piątek, 10 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Szkoła dla panien zamieniona na Sejm

Szkoła dla panien zamieniona na Sejm

Szkoła dla panien zamieniona na Sejm
Data publikacji: 2015-11-04 08:51
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:44
Wywietleń: 1506 35200

Od kiedy posłowie debatują w gmachu na ulicy Wiejskiej w Warszawie? I jak przez dziesięciolecia zmieniał się kompleks budynków parlamentarnych.

Od czasów, kiedy stolica Polski została przeniesiona z Krakowa do Warszawy, miejscem obrad Sejmu stał się Zamek Królewski. Posłowie na ulicę Wiejską trafili dopiero w II RP, po tym, jak w 1918 roku rozpoczęła się adaptacja budynku Instytutu Aleksandryjsko-Maryjskiego Wychowania Panien (dawnej żeńskiej szkoły średniej).

W następnych latach do byłej szkoły dobudowana została amfiteatralna sala posiedzeń. Inwestycja trwała niespełna trzy lata, a pierwsze obrady rozpoczęły się w niej w 1928 r. W II RP wzniesiony został także czteropiętrowy Dom Poselski (dziś nazywany Starym Domem Poselskim).

Druga wojna światowa zniszczyła część zabudowań sejmowych. Pozostałości dziewiętnastowiecznych budynków zostały wyburzone, a spalona sala posiedzeń odbudowana. Rekonstrukcja owalnego gmachu, jak czytamy na stronie Wszechnicy Sejmowej, trwała dziewięć miesięcy. Dźwięk uderzanej laski marszałkowskiej (na początek i koniec sesji, a także dla uciszenia posłów) rozległ się ponownie w sali plenarnej w 1947 roku. Później rozpoczęło się projektowanie nowego kompleksu sejmowego, nawiązującego do architektury renesansu. Generalny remont przeszedł Dom Poselski i przez kolejne lata służył jako główne miejsce zakwaterowania parlamentarzystów. Nowy Dom Poselski został oddany do użytku w 1989 roku.

Wiele osób na pewno kojarzy sejmowy hall, który można oglądać w telewizyjnych relacjach z parlamentu. Z głównego wejścia do Sejmu prowadzą na piętro marmurowe schody. Są one ozdobione żelazną balustradą, w którą wmontowano złociste płaskorzeźby główek dziewczęcych, i mosiężną poręczą w kształcie węża.

Na lewo od głównego hallu znajduje się wielka, prostokątna Sala Kolumnowa (600 mkw.). Prowadzą do niej dwuskrzydłowe szklane drzwi z ozdobnymi kutymi kratami. Sala ta jest uważana za jedno z piękniejszych pomieszczeń sejmowych.

(masz)

Na zdjęciu: Nowi posłowie podczas wykładu w Sejmie. Rozpoczęło się dwudniowe szkolenie dla posłów, którzy zasiądą w Sejmie po raz pierwszy. PAP/Leszek Szymański

Wirtualny spacer po Sejmie

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

#zostań w domu z "Kurierem Szczecińskim"

Z dostawą do domu

Sonda

Czy zakaz wstępu do lasów pomaga zwalczać epidemię koronawirusa?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie