Piątek 21 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Szczeciński aquapark. Akt i kamień węgielny wmurowane

Data publikacji: 2020-06-17 16:45
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-18 19:45
Szczeciński aquapark. Akt i kamień węgielny wmurowane
 

- Od wody wszystko się zaczęło. Pragniemy zrozumieć jej naturę. Dlatego w tym miejscu powstaje Fabryka Wody - wodny park edukacyjny, który będzie miejscem nauki i rozrywki - stwierdza akt erekcyjny szczecińskiego aquaparku. Razem z kamieniem węgielnym został wmurowany w środę (17 czerwca) w miejscu budowy, czyli na terenie dawnego i sławnego kąpieliska Gontynka.

Szczeciński aquapark powstaje w centrum Szczecina - przy zbiegu ulic Sczanieckiej i 1 Maja. Będzie wyposażony w baseny, sauny, łaźnie (nawet do kąpieli w piwie), zjeżdżalnie, wellness spa, groty śnieżne i lodowe, strefę relaksacyjna VIP, strefę wypoczynkowa z basenem typu „infinity pool” z przelewem w postaci wodospadu, zimą lodowisko. Pojawi się specjalna część edukacyjna - tzw. Edukatorium - pełna gier, zabaw oraz niespodzianek dla dzieci i młodzieży. Będą mogły się w niej odbywać lekcje. A wszystko związane z rolą wody w życiu człowieka, czyli biologia, chemia, fizyka, itd. Na zewnątrz obiektu ma powstać część przeznaczona na spotkania na świeżym powietrzu i sezonowy park wodny.

Fabryka Wody akt erekcyjny

Szczecińscy radni wyrazili zgodę na powstanie aquaparku w lipcu 2017 roku. Wtedy została powołana spółka Fabryka Wody, która zajmuje się realizacją tej inwestycji. W listopadzie 2017 roku podpisany został akt założycielski tego podmiotu. W październiku 2018 roku został ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji. W sierpniu 2019 roku wybrana została oferta konsorcjum firm Alstal (od ponad 40 lat specjalizuje się w projektowaniu oraz generalnym wykonawstwie inwestycji budowlanych w tym aquaparków, zrealizowały m.in. Termy Maltańskie w Poznaniu). Według ich propozycji aquapark ma kosztować 349,7 mln zł i być gotowy w 2022 roku. Umowę z wykonawcą podpisano w październiku ubiegłego roku. W tym samym miesiącu miasto przekazało plac budowy i ruszyły pierwsze prace. Aktualnie trwają przy kilkumetrowym wykopie przyszłego budynku basenowego oraz przy budynku Edukatorium.

Fabryka Wody - akt erekcyjny wmurowany

W środę w głównej części aquaparku - części basenowej wmurowano akt erekcyjny.

- To największa inwestycja realizowana obecnie w Szczecinie. Pomimo pandemii. Aquapark ma być dopełnieniem wolumenu atrakcji miasta, jakie chcemy zaoferować swoim mieszkańcom oraz gościom. Były rożne koncepcje architektoniczne i realizacyjne aquaparku. Miejsce zawsze było to samo - historyczne dla wodnego Szczecina, czyli dawne kąpielisko Gontynka. Wracamy do tej tradycji, ale w nowoczesnej formie. Powiększone dodatkowo o część edukacyjną dotyczącą fizyki, chemii i biologii wody. Mam nadzieję, że za mniej więcej dwa lata będziemy mogli otworzyć ten obiekt - mówił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

 Aquapark w Szczecinie

- Pierwszy etap prac jest mało efektowny, ale za to bardzo trudny i żmudny. Dobiega już końca - zapewniał Jarosław Szczupak, prezes zarządu konsorcjum firm ALSTAL Grupa Budowlana i ALSTAL Real Estate, wykonawcy inwestycji.

- Jesteśmy jeszcze poniżej powierzchni gruntu. Ale prace wykonywane są bardzo dobrze i sprawnie - dodał Konrad Stępień, prezes spółki Fabryka Wody.
W uroczystości (w upale - temperaturze sięgającej powyżej 30 stopni Celsjusza) oprócz władz miasta i spółek, wzięli udział miejscy radni oraz pracownicy realizujący inwestycję. ©℗

D. Staniewski

Na zdjęciu: To największa inwestycja realizowana obecnie w Szczecinie - mówił prezydent Piotr Krzystek

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wodnik
2020-06-18 13:41:16
Gołębiewski buduje w Pobierowie największy w Polsce hotel na trzy tysiące miejsc z potężnym aquaparkiem, restauracjami i salami konferencyjnymi. Koszt 800 mln zł. W Szczecinie kilka basenów i 18 saun (po cholerę tyle?) kosztuje połowę tej kwoty. Pytanie: ile urzędników (kierownik kontraktu, jego zastępca, sekretarka, pomoc do parzenia kawa i cała ramia innych urzędników) jest zatrudniona przy budowie? U Gołębiewskiego jest kierownik budowy i trzech facetów, którzy koordynują całość, bo po prostu prywatny inwestor liczy koszt i dogląda budowy. Taka jest prawda.
Gontynka
2020-06-18 10:23:49
To jest i będzie Park Wodny GONTYNKA a nie jakaś fabryka wody ,chyba że nazwa Fabryka Wody wymyślona została pod prezesa zarządu konsorcjum Jarosława Szczupaka.A tak poza tym budowa jest WZORCOWA .
KOREKTA
2020-06-18 08:25:12
- Od wódy (o z kreską) wszystko się zaczęło!
Brawo Krzystek
2020-06-18 07:43:17
Wkrótce Szczecin będzie miał wspaniały park wodny
XYZ
2020-06-17 20:19:08
A ta strefa VIP to dla kogo ? Dla wszystkich ale za większą kasę czy wylac6znie dla Krzystkowych ludzi z rocznym abonamentem gratis ?
123
2020-06-17 19:55:43
A gdzie najważniejsze osoby czyli budowlańcy czyżby dostali wolne nie płatne. No teraz ie zacznie [opinie negatywne ]
ei
2020-06-17 18:47:05
Bedzie ladnie i pieknie zeby tylko bilety byly tanie.
pejot
2020-06-17 18:00:19
w normalnym mieście buduje się małe , tanie dzielnicowe obiekty do których nie potrzeba dojeżdżać. Co ma zrobić 7 letnie dziecko które mieszka na Pomorzanach albo na Słonecznym albo na Mierzynie ? Samo nie dojedzie, na 1 Maja. Już teraz mając tylko Arkonkę borykamy się z tym problemem. Rodzice w pracy a dzieciak nie dojedzie z kilkoma przesiadkami na Arkonkę sam. Dawniej był basen Pogoni, otwarty wds, Gontynka, Plaża Mieleńska, baseny na Gocławiu. Zbudowanie molocha za kilkaset milionów nic nie da. Ci którzy się cieszą niech poczekają na cennik biletów. Za 30-40 pln większość mieszkańców będzie mogła tylko popatrzeć przez szybe. Tak cynicznej ekipy rządzącej Szczecinem jeszcze w historii tego miasta nie było.
ktoś normalny
2020-06-17 17:30:46
Budowanie aquaparku w tym miejscu, to komunikacyjne samobójstwo. Nikt nie zrobił studium drogowego. W żadnym normalnie zarządzanym mieście nie buduje się takich obiektów w centrum miasta, wśród osiedli i przy głównej drodze dojazdowej do satelity Szczecina - Polic. Chyba, że mieszkańcy województwa będą przychodzić na pieszo. Fabrykę Wody ma odwiedzać dziennie około 3 tys. osób, będzie to wyglądało w podobny sposób, jak zamknięte Wały Chrobrego. Przeraża mnie sposób zarządzania przez Krzystka Szczecinem...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA