Piątek, 22 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Tablica na stulecie

Data publikacji: 10 grudnia 2017 r. 23:40
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:58
Tablica na stulecie
 

W krakowskiej kamienicy Wentzla na Rynku Głównym 22 grudnia 1917 r. powołano Żeglugę Polską, stowarzyszenie z ograniczoną poręką, dając początek polskiej gospodarce morskiej. Z okazji stulecia tego wydarzenia firmy armatorskie ufundowały pamiątkową tablicę. Odsłonięto ją w piątek (8 grudnia) w Krakowie.

- Krakowska Żegluga Polska ostatecznie nie wybudowała  statków, wybudowała je natomiast druga Żegluga Polska, powołana do życia w 1926 r. jako spółka akcyjna, która decyzją ówczesnego ministra przemysłu i handlu Eugeniusza Kwiatkowskiego powstała w Gdyni - przypomniał Paweł Brzezicki, zarządca komisaryczny Polskiej Żeglugi Morskiej, a zarazem pomysłodawca upamiętnienia wydarzenia sprzed stu lat. - Pierwszymi z tych statków były seria pięciu parowców kupiona w jednej z francuskich stoczni. Były to jednocześnie pierwsze jednostki marynarki handlowej, których nazwy brzmiały: „Kraków ”, „Wilno ”, „Poznań ”, „Toruń ” i „Katowice”. Z wyjątkiem „Katowic”, które zatonęły w 1949 r., wszystkie te parowce pływały od 1951 r. w Polskiej Żegludze Morskiej, przyznając tym samym PŻM rolę bezpośredniego spadkobiercy przedwojennej ŻP.

Dodał, że jest też trzecia Żegluga Polska. W 1982 r. powstało zagrożenie zajęcia statków PŻM w obcych portach na poczet długów polskiego państwa. Utworzono Żeglugę Polską jako spółkę-córkę PŻM. Do niej przepisano wszystkie statki. Stała się filarem Grupy PŻM.

Wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski przekazał pozdrowienia od ministra Marka Gróbarczyka i przeczytał list od Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS.

- Druga Rzeczpospolita przykładała ogromną wagę do gospodarki morskiej i pragnęła wykorzystać wielką szansę, którą stworzyło odzyskanie dostępu do morza - napisał J. Kaczyński. - Niestety, to, o co tak dbała II RP, cały wielki dorobek naszej gospodarki morskiej, został w ogromnej mierze zaprzepaszczony po1989 r. Dziś staramy się tę jakże istotną sferę naszego życia gospodarczego podnieść z upadku.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik przyznał, że krakowianie nie mają wiedzy o wydarzeniu sprzed stu lat. Gratulował firmom żeglugowym powrotu do korzeni.

Obchody stulecia ŻP honorowym patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda. W jego imieniu za inicjatywę odsłonięcia pamiątkowej tablicy dziękował minister Adam Kwiatkowski.

- Ona przypomina o tym, że wtedy, kiedy Polski jeszcze nie było na mapie i trwała I wojna światowa, byli już ci, którzy mieli jakiś pomysł, perspektywę i zabrali się do realizowania - powiedział.

Wzruszające przemówienie wygłosił kpt. żw. Zbigniew Sulatycki, przewodniczący Honorowego Komitetu Obchodów 100-lecia Żeglugi Polskiej oraz przewodniczący Konwentu Morskiego.

- Dla nas, którzy kończymy to życie, gospodarka morska była najważniejsza - podkreślił.

Kapitan odczytał też list od premier Beaty Szydło.

Tablicę odsłonili ministrowie Kwiatkowski i Witkowski oraz kpt. Sulatycki. Ufundowały ją spółki z Grupy PŻM, a także Chipolbrok, Euroafrica i Polska Żegluga Bałtycka.

Tekst i fot. (ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Marynarz
2017-12-11 15:25:47
Kowal chyba sam byłeś w UB, bo tak dobrze jesteś poinformowany, teraz nadajesz się na Sygnalistę!Jesteś nasycony nienawiścią!Plujesz na ciężko pracujących marynarzy, może to ciebie złapali celnicy i teraz się mścisz...
Dryja
2017-12-11 09:43:53
A logo PLO brak, winnych też!
koval
2017-12-11 07:22:46
Na zdjeciach po raz pierwszy po 1989 nie ma tych zab co zawsze podkładali buty do podkucia. Nie ma ubecji i agentow ,nie ma komunistycznych beneficjentów co to partie rozbijali od wewnątrz granatami,nie ma facetów w kapitanskich mundurach- przemytników którzy przez 30 lat nie dali sie złapać ani celnikom,ani ubecji,ani milicjantom ktorzy zrobili prawdziwy szlak przemytnikow dla wywózy polskich dzieł sztuki i (poniemieckiej i pofrancuskiej) dzieki temu ze chronił ich parasol ochronny Systemu.Umieraja swiadkowie sprzatania piwnic muzealnych.Nie ma tych którym dorabiano legendy mistrzow polski w szachach.Zegluga Polska w czasach naszego pokolenia juz sie nie rozwinie i racje ma prezes Kaczynski
;/
2017-12-11 06:55:00
Takie tablice montuje się na fasadzie budynku, a nie wewnątrz, bo tak będą o niej wiedzieli tylko goście hotelowi, a nie turyści podziwiający rynek.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA