych dniach kwietnia - będzie mógł izolować 12 próbek jednocześnie. Sprzęt o wartości 95 tys. zł został sfinansowany z rezerw celowych budżetu państwa przeznaczonych na zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie COVID-19.

WSSE czeka także na dostawę automatycznej stacji pipetującej oraz aparat CFX96 DX Real-Time PCR SYSTEM wraz z dodatkowym wyposażeniem do badań koronawirusa SARS-CoV-2. Ten sprzęt umożliwi przeprowadzenie badania molekularnego, czyli analizę kwasów nukleinowych koronawirusa SARS CoV-2. Jednorazowo aparat będzie mógł przebadać 70 próbek w czasie 4,5 godziny, analizę przeprowadza się metodą real time PCR - wyniki uzyskuje się w czasie rzeczywistym.

- Zakup tego sprzętu za ok 430 tys. zł został sfinansowany przez Grupę Azoty – Zakłady Chemiczne Police – dodaje wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc – To będzie pierwszy tak wysokiej klasy sprzęt specjalistyczny w Zachodniopomorskiem. Znacznie przyspieszy diagnostykę pacjentów podejrzanych o zakażenie koronawirusem.

(isz)

Fot. ShutterStock 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

MM
2020-03-25 23:10:52
@Klara Dokładnie... Przez 8 lat rząd Tuska nie zrobił ani jednego testu!
Waldek - KOD Szczecin
2020-03-25 22:50:17
Szpitale i cała służba zdrowia powinna być prywatna jak obiecuje PO. Wówczas by było wszystko dostępne, idziesz kupujesz, leczysz się. Proste. Tusku miał rację tylko bogaci przetrwają
Klara
2020-03-25 16:39:41
Polska byłaby w innym miejscu gdyby nie to że przez 8 lat nieudolnych rządów budżet stracił 250 mld złotych.Jak to śmiała się komisarz Ela - siedzieli lulki palili nic nie robili.A nie,czekaj, budkę pod rosyjską ambasadą podpalili.Minie pokolenie zanim odrobimy zaniedbania i pomyłki Balcerowiczów i Rostowskich i największego szkodnika króla europejskiego tłitera
ehh
2020-03-25 15:52:49
Sienkiewicz trochę sie pomylił - ta kupa kamieni to teraz się okaże dopiero, tak jak Szydło ..kraj w ruinie... chcieli to robią...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ