Czwartek, 18 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Targi w Barzkowicach [GALERIA, FILM] (akt. 1)

Data publikacji: 11 września 2016 r. 09:15
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:14
Targi w Barzkowicach
Barzkowickie Targi Rolne Agropomerania 2016 Fot. Dariusz Gorajski  

W niedzielę (11 września) kończą się w Barzkowicach XXIX Targi Rolne „Agro Pomerania 2016”. Trwały trzy dni. Przyjechało na nie około 900 wystawców, a odwiedzających było zapewne nie mniej niż przed rokiem, kiedy to do Barzkowic zawitało 130 tys. osób. Organizatorem Targów jest miejscowy Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Podczas Targów pokazano wszystko, co związane jest z rolnictwem. Dokładniej wszystko to, co najważniejsze, najnowsze i najciekawsze. Poczynając od maszyn i urządzeń, w tym kombajny, ciągniki, siewniki, po nawozy i środki ochrony roślin. Niektóre maszyny można było zobaczyć nie tylko w parku maszynowym, ale także na polu, podczas pracy. Chociaż rolnicze urządzenia zawsze wzbudzają spore zainteresowanie, to jednak nie w parku maszynowym było najbardziej tłoczno. Najwięcej osób można było spotkać w alejkach, przy których umieszczono stoiska handlowe i gastronomiczne. Goście Targów kupowali chleb, wędliny, miód, czosnek, ozdobne rośliny, sadzonki drzewek… Na Targach wszyscy są równi. Niedaleko stanowiska znanej przetwórni mięsa z Podlasia można było spotkać Leszka Jagera z Radziszewa w gminie Gryfino, oferującego na niewielkim stoisku przetwory ze swego ogrodu: konserwową cukinię, syrop sosnowy, dżem z gruszek, wiśni… W tym czasie, gdy zwiedzający kupowali i posilali się, na scenie występowały zespoły folklorystyczne.

Nieco dalej trwała prezentacja zwierząt hodowlanych, w tym wystawa i ocena bydła mięsnego. Zwierzęta po raz pierwszy prezentowano na zadaszonym wybiegu. Również pierwszy raz odbył się Festiwal Serów połączony z warsztatami serowarskimi. Co prawda handlowy wymiar Festiwalu nie był duży, bo tylko kilku rolników z województwa łódzkiego oferowało sery z mleka krowiego i koziego, ale w przyszłym roku handlowa oferta w tej mierze będzie na pewno znacznie większa. Wszystko wymaga czasu. Warto przypomnieć, że w pierwszych Targach uczestniczyło „aż” 65 firm a odwiedziło je 4,5 tys. osób.

Barzkowickie Targi Rolne to także doradztwo, promocja gospodarstw agroturystycznych oraz produktów regionalnych i tradycyjnych, wystawa prac twórców ludowych, rękodzielnictwa, koni hodowlanych, zawody jeździeckie w skokach…

W niedzielę zaś odbyły się wojewódzkie dożynki a jednym z elementem tego święta plonów był korowód dożynkowy. Co prawda w tym roku żniwa były znacznie trudniejsze niż w minionym, a plony dużo mniejsze i gorszej jakości, ale takie właśnie jest rolnictwo. Zapowiadają się za to dobre zbiory ziemniaków i buraków cukrowych.

W drugim dniu Targów ogłoszone zostały wyniki konkursów. W tym roku nagrodę ministra rolnictwa dla najlepszego wystawcy otrzymał Ursus Zachód sp. z o.o. za ciągnik rolniczy Ursus C 382 i zwijającą prasę walcowo-łańcuchową Ursus Z-597. Wojewoda zachodniopomorski zaś przyznał dwie nagrody, dla najlepszej firmy oraz za wyrób zaprezentowany na Targach. Pierwszą z nich otrzymał Agromarket sp. z o.o. za ciągnik rolniczy Case IH Magnum 380 CVX, drugą zaś Asprod sp. z o.o. za chleb na bazie mąki orkiszowej. Marszałek województwa z kolei nagrodził Fosfan S.A. za granulowane nawozy wieloskładnikowe Lagron PRO.

Jednym z patronów medialnych Targów była redakcja „Kuriera Szczecińskiego”. ©℗

(żak)



Fot. i film: Dariusz Gorajski

Więcej zdjęć w naszej galerii

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA