Środa, 30 października 2024 r. 
REKLAMA

Tak Szczecin chce przejść transformację energetyczną

Data publikacji: 01 sierpnia 2024 r. 15:53
Ostatnia aktualizacja: 01 sierpnia 2024 r. 21:53
Tak Szczecin chce przejść transformację energetyczną
Przedstawiciele miasta i branży ciepłowniczej mają tak koordynować swoje działania, aby mieszkańcy Szczecina nie odczuli szoku z powodu cen energii. Fot. Alan Sasinowski  

Transformacja energetyczna ma być dla mieszkańców Szczecina możliwie bezbolesna. Między innymi w tej intencji podpisano w czwartek w szczecińskim magistracie list intencyjny w  sprawie "dekarbonizacji systemu ciepłowniczego i utrzymania statusu efektywnego systemu energetycznego". 

Dekarbonizacja to, mówiąc skrótowo, wprowadzenie takiego modelu pozyskiwania energii, który pozwoli na odejście od paliw kopalnych. Polska urzeczywistnia tę ideę podobnie jak inne państwa Unii Europejskiej. 

- Powołamy zespół, w którym z ramienia miasta zasiądzie Anna Szotkowska - mówił prezydent Szczecina Piotr Krzystek. - Musimy zaplanować nasze działania, specyfiką Szczecina jest, że ma różne źródła ciepła. Mamy PGE, mamy Zakład Unieszkodliwiania Odpadów, mamy New Cogen, SEC ma swoje źródła, oparte o różne paliwa. Musimy to skoordynować i doprowadzić do sytuacji, że długofalowo utrzymujemy najbardziej korzystne rozwiązania. I to w perspektywie dojścia do momentu, w którym w ogóle zdekarbonizujemy Szczecin. A za 20 lat możemy pójść w zupełnie nowe rozwiązania. 

Te wspólne działania mają sprawić, że miasto nie będzie zaskoczone gwałtownymi wzrostami cen energii. A mieszkańcy nie odczują w swoich portfelach zmian wynikających z transformacji energetycznej. 

- Pamiętacie państwo pokazywane w mediach spółdzielnie mieszkaniowe, które podwyższyły ceny o 400, 500 proc. opłaty za ciepło - dodawał prezydent. - My tak w Szczecinie nie mieliśmy. Te wzrosty były nastopracontowe, góra dwudziestoprocentowe. To było możliwe dzięki temu, że pewne sprawy można było koordynować.©℗

Więcej na ten temat w „Kurierze Szczecińskim” i eKurierze z 2.08.2024 r.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

szczecin58
2024-08-01 21:18:32
Ale w zasadzie, bez konkretów. Czyżby spotkała się grupa laików
test na wiedzę
2024-08-01 19:35:19
Polska w tej chwili zużywa ok 19..20GW, każdej sekundy, ile największych turbin wiatrowych potrzeba by wyprodukować taką ilość energii, przyjmijmy optymistyczny dla turbin onshore capacity factor 0.30, jaką powierzchnię należy zabudować tymi turbinami, przyjmijmy że odległość między turbinami wynosi co najmniej 7h ( w wypadku największych turbin wysokość turbiny to ok 300..330m ). kto oszacuje powyższe, czy ktoś może podać przybliżony koszt, ile to nas będzie kosztować?
@nastoprocent
2024-08-01 18:21:11
CO2 jest gazem życia. Bez niego ustanie najważniejszy proces na Ziemi - fotosynteza. W wyniku tego procesu otrzymujemy tlen, a rośliny substancje odżywcze. Nie ma żadnych podstaw, żeby się "starać" o zmniejszenie emisji CO2. Brak CO2 to brak roślin i dalej brak tlenu. Tylko głąby niewykształcone i jurgieltnicy mogą się za tym opowiadać. STOP szaleństwu!
nastoprocent
2024-08-01 17:52:33
Całkowita dekarbonizacja wymaga m.in zaprzestania oddychania. A brak CO2 doprowadzi do tego, że dwutlenek węgla będziemy importować z Azji dla zapewnienia roślinom warunków do fotosyntezy (już dziś można kupić tabletki z CO2 dla suplementowania roślin). Przy okazji, wulkany wypluwają CO2, a wiatry roznoszą gaz po całej planecie, więc "nasze" starania to absurd.
Polska ma
2024-08-01 17:16:47
pod dostatkiem własnego surowca energetycznego. Ma też własną technologię jego pozyskiwania i przetwarzania. Każdy, który podążając za podszeptami tych, którzy własny węgiel dawno już wyeksploatowali i próbują, nie mając taniej energii, utrzymać się na pozycjach lidera przemysłowego do których doszli dzięki wspólnocie węgla i stali jest zdrajcą interesu narodowego.Tzw. transformacja oznaczać będzie dla obywateli jedynie wzrost cen i braki dostaw energii, a dla przemysłu zagładę. STOP szaleństwu!
Będzie drożej
2024-08-01 17:15:42
Pozyskiwanie energii bez węgla, czyli będzie znacznie drożej dla odbiorców. PO, która rządzi Szczecinem, wprowadza tak zwany Zielony Ład , który wykończy finansowo większość mieszkańców , oczywiście oprócz milionerów z PO i SLD.
obserwator
2024-08-01 16:38:17
Brawo firma CSL INTERNATIONALE SPEDITION która zaangażowała się w rozwój energii z farm wiatrowych oraz wykorzystaniem wodoru. Ich inicjatywy oraz zaangażowanie w tematy energii odnawialnej i w innowacje na pewno przyniesie rewelacyjne osiągnięcia.
FIGO
2024-08-01 16:33:20
Trzymam za Was kciuki. Żadnych piasków w tryby .Może się uda .

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA