Piątek, 21 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Taki będzie finał regat The Tall Ships Races

Data publikacji: 10 czerwca 2024 r. 21:10
Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca 2024 r. 08:23
Taki będzie finał regat The Tall Ships Races
Fot. Dariusz GORAJSKI  

Niecałe dwa miesiące dzielą nas od finału regat The Tall Ships Races. Lada moment jednostki opuszczą porty macierzyste i będą kierowały się na linię startu regat, a to oznacza, że na lądzie rozpoczną się intensywne przygotowania do tego największego żeglarskiego święta. W dniach 2-5 sierpnia szczecińska Łasztownia oraz Wały Chrobrego będą miejscami, które zmienią się w żeglarską stolicę Europy. Jakie jednostki zobaczymy i jakie muzyczne gwiazdy uatrakcyjnią to wydarzenie?

Największymi gwiazdami sierpniowego weekendu będą bez wątpienia żaglowce. Spodziewanych jest ok. 65 jednostek. Na to żeglarskie święto zostały zaproszone także te, które nie biorą udziału w samych regatach.

– Między 2 a 5 sierpnia spodziewamy się około 65 jednostek, które zacumują przy szczecińskich nabrzeżach – mówi Celina Wołosz, rzeczniczka spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. – Będą to międzynarodowe gwiazdy klasy A, B, C i D z Danii, Norwegii, Litwy, Szwecji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. Wśród nich znajdą się takie, które szczecinianie już dobrze znają, ale będą też nowi goście, którzy do stolicy Pomorza Zachodniego wpłyną po raz pierwszy. Taką jednostką będzie ekwadorski żaglowiec Guayas. Ten bark ma długość prawie 79 metrów! Kolejnym egzotycznym gościem będzie dobrze już znany w Szczecinie, brazylijski biały łabędź, czyli żaglowiec Cisne Branco. Wśród zagranicznych jednostek znajdziemy także m.in. niemiecki żaglowiec Grossherzogin Elisabeth. Nie zabraknie również polskich reprezentantów – największego polskiego żaglowca szkoleniowego Daru Młodzieży czy flagowego żaglowca Polskiego Związku Żeglarskiego – Kapitana Głowackiego.

Wszystkiej żaglowce, cumujące przy szczecińskich nabrzeżach, udostępnią swoje pokłady dla mieszkańców i turystów.

Wielu z nas czeka też na program artystyczny, koncerty i muzyczne gwiazdy. W tym roku staną cztery sceny, które będą ulokowane w różnych miejscach, by serwować różne brzmienia. Na Łasztowni, w okolicy Food Portu, rozstawiona zostanie scena lokalna, na której wystąpią szczecińscy artyści. Druga stanie przy Bulwarze Gdyńskim na wysokości Urzędu Celnego. W tym miejscu usłyszymy szantę przeplatającą się z muzyką celtycką, romantycznymi balladami i muzyką folkową. Wśród wykonawców takie szczecińskie zespoły jak m.in.: Dair, After Blues, Zemsta Królowej Anny, Ryczące Dwudziestki, Chango, a także goście z różnych regionów Polski: Klang, The Nierobbers, Chór Zawiszy, Flasch Creep, Cheap Tabaco, Wikingowie, Perły i Łotry, Kraków Street Band, Flaasch Creep, Banana Boat.

Scena główna stanie przy ulicy Jana z Kolna. Tu przez trzy dni szykują się koncerty polskich gwiazd.

– W piątek zaczniemy lokalnie, koncertem specjalnym Chóru Politechniki Morskiej pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch wraz z zaproszonymi gośćmi – zapowiada Celina Wołosz. – W sobotę zapraszamy na dyskotekę pod żaglami, w trakcie której wystąpią gwiazdy muzyki pop takie jak: Lanberry, Tribbs, Daria Marx, Sylwia Grzeszczak, wieczór zakończy się przy rytmach DJ Radio Eska. W niedzielę usłyszymy topowych wykonawców serwujących rock, pop, muzykę elektroniczną i alternatywną. Wystąpią: Krzysztof Zalewski, Mery Spolsky, Smolik/Kev Fox, Ikarus Feel. Wszystkie koncerty muzyczne organizowane w ramach finału regat The Tall Ships Races będą bezpłatne.

Prawy i lewy brzeg rzeki połączą dwa mosty pontonowe. Stoiska Jarmarku pod Żaglami ulokowane będą na Wałach Chrobrego i Łasztowni. Po obu stronach staną też strefy food trucków i 8 tawern piwnych.

Najmłodsi znajdą atrakcje w strefach dziecięcych – największa będzie jak zawsze na placu Mickiewicza. Kolejna znajdzie się na Łasztowni na placu
im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W sąsiedztwie strefy na Łasztowni będzie funkcjonowało wesołe miasteczko.

W programie imprezy także: parada załóg trasą Wały Chrobrego – Teatr Letni im. Heleny Majdaniec oraz VII Festiwal Orkiestr Dętych Szczecin 2024 o Puchar Prezydenta Miasta. Do konkursu zgłosiło się 8 orkiestr dętych, które wspólnie zagrają szczeciński hejnał, przemaszerują ulicami miasta oraz bulwarami.

(K)

Regaty wielkich żaglowców rozpoczną się w Kłajpedzie (27-30.06). Stamtąd jednostki wypłyną w rejs do Helsinek (4-7.07), gdzie oficjalnie zakończy się pierwszy etap wyścigu i jednocześnie rozpocznie pierwszy rejs przyjaźni do Tallinna (11-14.07). Tallinn będzie też startem dla drugiego etapu, który zakończy się w Turku (18-21.07). W tym roku będą dwa rejsy przyjaźni, drugi na trasie Turku – Marienhamn (24-27.07). Zaś ostatni i jednocześnie najdłuższy etap regat, z wielkim finałem w Szczecinie, odbędzie się na trasie Marienhamn – Szczecin (2-5.08). 2 sierpnia w Szczecinie zacumują żaglowce, które zakończą swoją pięciotygodniową rywalizację na wodach Bałtyku.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Zenek
2024-06-12 07:33:09
Piękna impreza promująca Szczecin.
Renia
2024-06-11 22:01:15
Jak bym czytała orogram Konfederacji i PIS. Upierdliwcy wiecznie niezadowoleni, Wam trzeba igrzysk z Martyniukiem. Nie da się tego słuchać/czytać. Od kilku dobrych lat Szczecin zmienił się nie do poznania. Mnóstwo fajnych atrakcji oferuje, często bezpłatnych. Trzeba umieć i chcieć skorzystać. Gorzej z tymi, co siedzą przed tv Republika, nie znają rzeczywistości i myślą jak komu dokopać. Myślenie wyłączone totalnie. Brawo, kopnąć Krzystka, a promować tych co z Was się śmieją , jak Morawieckiego .
Po co to komu
2024-06-11 16:39:12
Syf straszny. Nazjeżdża się ludzi z okolicznym wiosek, trochę z Polski i będzie syf jak zawsze. Po co to mieszkańcom Szczecina? Po nic, ale Miasto nie przyjmuje głosów krytyki. Mają być tolszipy i koniec. Zastanawialiście się kiedyś ile to naprawdę kosztuje? Koszty znaku regat, dodatkowa ochrona, nadgodziny pogotowia, policji, straży pożarnej, wiecie jakie to są koszty? Niech nie bajerują o promocji miasta, bo żednej promocji tu nie ma zwykła wiejska zabawa tyle, że z żaglowcami w tle.
Pomorzanin
2024-06-11 12:57:57
Do wszystkich narzekających - proponuję na czas regat opuścić Szczecin... jedźcie do "swojej wsi", tam pewnie dzieje się więcej i na pewno ludzie też są bardziej szczęśliwi... zapewne tak jak wy...
nicki
2024-06-11 10:44:37
Czytając wasze komentarze, to mam wniosek jeden: Polak Polakowi Polakiem i nie jest to powód do szczęścia i dumy. Nic nigdy nikomu nie pasuje, a każdy chętnie innych opluje, ale samemu coś zaproponować, to nie, w życiu.
Jeremi
2024-06-11 09:33:26
A później prezydent Krzystek będzie płakał że nie ma piniędzy na łatanie dziurawych chodników.Zastaw się,ale się postaw.Szczecin i tak będzie nadal uważany za wiochę.
Paprykarz
2024-06-11 09:26:13
Kiełbacha z biedry po 100, siki z plastiku za 20zł, chińskie zabawki....tak w skrócie wyglądają szczecińskie imprezy;) Koncerty na tak wysokim poziome, by tubylcy uwaleni najtańszym browarem, mogli bosą stópką potańczyć na bulwarze, tuż przy nowym klocku zwanym centrum morskim! Klocek ten odzwierciedla w pełni pomysłowość marszałka oraz jego świty! Żal patrzeć!!!
abc
2024-06-11 09:05:24
ale żaglowce ładne! nabijać kabzy hanflarzom nie ma sensu - biad zjeść w domu (lub na miescie jak ktos przyjechał do Szczecina - najtaniej i najlepiej w Turyscie) , napoje i lody sobie kupic w jakies biedronce czy netto i mozna isc zwiedzac!
;/
2024-06-11 08:14:55
@za czasów- a nie od firm kolesi partyjnych albo z moskwy czy chin ,dziwne prawda
;/
2024-06-11 08:13:55
@twoj stary-to jedz do radomia jak ci zle
Adam
2024-06-11 07:48:30
Mam dużą wątpliwość czy Kapitan Głowacki jest flagową jednostką PZŻ :). Przez lata kiedy Związek się nim "opiekował" w COŻ wTrzebieży popadl w ruinę. Teraz został wyremontowany przez prywatnego armatora za jego pieniądze. Proszę autora artykułu o sprawdzenie tej informacji i ew.korektę.
Naprawdę
2024-06-11 07:21:23
Naprawdę, zaraz się porzygam, jeśli jeszcze raz usłyszę "kobieta kobiecie" czy inne uładzone gówno. To jest efekt ostatnich miesięcy. Macie swój malowany aktywizm i canceling oraz poprawność polityczna. Tam uciekają te, które zaczynają się już bać głośno odezwać. 8 lat PiS dało grunt, który teraz jest zaorany koncertowo. Zapieprzałam na marszach kobiet, dostawałam groźby śmierci, pobicia, wyzwiska, żeby dostać teraz w twarz tym.. Brawo .
Za czasów
2024-06-11 07:18:41
Za czasów rządów koalicji Donalda Tuska , nawet sejmowe opaski odblaskowe , są zamawiane od niemieckiej firmy.Uśmiechacie się ?
@twój stary
2024-06-11 06:56:45
Przynajmniej jest to cokolwiek. Szczecin, jak na miasto wojewódzkie, mało oferuje rozrywek - szczególnie dla osób, których nie interesują np. kluby czy koncerty.
twój stary
2024-06-10 23:03:13
żygać się chce już od tych tal sipów... chłam i tandeta na każdym kroku.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA