poniedziałek, 01 czerwca 2020.
Strona główna > Wiadomości > „Szlabany w górę!”. Spacerowy protest na Uznamie

„Szlabany w górę!”. Spacerowy protest na Uznamie [GALERIA, FILM]

„Szlabany w górę!”. Spacerowy protest na Uznamie
Data publikacji: 2020-05-08 13:01
Ostatnia aktualizacja: 2020-05-10 08:17
Wywietleń: 1470 454538

"Szlaban w górę, chcemy pracować!", "Zamknięte granice to wirus, który nas zabije", "Tak dla pracy, nie dla jałmużny", "Chcemy żyć, chcemy pracować!" - te i wiele innych transparentów przynieśli w piątek (8 maja) pod przejście graniczne Świnoujście-Ahlbeck przedsiębiorcy, pracownicy hoteli, handlarze. Kilkaset osób domagało się otwarcia międzynarodowego ruchu. Stosowny apel został już przez świnoujskich przedsiębiorców skierowany do premiera RP Mateusza Morawieckiego.

- Całe wybrzeże bazuje na turystach z Niemiec i Skandynawii. U nas to ponad 90 procent klientów. W lipcu jest troszeczkę więcej gości z Polski, ale nie wiemy, czy przyjadą. Ale my nie pracujemy jeden miesiąc, ale 12 miesięcy. Co mamy powiedzieć ludziom, którzy pytają o wypłaty? Skąd mamy wziąć pieniądze? - mówił Grzegorz Dobosz, przedsiębiorca, właściciel hotelu Hamilton. 

Przedsiębiorcy mówili, że nie chcą jałmużny, pomocy, która tylko częściowo zapewnia byt lub wcale go nie zapewnia, ale mieć możliwość samodzielnej pracy, żeby móc zarabiać i płacić podatki.

- Mamy dzieci, mamy rodziny. Mamy czynsz do opłacenia. Im szybciej otworzą granicę, tym większa szansa, że znowu zaczniemy zarabiać. W takiej sytuacji są tysiące osób w mieście i setki tysięcy w rejonie przygranicznym - mówili uczestnicy "spaceru" w Świnoujściu.

Spacerowy protest miał spokojny przebieg. Policjanci przypominali o zakazie zgromadzeń ze względu na epidemię, ale nie legitymowali ludzi. Kazali również schodzić z ulicy. W "spacerze" udział wzięło kilkaset osób.  

Tekst, film i fot. Bartosz TURLEJSKI

„Szlabany w górę!”. Spacerowy protest na Uznamie „Szlabany w górę!”. Spacerowy protest na Uznamie „Szlabany w górę!”. Spacerowy protest na Uznamie „Szlabany w górę!”. Spacerowy protest na Uznamie „Szlabany w górę!”. Spacerowy protest na Uznamie „Szlabany w górę!”. Spacerowy protest na Uznamie „Szlabany w górę!”. Spacerowy protest na Uznamie „Szlabany w górę!”. Spacerowy protest na Uznamie „Szlabany w górę!”. Spacerowy protest na Uznamie

Komentarze

Protest milionerów.
Właściciele hoteli i pensjonatów czyli milionerzy krzyczą , że nie mają z czego zapłacić czynszu. Dosyć tych kłamstw.
2020-05-10 07:38:52
@Rafi
My też robimy to, na co mamy ochotę. Transportowcom niemieckich wirusów mówimy -won!- i zamykamy granicę.
2020-05-09 12:59:06
Rafi
Ci co tak się boją to nie wychodzcie z domu a nie bedziecie mi nakazywać gdzie mam mieszkać I pracować.jestem wolnym człowiekiem I robie to na co mam ochote...A wy systemowi niewolnicy rubcie co chcecie ale odwalcie się od innych
2020-05-09 12:28:33
rot
Przeprowadźcie się do Niemiec i już. W NRD domy tańsze niż w Polsce, tacy zakochani w niemcowni, a ten fakt przeoczyli. ps, chorowć też tam będziecie, czy podzielicie się wirusem z nami tu w Polsce?
2020-05-09 10:47:00
Ed
Natychmiast otworzyć granice! Polacy domagają się swobodnego ruchu
2020-05-09 09:43:22
@Otworzyć granice!
Po co otwierać granice? Wyjedź do Niemiec i stamtąd nie wracaj.
2020-05-09 08:36:47
Tunrl
Mamy maj a maszyna do wykonania tunelu daleko w polu brak najważniejszych części maszyny czyli napęd główny, głowica do drążenia oraz jednego z płaszczy maszyny wg wcześniejszych ustaleń właśnie w maju miał odbyć się próbny rozruch maszyny a do skończenia brakuje jeszcze 20 procrny czasowo to minimum trzy miesiące
2020-05-08 23:35:20
Uznam
Oni nie boją się zakażonych Niemców którzy są w czołówce świata pod względem liczby zakażonych.Polska jest na szarym końcu wykazu.No okay że się nie boją ale przecież oni się strasznie bali polskiego listonosza i polskiej koperty które Grodzki z Senatu nazywał zabójczymi kopertami.Całe szczęście że niemieckie wirusy nie są zabójcze no chyba że te przedwojenne niedemokratyczne i te polskie koperty to są zabójcze i zakażające
2020-05-08 22:21:32
kwarantanna
Od wszystkich hotelarzy przyjąć oświadczenia że biorą koronowirusowych gości na swój koszt i opierunek.I otwierać granice niech jadą Niemcy do nich ale państwo Polskie nie odpowiada za te koszty.Jak zakażą Polaków to koszty leczenia niech zwracają ci protestujący
2020-05-08 22:18:08
Otworzyć granice!
Niemcy dobrze sobie radzą z wirusem. Meklemburgia- rewelacja. Sytuacja opanowana. Lepiej niż w pl. Jak Pisowcy chcą, to niech się chowają po piwnicach. Dzisiaj zamykanie granic to absurd, ale tępole tego nie rozumieją.
2020-05-08 21:19:30
@Irena
Masz rację. To są egoiści.
2020-05-08 20:39:41
Irena
Dla interesów kilkudziesięciu osób chcecie sprowadzać zarazę do Polski. Nie chcemy umierać za Wasze biznesy. Wystarczy porównać ilość zarażonych w Polsce i w Niemczech!Jak nie bedziecie zdzierać to przyjadą Polacy i będziecie zarabiać. Rząd nie powinien otwierać granic.
2020-05-08 17:34:56
Do pisowskich Trolli na tym forum
Czy myślicie ,że kilkanaście kilometrów za granicą wirus jest inny , albo lepiej, czy wirus będący w powietrzu przestrzega granic ?? Tępota i ciemnota ciemnogrodu przez was przemawia oraz brak edukacji, a takich PIS potrzeba , natomiast POLSCE NIE !!!
2020-05-08 17:01:04
Gubin
co za beznadziejne komentarze dajecie nie żyjecie na pograniczu to nie wypowiadajcie się edek i oczko do was się to tyczy Wlt brawo za komentarz👌👌👌
2020-05-08 16:13:21
Jazon
Większość mieszkańców Świnoujścia nie ma nić wspólnego z turystyką i chce być zdrowa. Kasa hotelarzy mało nas odchodzi. Trzymać granice zamknięte.
2020-05-08 16:09:43
Gdzie jest Stasiu?
Coś znaiknął z przestrzeni medialnej prezydent Świnoujścia Żmurkiewicz który jeszcze niedawno darł szaty i apelował do (nie)rządu by zamknąć granice dla wszystkich bezwzględnie. Czy teraz przeprosi tych ludzi którym uniemożliwił zarabianie na życie?
2020-05-08 15:12:18
Olek
"Otwarte granice to wirus, który nas zabije"!
2020-05-08 14:34:28
edek
Nikt wam nie broni pracować . Zostańcie za granicą w Niemczech i po problemie.Jezeli macie transportować wirusa do Polski to na to nie ma na to zgody.A gdzie będziecie się leczyć w polskich szpitalach czy niemieckich? Pamiętajcie że pierwszy przypadek wirusa w Polsce został przywieziony z Niemiec.
2020-05-08 14:29:35
Eueh
Widzę że kolejni debile tu wypisuja. Nie znam żadnego Polaka który pościera "dupy Szkopom". Ludzie pracują w różnych branżach, m.in hotelarstwie, uczciwie zarabiają kasę i nie chcą być beneficjentami państwa PiS. Zamykanie tej już symbolicznej granicy to jakiś absurd. Jest 2020 rok a nasza rząd nieprzygotowany do kryzysu chwyta się każdej brzytwy by jakoś z tego wyjść. Służba zdrowia nie wyrabia choć z tych turystów przyjezdzjacych na Uznam jak i osób tam pracujących zdziera podatki. Świnoujście przez to, to jedna z najbogatszych gmin w Polsce.
2020-05-08 14:10:19
Wlt
Kolejni idioci lub samoluby.
2020-05-08 13:55:03
Oczko
To wypad do szkopow du.y im wycierac