środa, 22 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Szkoła dla panien zamieniona na Sejm

Szkoła dla panien zamieniona na Sejm

Szkoła dla panien zamieniona na Sejm
Data publikacji: 2015-11-04 08:51
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:44
Wywietleń: 1468 35200

Od kiedy posłowie debatują w gmachu na ulicy Wiejskiej w Warszawie? I jak przez dziesięciolecia zmieniał się kompleks budynków parlamentarnych.

Od czasów, kiedy stolica Polski została przeniesiona z Krakowa do Warszawy, miejscem obrad Sejmu stał się Zamek Królewski. Posłowie na ulicę Wiejską trafili dopiero w II RP, po tym, jak w 1918 roku rozpoczęła się adaptacja budynku Instytutu Aleksandryjsko-Maryjskiego Wychowania Panien (dawnej żeńskiej szkoły średniej).

W następnych latach do byłej szkoły dobudowana została amfiteatralna sala posiedzeń. Inwestycja trwała niespełna trzy lata, a pierwsze obrady rozpoczęły się w niej w 1928 r. W II RP wzniesiony został także czteropiętrowy Dom Poselski (dziś nazywany Starym Domem Poselskim).

Druga wojna światowa zniszczyła część zabudowań sejmowych. Pozostałości dziewiętnastowiecznych budynków zostały wyburzone, a spalona sala posiedzeń odbudowana. Rekonstrukcja owalnego gmachu, jak czytamy na stronie Wszechnicy Sejmowej, trwała dziewięć miesięcy. Dźwięk uderzanej laski marszałkowskiej (na początek i koniec sesji, a także dla uciszenia posłów) rozległ się ponownie w sali plenarnej w 1947 roku. Później rozpoczęło się projektowanie nowego kompleksu sejmowego, nawiązującego do architektury renesansu. Generalny remont przeszedł Dom Poselski i przez kolejne lata służył jako główne miejsce zakwaterowania parlamentarzystów. Nowy Dom Poselski został oddany do użytku w 1989 roku.

Wiele osób na pewno kojarzy sejmowy hall, który można oglądać w telewizyjnych relacjach z parlamentu. Z głównego wejścia do Sejmu prowadzą na piętro marmurowe schody. Są one ozdobione żelazną balustradą, w którą wmontowano złociste płaskorzeźby główek dziewczęcych, i mosiężną poręczą w kształcie węża.

Na lewo od głównego hallu znajduje się wielka, prostokątna Sala Kolumnowa (600 mkw.). Prowadzą do niej dwuskrzydłowe szklane drzwi z ozdobnymi kutymi kratami. Sala ta jest uważana za jedno z piękniejszych pomieszczeń sejmowych.

(masz)

Na zdjęciu: Nowi posłowie podczas wykładu w Sejmie. Rozpoczęło się dwudniowe szkolenie dla posłów, którzy zasiądą w Sejmie po raz pierwszy. PAP/Leszek Szymański

Wirtualny spacer po Sejmie

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie