piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Tablica z Kościuszką już na Martynice

Tablica z Kościuszką już na Martynice

Tablica z Kościuszką już na Martynice
Data publikacji: 2018-02-25 09:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:35
Wywietleń: 940 315744

Tablica upamiętniająca ocalenie Tadeusza Kościuszki z katastrofy morskiej dotarła na Martynikę (zamorski departament Francji). Dopłynęła na pokładzie żaglowca „Fryderyk Chopin” 19 lutego, który wyruszył z nią 1 października ub. roku ze Szczecina.

– Po dotarciu na wyspę całą sprawą okolicznościowej tablicy zainteresował się polski misjonarz, mieszkający na Martynice i pełniący posługę duszpasterską w parafii Nativite de la Sainte Vierge (Narodzin Najświętszej Dziewicy) w Ducos – ks. Jan Mielewski – poinformował PAP Robert Springwald, wiceprezes Fundacji im. Tadeusza Kościuszki – inicjatora przedsięwzięcia. – Zadeklarował on, że oficjalnie odbierze tablicę, biorąc ją w depozyt. Jeżeli nie znajdzie się dla niej żadne inne godniejsze miejsce, to ksiądz umieści ją w murze miejscowej misji katolickiej.

Na tablicy widnieje podobizna Kościuszki i tekst w dwóch językach – polskim i francuskim: „Tadeusz Kościuszko (1746-1817). Bohater Polski i Stanów Zjednoczonych, Honorowy Obywatel Francji, szczęśliwie ocalony z katastrofy morskiej, przebywał w lipcu 1776 roku na gościnnej Martynice. Stąd odpłynął do Ameryki walczyć o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Walczył za wolność i o prawa człowieka”.

Statek, którym w 1776 r. młody Kościuszko podróżował do Ameryki, rozbił się u wybrzeży Martyniki. Wraz z pięcioma kolegami, również Polakami, na resztkach masztu dotarł do brzegu.

Fundatorem tablicy upamiętniającej to wydarzenie jest kpt. Tomasz Otrębski, prezes Fundacji im. T. Kościuszki w Krakowie.

Replikę tablicy odsłonięto na Kopcu Kościuszki w Krakowie w marcu 2017 r., w ramach obchodów Roku Tadeusza Kościuszki, ustanowionego przez Sejm z okazji 200-lecia jego śmierci. (ek, pap)

Na zdjęciu: Pamiątkowa tablica trafiła na pokład „Fryderyka Chopina” 1 października ub. roku, gdy cumował w Szczecinie. Żaglowiec dopłynął na Martynikę, dowodzony przez kpt. Bartłomieja Skwarę.

Fot. Elżbieta Kubowska

Tablica z Kościuszką już na Martynice Tablica z Kościuszką już na Martynice

Komentarze

gregor102
@Pikiuś, - Nie napisałem nigdzie, że jestem wyborcą PiSu, jestem wyborcą Ruchu Narodowego, którego "szefem" jest Robert Winnicki. Do kościoła chodzę, księża mi nie przeszkadzają, ;) jak zapewne już rozumiesz BHO
2018-02-27 12:01:24
Pikuś
@Gregor, w takim razie nie jesteś przeciętnym wyborcą PISu. To dobrze, bo generalnie należysz do nielicznych wyjątków.
2018-02-26 19:47:15
gregor102
@Pikiuś, - Jestem na tyle szczęśliwym człowiekiem, że nie potrzebuję żadnych prezentów, sam sobie dobrze radzę, jeździć też mam czym. :) Pozdrawiam. :)
2018-02-26 15:39:08
Pikuś
@gregor - szanuję twój wybór, choć go nie rozumiem. Życzę tobie, aby jakiś bezdomny podarował ci Maybacha.
2018-02-26 12:18:42
gregor102
@Pikiuś, - no widzisz, możesz sobie woleć, idź do wyborów, zagłosuj i spróbuj coś zmienić i nie płacz tylko.. mi ten toruński PAN nie przeszkadza, niech żyje 100 lat, ja do wyborów chodzę. :) i tak własnie wybrałem. :)
2018-02-26 09:34:44
Pikuś
Ale z ciebie Polak! Jak czytam w twoim poście „tutej” to już wiem jakim jesteś zaawansowanym pisowskim pseudointelektualistą. Naucz się ojczystego języka, bo wstyd przynosisz. W której klasie zakończyłeś swoją edukację? Tylko nie przeszacuj.
2018-02-26 01:18:28
do @ Pikusia
- kolejnego gnoja, który wsadza "pisowskiego klechę"...Rozumiesz PO_tłuku iż tematem jest;"Tablica z Kościuszką już na Martynice " Gdzie tutej PO_miocie jest o "pisowskim klesze"? Jeśli inny idiota zaczyna wsadzać "między zagrychę" to odwal w "ryło".
2018-02-25 23:04:10
Pikiuś
Wolę brukselskiego lokaja od pisowskiego klechy tworzącego Bizancjum za publiczne pieniądze. Ten toruński dyrektor opłacany jest z naszych podatków a samochody dostaje od bezdomnych. Czy duchowny może tak bezczelnie kłamać? I czy skarbówka rozliczy tego biznesmena Opłacanego przez partię.
2018-02-25 22:14:39
do @ capa
- ja nic "reasumuję", zauważyłem tylko iż IDIOTA robi jakieś PO_djazdy.... Czytaj IDIOTO jeszcze raz; "Zadeklarował on, że oficjalnie odbierze tablicę, biorąc ją w depozyt. Jeżeli nie znajdzie się dla niej żadne inne godniejsze miejsce, to ksiądz umieści ją w murze miejscowej misji katolickiej."... Rozumiesz durniu słowo polskie ; "Jeżeli nie znajdzie się dla niej żadne inne godniejsze miejsce,"
2018-02-25 18:33:33
gregor102
@Cap kościelny - Lepszy toruński PAN dyrektor, niż brukselski lokaj. :D
2018-02-25 18:29:24
@do@capa
Reasumując,według ciebie tablicę powinien odsłonić zapewne toruński PAN dyrektor.
2018-02-25 12:32:29
do @ capa
PO_nieważ na Martyniekę nie dotarła jeszcze "demokracja liberalna" i "totalna opozycja"......Chciałbyś PO_tłuku aby tablicę przejął "mam haryzmę" lub "pan" Mateusz z KOD-u? P.S."...lko czemu, czemu, czemu" - moja była "przdoująca dojarka" używa słowa "dlaczego".
2018-02-25 10:00:57
cap kościelny
Piękny gest,mało znany epizod zżycia Bohatera. Tylko czemu przejąła tablicę przedstawiciel i9mperium watykańskiego?
2018-02-25 09:43:06