Sobota, 10 czerwca 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

Szpital nie chce dostaw z ciepłowni

Data publikacji: 29 marca 2023 r. 09:16
Ostatnia aktualizacja: 29 marca 2023 r. 09:16
Szpital nie chce dostaw z ciepłowni
Budynek białogardzkiego szpitala Fot. Artur BAKAJ  

Klamka zapadła. Białogardzki szpital definitywnie rezygnuje z ciepła dostarczanego przez miejscowy Zakład Energetyki Cieplnej. Powodem są problemy ekonomiczne przedsiębiorstwa zasilającego także miejskie mieszkania.

Dyrekcja lecznicy postanowiła zadbać o własną niezależność energetyczną. Jeszcze kilka tygodni nad białogardzkim ZEC-em z powodu zadłużenia wisiała wizja wstrzymania przez PGNiG dostaw gazu. Problem co prawda rozwiązano, ale na razie tylko na rok.

Pierwszym krokiem na drodze do odcięcia się od dostaw ciepła produkowanego przez prywatną spółkę ma być montaż na terenie szpitala 108 paneli fotowoltaicznych. Potem lecznica uruchomi swoją kotłownię, która jest gotowa do eksploatacji. Potrzebne jest tylko wykonanie przyłącza gazowego. Regionalne Centrum Medyczne, o którym mowa, wysłało już do ZEC-u pismo wypowiadające dotychczasową umowę. Szpital dogadał się także bezpośrednio z PGNiG, które gotowe jest dostarczać mu gaz.

Montaż paneli, o których wspomnieliśmy, pozwoli zaoszczędzić blisko 12 procent wydatków placówki na zakup energii elektrycznej. W skali miesiąca to niemal 80 tys. zł. Decyzję o uniezależnieniu się od ZEC-u popiera starosta białogardzki Piotr Pakuszto. Spółka Regionalne Centrum Medyczne w Białogardzie należy bowiem do samorządu powiatowego. ©℗

(pw)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA