Wtorek, 05 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Te drzewa mogą zabić!

Data publikacji: 07 sierpnia 2021 r. 11:53
Ostatnia aktualizacja: 08 sierpnia 2021 r. 20:12
Te drzewa mogą zabić!
Na zdjęciu: martwy buk - pomnik przyrody, który tkwi na obrzeżu parku Żeromskiego, w bliskości ul. Zygmunta Starego, stwarzając reale zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Fot. Arleta NALEWAJKO  

Są wiekowe. Ich korony górują nad kalenicami pobliskich kamienic. Jedno ma status pomnika przyrody. Oba - jak cały okalający je park - są w pieczy konserwatora zabytków. Mowa o dwóch bukach na obrzeżach parku Żeromskiego: martwych, a więc zagrażających bezpieczeństwu ludzi oraz mienia znacznych rozmiarów.

Pierwszy - tkwi na skraju parku w rejonie ul. Wawelskiej i Henryka Pobożnego. Drugi - tuż przy alejce niemal równoległej z ul. Zygmunta Starego, na odcinku pomiędzy ul. Jana Matejki oraz Teofila Starzyńskiego. Ich ogromne korony są suche, pozbawione liści, a pnie wypróchniałe. Wyraźnie widać, jak łuszczy się i obsypuje ich zbutwiała kora.

- Oba buki obumarły. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. To drzewa beztwardzielowe. Co znaczy, że szybko ulegają rozłożeniu, gniją. O ile np. martwe dęby mogą trwać nawet 150 lat, bo posiadają wzmacniającą je twardziel, o tyle buki są pozbawione tego naturalnego wzmocnienia. Dlatego w każdej chwili mogą się wyłamać, przewrócić. Stanowią niebezpieczeństwo, więc jak najszybciej powinny zostać usunięte. Tym bardziej, że znajdują się w miejscach, przy których jest duże natężenie ruchu zarówno pieszych, jak i samochodów - przekonuje dr inż. Krzysztof Jankowski, dendrolog.

Każde z tych drzew wyłamując się zmiażdży wszystko, co znajdzie się w jego strefie upadku: na powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych. W ich zasięgu są nie tylko parkowe aleje, ale również jezdnie ulic, przy których parkują samochody. Minionej wiosny właśnie w rejonie ul. Matejki porywisty wiatr pokonał jedno wiekowe drzewo. Ten wiatrołom mógł być zaskoczeniem, bo drzewo miało zieloną koronę. W przypadku obumarłych buków…

Nie będzie można mówić o wypadku losowym lecz o zaniedbaniu służb odpowiedzialnych za stan miejskiej zieleni. Co oznacza akt oskarżenia dla konkretnych urzędników. Jak to już miało miejsce np. w Warszawie. Dlatego lepiej zapobiec nieszczęściu. I to jak najszybciej. ©℗

(an)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

chester
2021-08-08 18:20:52
Prędzej niż te drzewa zabije nas głupota.
Skrzyżowanie
2021-08-08 18:16:03
Następne dwa suche wielkie drzewa są na skrzyżowaniu Budziszyńska/Włościańska. Uschły już w zeszłym roku, kiedy zakończono budowę pawilonów handlowych. Szkoda że nikt nie poczuwa się do nasadzenia nowych drzew na otaczających pawilony trawnikach, skoro dwa dostojne pomniki przyrody uschły w wyniku działalności człowieka. Jedno z nich jak padnie pod naporem wiatru, dosięgnie samochody na obu ulicach na raz!
Szczecinianin
2021-08-08 17:50:12
Czym zajmuje się dyrektor ZUK Tomasz Wawrzyńczak w godzinach pracy, bo chyba nie organizacją pracy jednostki, którą kieruje, skoro mamy taki syf w mieście (chwasty zarastają kwiaty, młode drzewa usychają, uschniętych drzew nikt nie ścina...) ? Kiedy w końcu skończy się obsadzanie przez Krzystka na poważnych stanowiskach ludzi, którzy jak się okazuje nie mają do tego żadnych kompetencji?
park
2021-08-08 09:27:05
Następne suche drzewo stoi centralnie na PLACU ZABAW w Parku Nadratowskiego !!!!!!!!!
Ogrodnik miejski
2021-08-07 23:11:08
Im szybciej się je wytnie, tym szybciej posadzi się kilka nowych, mlodszych, w ich miejsce. A można też, jak na Wojska Polskiego w remontowanym odcinku, posadzić już 30-letnie platany. Wtedy będzie i zielono i cieniście. Dlaczego nie stosuje się w parkach takich właśnie wieloletnich i odhodowanych nasadzeń, jakie planuje się posadzić na zabetonowanych ulicach w centrum - takie drzewa wieloletnie, skoro młode zwykle nie przeżywają sezonu zaraz po posadzeniu?
cześć ich pamięci!
2021-08-07 18:53:49
Piotr Krzystek ma ważniejsze sprawy na głowie niż miasto - teraz zaczyna wielką politykę...
park
2021-08-07 16:10:33
kiedy w parkach zostaną zatudnini na stole opiekunowie ,którzy będą tam cały rok z odpowiednim sprzętem. A ich miejsce będzie też w danym parku.Tak jes we Wrocławiu, Gdańsku itd.Chodzi o Żeromskiego i Kasprowicza .Obecna opieka przetargowa to urzędnicy a efekty widać. Proponowane rozwiązanie to będę tam ludzie którzy kochają miejsce pracy i będą je znać
Baska ZUKowa
2021-08-07 15:41:51
Jaćka i... wszystko jasne. Katalogi Avona, koty, a drzewa stoją odłogiem...skąd my to znamy. Inspektorki mają już dość takiego marazmu.
Edek
2021-08-07 14:21:44
Dlaczego są martwe? Kto o nie nie dbał?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA