Niedziela, 19 maja 2024 r. 
REKLAMA

Szczecińskie Dni Kawalerii. W piątek przejazd przez Szczecin, w sobotę piknik

Data publikacji: 25 maja 2023 r. 21:37
Ostatnia aktualizacja: 26 maja 2023 r. 00:05
Szczecińskie Dni Kawalerii. W piątek przejazd przez Szczecin, w sobotę piknik
Fot. Dariusz Gorajski  

Do udziału w Szczecińskich Dniach Kawalerii w Szczecinie (26 i 27 maja) br. zapraszają wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki oraz dowódca 12 Batalionu Dowodzenia Ułanów Podolskich ppłk Krzysztof Barszczewski, prezes Klubu Kawaleryjskiego im. 12 Pułku Ułanów Podolskich Piotr Nowiński i prezes Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich ppłk rez. Ryszard  Wietrzychowski.

– To wyjątkowe wydarzenie pozwoli nie tylko przypomnieć o bohaterskim udziale polskich kawalerzystów w walkach o wolność i niepodległość Ojczyzny, ale także kultywować ich tradycje i przedstawić współczesnych spadkobierców, gotowych stać na straży Rzeczypospolitej i przelewać krew w Jej obronie – zachęca wojewoda.

W południe (26 maja) odbędzie się prezentacja Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego, Oddziałów Kawalerii Ochotniczej i Sekcji Policji Konnej – ich przejazd zaplanowano na trasie: Jasne Błonia - Wały Chrobrego - Jasne Błonia.

Dzień później, również w południe, rozpocznie się apel z okazji Święta 12 Batalionu Dowodzenia Ułanów Podolskich na placu przy Netto Arenie w Szczecinie, a po jego zakończeniu – piknik wojskowy na terenie pobliskiej strzelnicy Krzekowo. W programie m.in. pokaz musztry konnej, konnego kadryla i prezentację władania bronią białą z konia w wykonaniu goszczącego po raz drugi w  Szczecinie Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego.

W programie również: ekspozycja sprzętu wojskowego i atrakcje przygotowane w strefach edukacyjnych dla najmłodszych uczestników wydarzenia przez służby mundurowe, Senepid, WITD, Inspekcję Ochrony Środowiska, Izbę Celną oraz WFOŚIGW.  Nie zabraknie tradycyjnego żołnierskiego poczęstunku - gorącej grochówki.

Zakończenie pikniku planowane jest na godz. 16. (K)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Mniszek
2023-05-27 08:56:23
Skąd w Szczecinie wzięli się ułani? Jeśli już, to świętujemy także święto gondolierów jak przystało na "Wenecję Północy"

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA