Piątek, 12 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Szybka diagnostyka to życie. Nowa pracownia w ZCO pomoże wygrać z sepsą

Data publikacji: 21 lutego 2024 r. 19:27
Ostatnia aktualizacja: 23 lutego 2024 r. 14:48
Szybka diagnostyka to życie. Nowa pracownia w ZCO pomoże wygrać z sepsą
Pracownia wyposażona w sprzęt najnowszej generacji daje możliwości przyspieszenia diagnostyki zakażeń sepsą. Fot. ZCO w Szczecinie  

Pracownia Diagnostyki Mikrobiologicznej powstała w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie. To dzięki wsparciu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w ramach 31. Finału, którego hasłem było „Chcemy wygrać z sepsą!”.

Pracownia wyposażona w sprzęt najnowszej generacji daje możliwości przyspieszenia diagnostyki zakażeń sepsą. To zaś umożliwia szybsze zastosowanie leczenia celowanego, ukierunkowanego na drobnoustrój.

– Od wykrycia pierwszych objawów sepsy do pełnych wyników diagnostyki powinno minąć jak najmniej czasu – mówi dr n med. Bożena Piskuła, specjalista w dziedzinie mikrobiologii medycznej, kierowniczka Pracowni Diagnostyki Mikrobiologicznej. – Los pacjenta zależy od wykorzystania krótkiego czasu, jaki lekarze mają na reakcję. Ryzyko zgonu wzrasta o 7 proc. z każdą godziną między początkiem wstrząsu septycznego a dostosowaniem terapii przeciwdrobnoustrojowej. Szybkie ustalenie czynnika etiologicznego i wdrożenie skutecznego leczenia w przypadku pacjentów onkologicznych ma kluczowe znaczenie.

Zachodniopomorskie Centrum Onkologii, w ramach wsparcia walki z sepsą, otrzymało od WOŚP: spektrometr masowy (MALDI TOF) BIOTYPER do identyfikacji mikroorganizmów pozwalający na bardzo szybką identyfikację przy zastosowaniu zaawansowanej technologii na podstawie profili białkowych, z użyciem jonizacji laserowej; automatyczny system do posiewu krwi; analizator do diagnostyki molekularnej i wykrywania mechanizmów oporności typu multiplex PCR; system automatyczny do ilościowego oznaczania lekowrażliwości (MIC); komorę laminarną.

– Sprzęt od WOŚP znacząco skrócił czas identyfikacji drobnoustrojów, co pozwala na jeszcze szybszą i precyzyjniejszą reakcję oraz wdrożenie celowanego leczenia – dodaje Adrian Sikorski dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii. – To ważna informacja dla pacjentów z naszego regionu. Nasze wojewódzkie centrum kompleksowego leczenia onkologicznego, jakim jest ZCO, dzięki wsparciu WOŚP zapewnia teraz jeszcze lepsze możliwości prowadzenia terapii, za co serdecznie dziękuję Jurkowi Owsiakowi i wszystkim zaangażowanym w pracę Fundacji.

(sag)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@@@@@Dziwne
2024-02-23 14:26:09
Wykręcanie kota ogonem to specjalność Jarosława. Zadałem konkretne pytanie na które chyba odpowiedzi się nie doczekam. Bez odbioru w takim razie. A dla twojej wiadomości, nie sympatyzuje z po, jedynie uważam ich za mniejsze od pisu zło, ale to nie są moi wybrańcy w wyborach. Nie wciśniesz mnie do swojego duopolistycznego świata. Nie każdy kto krytykuje i wytyka hipokryzję pis, jest od razu sympatykiem po
@@@@Dziwne
2024-02-22 23:05:57
Jeszcze raz - wszyscy wiemy że pisowcy są nieudacznikami w przeciwieństwie do tych z którymi sympatyzujesz - dlaczego więc ci lepsi od pisowców też sobie nie radzili i dopiero Jurek ratuje życie ludzi?
@@@Dziwne
2024-02-22 18:23:16
Nie, to ty nie rozumiesz co jest w czyim zakresie obowiązków. Ponawiam pytanie: co rząd pis i jego namiestnik Bogucki zrobili dla szpitali w Szczecinie?
@@Dziwne
2024-02-22 17:02:52
Nie zrozumiałeś - tu chodzi o życie! Gdzie w tych planach jest życie ludzi?
@@Pańka
2024-02-22 16:59:58
weryfikuje twoje argumenty: po pierwsze każdy z nas czy chce czy nie chce płaci na WOŚP i Owsiaków biznesy rodzinne, po drugie energia do zasilania tego sprzętu finansowana jest przez wszystkich, po trzecie materiały eksploatacyjne do tego sprzętu a także serwis będzie na nasz koszt - jak więc widzisz twoje argumenty są wacka warte... ale w pełni zrozumiałe dla osób z deficytami kognicyjnymi które w życiu kierują się indukowanymi przez kogoś emocjami.
@Dziwne
2024-02-22 13:24:59
Wydawali to co mieli na to co mieli w planach. Od finansowania szpitali jest ministerstwo zdrowia, a nie biuro prezydenta miasta czy marszałka województwa. Za szpitale odpowiada rząd, a pośrednio jako namiestnik rządu wojewoda. Co Bogucki jako wojewoda zrobił dla szczecińskich szpitali? Co rząd pisu zrobił przez 8 lat dla szczecińskich szpitali?
@Pańka
2024-02-22 13:23:05
Jak będziesz w szpitalu umierać na sepsę, to przypadkiem nie pozwól żebyś była badana tym sprzętem. Krzycz głośno, tak zeby cały szpital słyszał: Nie daję ani złotówki!
Pańka
2024-02-22 11:46:08
Zbierają kasę a potem kupują billbordy walące w rząd. Już nie dam ani złotówki.
Dziwne
2024-02-21 20:30:05
Geblewicz z Krzystkiem wydawali kasę na głupoty a nie było na ratowanie życia ludzkiego i trzeba było czekać na 31 finał WOŚP żeby można było ratować ludzkie życie - rozumiem że to kwestia priorytetów władzy i Polacy mogą zdychać...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA