Czwartek, 18 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Szkoła dla panien zamieniona na Sejm

Data publikacji: 04 listopada 2015 r. 08:51
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:32
Szkoła dla panien zamieniona na Sejm
 

Od kiedy posłowie debatują w gmachu na ulicy Wiejskiej w Warszawie? I jak przez dziesięciolecia zmieniał się kompleks budynków parlamentarnych.

Od czasów, kiedy stolica Polski została przeniesiona z Krakowa do Warszawy, miejscem obrad Sejmu stał się Zamek Królewski. Posłowie na ulicę Wiejską trafili dopiero w II RP, po tym, jak w 1918 roku rozpoczęła się adaptacja budynku Instytutu Aleksandryjsko-Maryjskiego Wychowania Panien (dawnej żeńskiej szkoły średniej).

W następnych latach do byłej szkoły dobudowana została amfiteatralna sala posiedzeń. Inwestycja trwała niespełna trzy lata, a pierwsze obrady rozpoczęły się w niej w 1928 r. W II RP wzniesiony został także czteropiętrowy Dom Poselski (dziś nazywany Starym Domem Poselskim).

Druga wojna światowa zniszczyła część zabudowań sejmowych. Pozostałości dziewiętnastowiecznych budynków zostały wyburzone, a spalona sala posiedzeń odbudowana. Rekonstrukcja owalnego gmachu, jak czytamy na stronie Wszechnicy Sejmowej, trwała dziewięć miesięcy. Dźwięk uderzanej laski marszałkowskiej (na początek i koniec sesji, a także dla uciszenia posłów) rozległ się ponownie w sali plenarnej w 1947 roku. Później rozpoczęło się projektowanie nowego kompleksu sejmowego, nawiązującego do architektury renesansu. Generalny remont przeszedł Dom Poselski i przez kolejne lata służył jako główne miejsce zakwaterowania parlamentarzystów. Nowy Dom Poselski został oddany do użytku w 1989 roku.

Wiele osób na pewno kojarzy sejmowy hall, który można oglądać w telewizyjnych relacjach z parlamentu. Z głównego wejścia do Sejmu prowadzą na piętro marmurowe schody. Są one ozdobione żelazną balustradą, w którą wmontowano złociste płaskorzeźby główek dziewczęcych, i mosiężną poręczą w kształcie węża.

Na lewo od głównego hallu znajduje się wielka, prostokątna Sala Kolumnowa (600 mkw.). Prowadzą do niej dwuskrzydłowe szklane drzwi z ozdobnymi kutymi kratami. Sala ta jest uważana za jedno z piękniejszych pomieszczeń sejmowych.

(masz)

Na zdjęciu: Nowi posłowie podczas wykładu w Sejmie. Rozpoczęło się dwudniowe szkolenie dla posłów, którzy zasiądą w Sejmie po raz pierwszy. PAP/Leszek Szymański

Wirtualny spacer po Sejmie

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA