czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Szkoły po nowemu

Szkoły po nowemu (akt. 1)

Szkoły po nowemu
Data publikacji: 2017-02-28 16:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:17
Wywietleń: 2660 219361

Zwolennikom utworzenia liceum na Pogodnie i samodzielnej podstawówki na osiedlu Majowym, w budynkach - Gimnazjum nr 10 i 7 - nie udało się przeforsować tej koncepcji. Radni w całości przegłosowali uchwałę dotyczącą zmiany sieci szkół w Szczecinie. Do głosowania doszło po ponad sześciu godzinach gorących dyskusji.

(MON)

***
Wcześniejsza informacja

Ciągle radni nie przegłosowali, na wtorkowej sesji Rady Miasta, uchwały o zmianie sieci szkół w Szczecinie, związanej z rządową reformą oświaty. Po kilkugodzinnej dyskusji zdecydowano o przerwie.

Co zmieni owa uchwała? 13 gimnazjów zostanie włączonych do szkół podstawowych, a 2 gimnazja do techników. 5 szkół gimnazjalnych zostanie przekształconych w podstawówki, 2 gimnazja w LO/technikum. Dziewięć gimnazjum stanie się ośmioletnimi podstawówkami, bowiem obecnie funkcjonuje w zespołach z podstawówkami. Sześć gimnazjów z kolei będzie prowadzić działalność do końca sierpnia 2019 roku. 

Zdaniem wiceprezydenta Szczecina, Krzysztofa Soski, uchwała nie jest idealna, nie zaspokaja wszystkich potrzeb, jest w niej sprzeczność interesów różnych grup, ale..

- Trzeba przyjąć wariant najbardziej racjonalny - mówił wiceprezydent na początku sesji RM.

Społeczności Gimnazjów nr - 10 i 7 na posiedzenie sesji walczyły o przeforsowanie utworzenia u nich liceum (G10) i samodzielnej podstawówki w G7 (choć uchwała tego nie przewiduje, bo w pierwszym przypadku jest to włączenie do SP 53, a w drugim - do SP 37). Dyrektorka Gimnazjum nr 7, Ewa Zagubień,  tłumaczyła, że samodzielna podstawówka pozwoli  m.in. na zachowanie tożsamości szkoły. Z kolei nauczyciel Gimnazjum nr 10, Wojciech Kaczor, przedstawił prezentację, z której wynikało, że w roku szkolnym 2023/2024 w SP 53, mieszczącej się w dwóch budynkach, będzie mniej o siedem klas niż obecnie. 

- Z projektu uchwały wynika, że w SP 53 ubędzie od przyszłego roku szkolnego sporo rejonu - mówił nauczyciel. - Owszem, ulic w rejonie jest wpisanych dużo, ale na nich jest mało dzieci. Zamknięcie naszego, najlepszego gimnazjum rejonowego stanie się symbolem tej reformy. Tymczasem przekształcenie w liceum jest bezkosztowe - przekonywał W. Kaczor. - Tu trzeba dodać, że rodzice zainwestowali w szkołę prawie ćwierć miliona złotych w ostatnich pięciu latach.

Za utworzeniem liceum w Gimnazjum nr 10 opowiedzieli również m.in. radni Platformy Obywatelskiej. 
(MON)

Fot. Robert STACHNIK

Komentarze

567
Pewnie i były DOBRE gimnazja, ale w zdecydowanej większości bagienko. Bardzo się cieszę z tej reformy.
2017-03-01 11:01:58
gimbus
Czy dla SP7 zostanie uruchomiony gimbus? Byliśmy wiochą z tramwajami, będziemy wiochą z gimbusem:)
2017-03-01 10:53:16
obywatel
No i bardzo dobrze! SP 53 pęka w szwach a garstce rodziców z gim. 10 ubzdurało się liceum. Nie było tu żadnych sensownych argumentów poza ambicjami nauczycieli i wygodnictwem rodziców gimnazjalistów. Przecież młodzież w wieku licealnym może bez problemu dojechać samodzielnie komunikacją miejską do liceów w centrum. A małe dzieci nie będą się męczyć w jeszcze gorszych warunkach niż obecnie. Co z tego, że ograniczą rejon, skoro przyjmowanych jest mnóstwo dzieci z poza rejonu i to się pewnie nie zmieni...
2017-03-01 08:44:52
michał
Żal, okropny żal dobrych gimnazjów. Radnym z pis DZIĘKUJEMY za zniszczenie 10 i 7. Oto nadchodzi ciemne pokolenie kształcone przez wiele lat w kompletnym chaosie. Idealni wyborcy "dobrej" zmiany
2017-02-28 20:49:26
Uczen gim 10
Dyrektorka GIM 10 jest od dawien dawna jedyna i niepowtarzalna DANUTA GŁOWACKA, a nie jak jest napisane w artykule... Prosze nie przypisywac zaslug Pani Glowackiej innym osobom!
2017-02-28 17:43:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy